وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

عملكرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي 1380-84

  الف- براي دريافت فايل PDF اينجا كليك كنيد.

  ب- متن كامل به شرح زير است.

 

پيشگفتار
"چشم اندازي بر چهار سال خدمت"، گزارشي از اقدامات سالهاي 84 -1380 است كه با وزارت جناب آقاي دكتر مسعود پزشكيان و با تلاش گروهي مجموعه همكاران ايشان در سطح وزارتخانه، سازمانهاي وابسته و دانشگاهها/ دانشكده هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني حاصل شده است، مردي كه در عرصه علم آموزي، دغدغه اسلام و انقلاب و درد خدمت به محرومان داشت و همراه با كسب دانش، با اشراف به متون اسلامي به ويژه قرآن و نهج البلاغه، به تفسير آن براي دوستان و علاقه مندان ميپرداخت و با تحميل جنگ به ملت ايران توسط عراق، در كنار سرداران سرافراز آذربايجان همچون شهيد باكري پاي در جبه هاي جنگ عليه دشمنان اين مرز و بوم گذاشت و سپس در عرصه خدمت در دانشگاه علوم پزشكي تبريز، با تأسي از فرهنگ بسيجي و حال و هواي جبهه هاي دفاع از اسلام و وطن، در مدت كوتاهي كارنامه درخشاني را ارائه داد تا اينكه پس از حضور در معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، با دعوت حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي رئيس جمهوري محترم وقت، سكان هدايت اين وزارتخانه را به عهده گرفت. مردي كه با اخلاص، تواضع، مردمي بودن و صداقت خاص و با تلاش شبانه روزي، علي رغم تنگناها و محدوديتهاي حاكم بر بخش بهداشت و درمان، در اين چهار سال از هيچ تلاشي دريغ نكرد، داراي عملكردي بس شايان توجه بوده و امروز شاهديم كه پس از سالها، افزون بر ايجاد شفافيت در بودجه اين وزارتخانه، اعتبارات آن تا 52 درصد افزايش يافته، كمبود كادر درماني با ايجاد زمينه براي جذب 6 هزار نفر نيروي انساني مازاد بر روند معمولي در حال برطرف شدن است و امروز حتي دولتمردان و مقامات عاليرتبه كشوري نيز شعار اساسي "انسان سالم؛ محور توسعه پايدار" را در سخنرانيها و پيامهاي خود مورد تاكيد قرار ميدهند.
اين گزارش كه در آستانه "هفته دولت" و همزمان با استقرار دولت جديد جناب آقاي دكتر احمدي نژاد تهيه شده است، تنها گوشهاي از تلاشهاي جناب آقاي دكتر پزشكيان را صرفنظر از فعاليتهاي هلال احمر، سازمانهاي تأمين اجتماعي، بهزيستي و بيمه خدمات درماني نشان ميدهد. و ارائه آن براي پاسداشت خدمات صادقانه مردي كه ارزش قدرت را جز در خدمت به مردم نميدانست و هماره از عدالت در سلامت سخن ميگفت، بي ترديد كمترين قدرداني از ايشان است و اميدواريم اين كارنامه، برگ زرين ديگري از خدمات دولت اسلامي بوده و مبين كارآمدي نظام ديني در استقرار عدالت و توسعه خدمات براي بندگان خدا باشد و با همت وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در دولت جناب آقاي دكتر احمدي نژاد و همراهي كليه عوامل نظام سلامت و آموزش پزشكي كشور توسعه و تعميق يابد.
دوم شهريور 1384 - اداره كل روابط عمومي

مقدمه
كاستن از خطرات سلامت، يكي از دغدغه‌هاي مردم، پزشكان و سياستمداران در طول تاريخ بوده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با هدف ارتقاي سلامت، بهبود كيفيت زندگي مردم، تربيت نيروي انساني مورد نياز و كنترل جمعيت در سال 1363 تأسيس شده و در طول 20 سال گذشته با اجراي 25 طرح بزرگ هدفمند، هزينه اثربخش و مردمگرا توانسته است در ابعاد پژوهش، آموزش، بهداشت و درمان قدم‌هاي موثري براي جمعيت 70 ميليوني كشور بردارد.

در حال حاضر اين وزارت با داشتن بيش از 10 هزار عضو هيأت علمي، داراي 105 مركز تحقيقاتي است.
42 دانشگاه و دانشكده علوم پزشكي كشور در 24 رشته تخصصي پزشكي، 21 رشته فوق‌تخصصي پزشكي، 20 رشته فلوشيپ، 12 رشته تخصصي دندانپزشكي، 37 رشته Ph.D و 40 رشته كارشناسي ارشد، دانشجو تربيت مي‌كنند.
نسبت تخت آموزشي به دانشجوي پزشكي حدود دو تخت، نسبت دانشجو به اعضاء هيأت علمي حدود 9 دانشجو و نسبت پزشك به جمعيت يك به 900 نفر است.
يك بررسي كه در سال گذشته با استفاده از الگوي سازمان جهاني بهداشت انجام شد، نشان مي‌‌دهد كه بيش از 95 درصد مردم ايران به داروهاي اساسي مورد نياز خود دسترسي دارند.
به طور كلي كشورها از نظر درآمد در چهار گروه زير تقسيم بندي مي‌شوند:
* با درآمد بالا (آمريكاي شمالي - اروپاي غربي)
* با درآمد ميانه بالا (بعضي از كشورهاي جنوب شرقي آسيا و شيخ‌نشين‌هاي خليج فارس)
* با در آمد ميانه پايين (ايران ، تركيه، مصر، پاكستان ...)
* كشورهاي فقير (آفريقا)
اين تقسيم‌بندي مناسب‌ترين روش بررسي شاخص‌هاي سلامت در جهان شناخته شده‌است. نكته بسيار مهم اينكه جمهوري اسلامي ايران با وجودي كه در بين كشورهاي با درآمد ميانه پايين قرار دارد، توانسته‌است شاخص‌هاي ارزشمندي را در سلامت بدست آورد كه عموماً معادل كشورهاي با درآمد ميانه‌بالا و يا بهتر از آن است. بعضي از اين شاخص‌ها كه بيان خواهد شد معادل كشورهايي است كه با حداقل 2/7 درصد سهم سلامت از درآمد ناخالص ملي خود رقمي بين 1800-1000 دلار سرانه هزينه سلامت دارند. درحالي كه در كشور ما اين ارقام 7/5 درصد و حدود 108 دلار است. اين توفيق بالا كه زبانزد مجامع بين‌المللي است، حاصل تلاش و دلسوزي مديران، هماهنگي مسئولان و همكاري مردم عزيزمان است.
در حال حاضر در 92 درصد شهرهاي كشور بيمارستان وجود دارد و به ازاي هر يك هزار نفر جمعيت 6/1 تخت بيمارستاني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

دستاوردها:
* حوزه معاونت هماهنگي
1- هيأتهاي امناء:
* برگزاري و مديريت جلسات سالانه هيأتهاي امناء دانشگاهها/ دانشكده هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي _ درماني ( بيش از 200 جلسه) و تهيه دستورالعملها‌_ فرمهاي مربوط و صورتجلسات و پيگيري مصوبات و مكانيزه كردن كار
* طراحي و راه اندازي سايت گزارش دهي و پيگيري مصوبات هيأتهاي امناء
* طراحي و راه‌اندازي سايت مقايسه ماشيتي شاخصهاي دانشگاهها
* رتبه‌بندي دانشگاهها/ دانشكده‌ها

2- اجلاس روساي دانشگاهها/ دانشكده‌ها
* برگزاري 9 اجلاس كشوري رؤساي دانشگاهها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي _ درماني و مؤسسات وابسته (عادي و فوق العاده)
* تهيه و تدوين كتاب شيوه نامه برگزاري اجلاس رؤساي دانشگاهها/دانشكده‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي - درماني كشور
* راه‌اندازي سايت اجلاس رؤساي دانشگاههاي / دانشكده‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي _ درماني و فعاليت آن در ارائه مقالات و دستور جلسات و پيگيري قطعنامه هاي اجلاس


3- برنامه سوم و چهارم توسعه:
* تدوين سند ملي توسعه بخش بهداشت و درمان و سياستهاي كلان بخش در برنامه چهارم توسعه
* تدوين سند فرابخشي امنيت غذا و تغذيه در برنامه چهارم
* تهيه چارچوب نظري و مفاهيم تدوين برنامه عملياتي در برنامه چهارم توسعه
* طراحي و راه‌اندازي سايت برنامه چهارم توسعه براي ثبت و پيگيري
* برنامه هاي عملياتي بخش بهداشت و درمان در راستاي اهداف در سياستهاي برنامه چهارم
* برنامه‌ريزي، پيگيري و مديريت در تهيه و تدوين آيين نامه‌هاي اجرايي و برنامه‌هاي عملياتي در راستاي اهداف برنامه چهارم توسعه در سطح معاونتهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
* مشاركت در تدوين برنامه ارتقائ فرهنگ و سواد تغذيه‌اي


4- مطالعات و پروژه‌ها:
* اجرا و هدايت 4 پروژه مطالعاتي و تحقيقاتي در رابطه با ادعاي خسارت جمهوري اسلامي ايران از كميسيون غرامت سازمان ملل متحد در بخش خسارت بهداشتي درماني ناشي از جنگ عراق عليه كويت
* هماهنگي و مديريت جلسات مربوط به تدوين برنامه هاي مشترك با سازمانهاي بين‌المللي شامل بويژه سازمان جهاني بهداشت (JPRM) از سال 1998 تا كنون و هماهنگي در تدوين پروژه‌هاي بانك جهاني
* تهيه و تدوين گزارش عملكرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي ارائه به معاون اول رئيس جمهوري
* تهيه و تدوين كتاب عملكرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در آيينه قضاوت (عملكرد كلي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ارائه به مجلس شوراي اسلامي)
* تهيه چارت تشكيلاتي و تعيين وظايف و مسؤوليتهاي معاونت در ساختار جديد


5- انتشارات مكتوب و الكترونيكي:
* تدوين سند ملي توسعه بخش بهداشت و درمان و سياستهاي كلان بخش در برنامه چهارم توسعه
* تدوين سند فرابخشي امنيت غذا و تغذيه در برنامه چهارم
* تأليف كتاب آموزش پزشكي در انتظار تداوم يا جدا سازي
* تأليف كتاب شيوه نامه برگزاري اجلاس رؤساي دانشگاهها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي _ درماني
* تأليف كتاب سيماي سلامت در ايران و جهان
* طراحي و راه اندازي سايتهاي مرتبط با فعاليت معاونت
- www. Hbi/hosting/sayyari/indx.htm
- www. Mohme.Gov.ir/hamahangi
-www.hamahangi.hbi.ir
-www.4Dp.takfab.ir
*
حوزه پژوهش و فناوري:
نظام تحقيقات مرتبط با سلامت مجموعه فرآيندهاي منسجم و مرتبط بهم است كه دو هدف اصلي آن عبارتند از:
1- توليد و گسترش دانش معتبر علمي 2- استفاده از نتايج تحقيقات براي حفظ و ارتقاء سلامت

1) توليد و گسترش دانش معتبر
رونق و بالندگي توليد علم و دانش معتبر نيازمند ساختار مناسب، نيروي مناسب متخصص و علاقه مند است شاخص‌هايي كه در اين بخش ارائه مي شود عبارتند از:
1-1- تعداد مراكز تحقيقاتي
1-2- تعداد مقالات علمي منتشر شده در مجلات علمي پژوهشي داخلي
1-3- تعداد مقالات علمي منتشر شده در مجلات نمايه شده خارجي
1-4- تعداد مقالات ارائه شده در كنگره‌هاي علمي داخلي
1-5- تعداد مقالات ارائه شده در كنگره‌هاي علمي خارجي

مقدار شاخص‌ها در جدول مربوطه آمده است.

2- استفاده از نتايج تحقيقات براي حفظ و ارتقاء وضعيت سلامت
با توجه به شكاف موجود ميان تحقيقات با نيازهاي واقعي در سلامت بويژه در كشورهاي درحال توسعه و همچنين عدم بكارگيري يافته‌هاي پژوهش در سياستگذاري تصميم‌گيري و مديريت نظام سلامت، معاونت تحقيقات و فن‌آوري از طريق اتخاذ راهبردهاي زير تلاش كرده است، پژوهش‌هاي هدفمند در راستاي نيازهاي واقعي سلامت در كشور اجرا شود.
2-1- ترويج و توسعه تحقيقات جامعه نگر از طريق ايجاد پايگاه‌هاي تحقيقات جمعيتي و مراكز تحقيقات توسعه اجتماعي و ارتقاء سلامت ( مراكز رشد جهت توسعه اجتماعي در مقابل مراكز رشد براي توسعه صنعت )
2-2- توسعه تحقيقات باليني از طريق ايجاد پايگاه‌هاي توسعه تحقيقات باليني در بيمارستانهاي علوم پزشكي
2-3- حمايت از توسعه مراكز رشد واحدهاي فناور در بخش سلامت
2-4- تقويت اطلاع‌رساني علوم پزشكي از طريق توسعه نشريات معتبر علمي

حاكميت نظام تحقيقات مرتبط با سلامت متشكل از اجزايي چون تعيين چشم‌اندازهاي بلند مدت براي توسعه نظام تحقيقات در پاسخ به نيازهاي علمي اين بخش، تعيين اولويت‌هاي پژوهشي مناسب و مرتبط ، طراحي و پايش استانداردهاي اخلاقي به منظور انجام تحقيقات و پايش و ارزشيابي اجزاي اين نظام است.
لذا ارزشيابي سالانه فعاليتهاي پژوهشي دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقات علوم پزشكي از سال 1379 در دستور كار معاونت تحقيقات و فن‌آوري قرار گرفت. همچنين تلاش شد ابزار ارزيابي و شاخص‌هاي مربوطه مكرراً بازنگري شده از نتايج حاصل نيز جهت بهبود وضعيت موجود و تخصيص بهينه منابع همچنين تشويق حمايت از حائزين رتبه‌هاي برتر استفاده شود. در پايان هر دوره نيز گزارش حاصل براي كليه ذينفعان و سياستگذاران ارسال شود.
در راستاي طراحي و پايش استانداردهاي اخلاقي به منظور انجام تحقيقات كدهاي اخلاق در پژوهش تعيين شد كميته اخلاق در پژوهشهاي علوم پزشكي در كليه دانشگاه‌/ دانشكده‌هاي علوم پزشكي و نيز كميته كشوري اخلاق در پژوهش‌هاي كشوري تشكيل شده است.
از تير ماه 1383 كميته توسعه اخلاق در پژوهشهاي علوم پزشكي با هدف گسترش و نهادينه كردن موازين اخلاق در انجام تحقيقات مرتبط با سلامت آغاز بكار كرده است. فعاليتهاي اين كميته شامل: انتشار مجله تخصصي در زمينه اخلاق در پژوهش‌هاي سلامت، توسعه و توانمند سازي نيروي انساني در زمينه‌هاي مرتبط با هدف، برگزاري اولين سمينار اخلاق در پژوهش، بازنگري كدهاي اخلاق در پژوهش‌هاي سلامت ، ترويج و اطلاع‌رساني يا از طريق ايجاد سايت تخصصي هستند.

* حوزه آموزشي و امور دانشجويي:
طرحهاي زير در چهار سال گذشته به اجرا در آمده و در حال پيگيري است:
1- گسترش كمي تعداد رشته‌هاي تحصيلي از جمله كارداني 34رشته، كارشناسي 20رشته، كارشناسي ارشد 45 رشته، دكتري حرفه‌اي 5رشته، Ph.D 20 رشته، تخصصي 11 رشته، فوق تخصص 14رشته، مركز تحقيقاتي 42 مركز
2- طرح " سطح‌بندي خدمات آموزشي با تقسيم وظايف آموزشي در نظام آموزش علوم پزشكي" با هدف بررسي وضعيت آموزشي دانشگاهها و دانشكده‌ها به تفكيك رشته، تعيين جايگاه و رتبه هريك در بين ساير مراكز همتا كه كل طرح در 10 جلد مستند شده و براساس آن طرح سطح بندي خدمات آموزشي، تقسيم وظايف آموزشي بين موسسات و دانشگاه‌ها در شوراي گسترش به تصويب رسيده است.
3- طرح "اعتبار بخشي و استاندارد سازي برنامه‌هاي آموزشي تخصصي"
اين طرح با هدف تضمين كيفيت آموزش عالي منطبق با شرايط ملي براي دانشگاههاي علوم پزشكي شروع شده است. و الان در مرحله عملياتي كردن برنامه‌هاي مصوب و ادامه استاندارد سازي بقيه برنامه‌ها هستيم.
4- طرح " تدوين استانداردهاي برنامه‌هاي آموزش پزشكي عمومي" كه در شوراي عالي و شوراي پزشكي عمومي به تصويب رسيده است.
5- طرح "تدوين ذيج آموزشي دانشگاههاي علوم پزشكي" با هدف تهيه ابزار بصري براي نشان دادن اطلاعات پايه جهت استفاده مديران دانشگاهي و ستادي ذيج آموزشي در 4 دانشگاه پايلوت شده و طي دستورالعمل به تمام دانشگاه‌ها، توسعه داده شده است.
6- طرح "نظام نوين آموزش مداوم" و استاندارد سازي برنامه‌هاي آموزش مداوم به اتمام رسيده و در 30 حيطه استاندارد، به تصويب شوراي عالي آموزش مداوم رسيده است.
7- استمرار ارزشيابي سيستماتيك دروني مبتني بر هدف به‌منظور ارتقاي كيفي آموزش اين طرح در سال 1374 در6 گروه آموزشي به صورت پايلوت شروع شده و درحال حاضر در بيش از 300 بخش بطور مستمر انجام‌ مي‌شود و همچنان اين فعاليت ادامه دارد.
8- طرح "ايجاد و توسعه مراكز مهارتهاي باليني در دانشگاههاي علوم پزشكي" با هدف ايجاد محيط آموزشي آزمايشگاهي براي تقويت نزديك به 100 مهارت پزشكي كه به اتمام رسيده و در اكثر دانشگاهها اين مراكز تأسيس شده است.
9- طرح "جامع حضور مؤثر اساتيد در دانشگاهها" كه به اتمام رسيده و دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌هاي حاصل از آن (فرآيند جذب و بكارگيري اعضاي هيأت علمي، نحوه استخدام اعضاي هيأت علمي، مقررات اعضاي هيأت علمي نيمه وقت، تعيين شرح وظايف و نحوه ارزشيابي و پايش فعاليتهاي اعضاي هيأت علمي ) به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.
10- طرح " تهيه بانك اطلاعاتي و رتبه بندي دانشكده‌هاي پزشكي" با هدف مقايسه وضعيت كمي و كيفي دانشكده‌ها نسبت به يكديگر در حيطه‌هاي آموزش، پژوهش، امكانات و تجهيزات كه مرحله دوم آن بطور مجزا از سطح بندي خدمات آموزشي به اتمام رسيده و كتاب آن تدوين و منتشر شده است.
11- "بازنگري برنامه‌هاي درسي" (كارشناسي رشته‌هاي مددكاري اجتماعي، كاردرمانيف شنوايي شناسي، كتاب داري و مديريت خدمات بهداشتي درماني و كارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم تشريح، قارچ شناسي و Ph.D قارچ شناسي و دكتراي حرفه‌اي داروسازي) و به تصويب شوراي عالي برنامه‌ريزي رسيده است.
12- طرح "برنامه‌ريزي استراتژيك بخش آموزش معاونت آموزشي و امور دانشجويي" براي اولين بار كه در ستاد وزارتخانه و نيز كليه حيطه‌هاي آموزشي - پژوهشي و بهداشت و درمان و پشتيباني به پايان رسيده است .
13- در راستاي اثبات جديت در ارتقاء كيفت آموزش پزشكي همين بس كه در كنفرانس‌هاي چهارسالانه فدراسيون جهاني آموزش پزشكي دانمارك از 174 مقاله شفاهي و پوستر، 37 مورد از آن ايران بود كه 21 درصد كل مقالات را شامل مي‌شد و اين درحالي است كه 74 كشور در اين كنفرانس شركت داشتند و رئيس فدراسيون اين همه مقاله در سطح بين المللي را نشان فعاليتهاي آموزشي پوياي ايران تلقي كرد و اظهار اميدواري كرد كه در سالجاري از سيستم آموزشي ايران ديدن كنند.

* حوزه سلامت:
1- افزايش شاخص اميد به زندگي از حدود 60 سال در سال 1360 به حدود 70 سال در سال 1380 اين رقم در مطالعات اوليه در حال حاضر به حدود 75 سال نزديك مي‌شود كه با اتمام بررسي ها انشاء اله بزودي اعلام خواهد شد.
2- كاهش مرگ كودكان زير1سال در يكهزار تولد زنده (Infant Mortality Rate = IMR ) از 111 در سال 1356 به حدود 26 در سال 1381
3- در كنترل بيماريهاي واگيردار بازپديد كه مشكل جهان (بويژه كشورهاي صنعتي و در حال توسعه) است، مثل سل و مالاريا موفقيتهاي ارزشمندي داشته‌ايم. برنامه‌ مقابله با ايدز و مالاريا در كشور مورد تأييد نهايي نهادهاي بين‌المللي قرار گرفته و براي آن سرمايه‌گذاري مالي و انساني كرده اند.
4- بيش از 3 سال است كه ويروس وحشي پوليو را مهار كرده‌ايم و اين در حالي است كه در آلوده‌ترين منطقه جهان قرار داريم .
5- رضايتمندي مردم از بيمارستانهاي كشور از 53 درصد در سال 1378 به 86 درصد در پايان سال 1383 رسيده است. با توجه به تأمين بهتر بودجه در سال جاري اميد مي‌رود تا پايان سال تفاوت‌هاي محسوسي در اين زمينه پيدا شود.
در سال 1378، 5/44 درصد مردم از نحوه پذيرش بيمار در بيمارستانها گله مي‌كردند و 36 درصد آنها داروهاي مورد نياز خود را از خارج از بيمارستان تهيه مي‌نمودند. امروز اين ارقام به 7/4 درصد و كمتر از 2 درصد رسيده است .
6- شكايت مردم از عدم حضور به موقع پزشك در اورژانس بيمارستانهاي كشور از 28 درصد در سال 1378 به 5 درصد در سال 1383 رسيده است، اين درحالي است كه منابع جديد به سيستم تزريق نشده است.
7- امروز تعداد پيوند كليه در كشور از مرز 17000 گذشته است و هر سال قريب 1700 پيوند كليه زده مي‌شود بطوري كه 48 درصد بيماران مبتلا به نارسايي كليه از نعمت پيوند برخوردار مي‌شوند، اين رقم در آمريكا 28 درصد و در انگلستان 52 درصد است . بهره‌گيري از جسد (مرگ مغزي) پديده‌اي نو در نظام اجرايي درمان كشور است كه از سال 1379 پس از تصويب قانون در كشور آغاز شده و با استقرار شبكه فراهم آوري اعضاي پيوندي ايران، به طور منسجم در حال فعاليت است.
پيوند قلب و كبد، چشم و مغز استخوان از روشهاي معمول است كه به همت همكاران دانشمندم در كشور صورت مي‌گيرد. در همين راستا اعزام به خارج بيماران به حداقل كاهش يافته است.
8- در دو سال گذشته در راستاي سياست عدم تمركز و كاهش تصدي‌گري دولت 600 پروژه به بخش غير دولتي واگذار شده است.
9- درگزارش سال 2003 بانك جهاني، نظام بهداشتي در كشور ايران به‌عنوان الگوي فقرزدايي مناسب به جهانيان توصيه شده است .رييس فدراسيون بين‌المللي آموزش پزشكي، آموزش پزشكي در ايران را "آموزش قرن آينده" ناميده است.
رئيس منطقه‌اي سازمان جهاني بهداشت، شرق مديترانه، نظام ارائه خدمات در ايران را كارآترين و هزينه اثر بخش‌ترين نظام منطقه ناميده است.
10- مشاورين بين المللي سازمان جهاني بهداشت گفته‌اند: برنامه پيشگيري از تالاسمي در ايران منحصر به فرد است. مقامات ايراني مشكل تالاسمي را شناخته‌اند و توانسته اند براي آن برنامه‌ريزي كنند.
11- ميزان مرگ و مير مادران ناشي از عوارض بارداري و زايمان (MMR) كه يك شاخص توسعه‌اي است از 6/90 درصد هزار تولد زنده در سال 67 به 37 درصد هزار در سال 75 رسيده و برآوردهاي فعلي حاكي از رسيدن به عدد 28 است.
12- سياستگذاري براي سلامت براساس بار بيماريها و ساماندهي مجدد برنامه ها براساس نيازهاي واقعي جامعه.
13- درصد مراكز بهداشتي تهيه و توزيع مواد غذايي از حدود 15 درصد در سالهاي ابتداي انقلاب به حدود 80 درصد افزايش يافته است.
14- درصد خانوارهاي روستايي كه به آب آشاميدني سالم دسترسي يافته اند از حدود 25 درصد در سال 57 به بيش از 87 درصد در سال 83 افزايش يافته است.
15- درصد كارگاههاي تحت پوشش خدمات بهداشت حرفه‌اي از 3 درصد درسال 59 به حدود 79 درصد در سال 83 افزايش يافته است.
16- از سال 1375 با اجراي طرح بهداشت قاليبافان روستايي تاكنون 325 هزار كارگاه تحت پوشش و65هزارمورداز آنها مطابق معيارهاي وزارت بهداشت بهسازي شده‌اند.
17- در بيمارستان ها تهيه دارو از خارج از بيمارستان در بخش اورژانس از 30 درصد درسال 79 به 5 درصد در سال 83 كاهش يافته است.
18- غني سازي آرد با ريزمغذي ها در 4 استان اجرا شده است و با تأمين منبع مالي آن انشاء ا... در سال جاري به سراسر كشور توسعه مي‌يابد.
19- كنترل و مراقبت از بيماريهاي غير واگير در سراسر روستاهاي كشور به اجرا درآمده است.
20- كشف و مراقبت نوزادان مبتلا به هيپوتيروئيدي با انجام طرح‌هاي مقدماتي و پياده سازي آن در 3 استان از مهرماه سال جاري در سراسر كشور نهادينه مي شود.
21- مديريت بهداشت و درمان بم و ارتقاي سطح آن به بالاتر از ميانگين كشوري
22- انقلاب بزرگ ارائه خدمات سلامتي در كشور با پياده سازي طرح پزشك خانواده در روستاهاي كشور در حال نهادينه شدن است. در قالب اين طرح اقدامات زير انجام شده است:
23- راه اندازي شورايعالي سلامت
24- اجراي بسيج واكسيناسيون سرخك و سرخجه با جمعيت 33 ميليون نفري
25- نوسازي ناوگان آمبولانس كشور پس از 30 سال
26- تدوين اهتمام و تصويب طرح جامع مبارزه با دخانيات
شبكه هاي بهداشتي - درماني شامل:
* خريد 1080 دستگاه خودرو براي مراكز بهداشتي درماني روستايي
* تا"مين اعتبار معادل 800/164 ميليون ريال تعميرات مراكز بهداشتي درماني
* خريد 3600 موتور سيكلت و 35 دستگاه خودرو يخچالدار براي مراكز
* خريد 24 قلم تجهيزات پزشكي به تعداد 700/103 دستگاه براي تحهيز حدود 4400 مركز بهداشتي درماني
* راه اندازي 1400 خانه بهداشت
* راه اندازي 202 مركز بهداشتي درماني روستايي و 16مركز شهري
* راه اندازي 532 پايگاه بهداشتي و 33 مركز شهرستان
* استخدام 5000 بهورز براي خانه هاي بهداشت

* حوزه توسعه مديريت و منابع
- شفاف سازي اعتبارات و افزايش بودجه وزارتخانه كه در سال 84 نسبت به سال 83، 52 درصد رشد داشته است.
- انتقال كاركنان ساختمان مركزي وزارت بهداشت به شهرك قدس و آزادسازي چندين ساختمان براي فروش
- واگذاري اجراي طرحهاي عمراني به دانشگاه‌هاي تابعه و كاهش 75 درصدي نيروي انساني دفتر مديريت منابع فيزيكي ستاد وزارتخانه
- واگذاري مأموريت و انتقالات به دانشگاه‌ها
- واگذاري امور اجرائي قانون پزشكان و پيراپزشكان به دانشگاه‌هاي تابعه كه منجر به كاهش زمان به ميزان 3600 روز و 60 ميليارد تومان هزينه‌هاي اداري و مسافرتها در سه سال اخير شده است.
- استقرار پايگاه اطلاع‌رساني و برقراري نظام پاسخگويي به مراجعان
- انجام مطالعات ساماندهي كالبدي 41 دانشگاه و دانشكده علوم پزشكي
- تدوين ضوابط و معيارها و استانداردهاي فضاهاي فيزيكي مراكز درماني و آموزشي
- پايلوت 40 بيمارستان در خصوص بودجه ريزي عملياتي، مديريت عملكرد كاركنان، كاهش تصدي‌گري، مديريت نگهداشت.
- طراحي و استقرار سيستم اتوماسيون اداري در راستاي استقرار MIS در ستاد مركزي
- بازنگري، طراحي و نصب شبكه ملي LAN ساختمان ستاد مركزي
- طراحي WEB وزارتخانه و اتصال به شبكه دولت
- كاهش قراردادهاي ترك تشريفات مناقصه
- توزيع اعتبارات ستادي براساس شاخص‌هاي علمياتي و مبادله موافقتنامه با معاونتها
- واگذاري ساخت و ساز مراكز بهداشتي در سطح كل كشور به دانشگاه‌ها
- بازنگري و اصلاح تشكيلات تفضيلي واحدهاي صف (طرح گسترش، ساماندهي اورژانس و واحدهاي آموزشي)
- تدوين بسته‌هاي خدمتي، الگوي قراردادهاي واگذاري و تعيين استانداردهاي فعاليتهاي پشتيباني و خدمات براي واگذاري اين فعاليت‌ها به بخش غير دولتي
- استقرار ساختار سازماني جديد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
- واگذاري وظايف خدماتي و پشتيباني در ستاد وزارتخانه و دانشگاه‌هاي تابعه به بخش خصوصي و صرفه‌جويي به ميزان 425/6 ميليارد ريال در ستاد وزارتخانه
- تفكيك وظايف صنفي و ستادي وزارت متبوع
- تدوين وظايف قابل واگذاري به دهداري‌ها و شهرداري‌ها
- تدوين الگوهاي تشكيلاتي واحدهاي بهداشتي، درمان و آموزشي
- ساماندهي فضايي مراكز اورژانس كشور و به بخش‌هاي ICU, CCU‌ بيمارستانها براساس استانداردهاي تعريف شده و مصوب
- استقرار نظام ارزيابي عملكرد مديريت در دانشگاههاي سراسر كشور
- تدوين شاخص‌هاي اختصاصي ارزيابي عملكرد وزارتخانه
- استقرار نظام مديريت كيفيت فراگير مبتني بر استانداردهاي ISO 9001-2000 در 35 بيمارستان تابعه تعيين شاخص‌هاي بهره‌وري حوزه معاونت توسعه مديريت و منابع، سلامت، آموزشي و امور دانشگاهي
- مهندسي مجدد فرآيندهاي درماني - بيمارستاني مركز آموزشي درماني طالقاني (به صورت پايلوت)
- طراحي شاخص‌هاي ارزيابي اقتصادي در بخش بهداشت و درمان ايران
- طراحي و استقرار نظام گردش مالي (تعيين مراكز هزينه و درآمد و محاسبه قيمت تمام شده خدمات) در بيمارستانهاي منتخب
- طرحي سيستم هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت (ABC) براي محاسبه بهاي تمام شده خدمات در چند بيمارستان دولتي
- طراحي نظام پرداخت مبتني بر عملكرد در بخش بهداشت و درمان
- تدوين ضوابط ، معيارها و 150 استاندارد فضاهاي فيزيكي مراكز درماني و آموزشي
- اجراي 65 پروژه تحقيقاتي توسط متخصصان بخش غير دولتي (50 نفرPh.D و 15 نفر Master)
- تدوين پيش نويس ضوابط اختصاصي انتخاب، انتصاب و تغيير مديران وزارت متبوع
- نياز سنجي آموزش مديران ستاد وزارتخانه و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور
- تدوين بسته‌‌هاي آموزشي ويژه مديران شبكه‌ها و مراكز بهداشتي و درماني و روسا ، معاونين و مديران دانشگاه ‌هاي علوم پزشكي كشور
- تدوين فرهنگنامه مشاغل مديريتي وزارت متبوع
- اجراي بودجه ريزي علمياتي در حوزه معاونت توسعه مديريت و منابع
- تشكيل انبار مجازي و ارسال مستقيم كالا از توليد كنندگان
- تهيه موافقتنامه ها براساس بودجه ريزي عملياتي و استخراج هزينه واحد
- شروع و پياده سازي مباني مديريت فضا در حوزه معاونت توسعه مديريت و منابع
- ساماندهي مراكز اورژانس
- انجام مطالعات و تهيه نقشه‌هاي تيپ بيمارستاني 32-64-100-200 تختخوابي
- به تصويب رساندن افزايش فوق العاده شغل متصديان مشاعل رسته بهداشتي و درماني در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي متناسب با طرح طبقه بندي مشاغل معلمان ،همچنين افزايش فوق العاده شغل ساير رسته ها تا مقطع كارداني به ميزان 25 درصد و بالاتر از كارداني به ميزان 10 درصد در هيئت دولت در تاريخ 26/4/1384
- به تصويب رساندن افزايش ضريب فوق العاده جذب متصديان مشاغل رسته بهداشتي و درماني به ميزان30 درصد و ساير رسته ها به ميزان 15 درصد در هيئت دولت به مورخه26/4/84
- به تصويب رساندن قانون استخدام نيروي انساني در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به تعداد افراد بازنشست شده و همچنين 6000 نقر مازاد بر آن در طول برنامه چهار توسعه در مجلس شوراي اسلامي

* حوزه غذا و دارو:
* توليد بيش از 200 قلم داروي جديد طي 5 سال گذشته در داخل كشور باعث صرفه‌جويي ارزي معادل ميليونها دلار براي كشور شده است.
* متخصصان داروسازي كشور طي چند سال گذشته به دانش بسيار جديد استفاده از بيوتكنولوژي در توليد داروهاي جديد دست يافته‌اند و موفق شده‌اند داروهاي بسيار گرانقيمت و با تكنولوژي بالا را در كشور طراحي و توليد كنند. طبق
-شفاف‌سازي و اطلاع رساني در حوزه غذا و دارو
- اصلاح ساختار و تشكيلات حوزه غذا و دارو در ستاد و استانها
- فراهمي و در دسترس بودن دارو با ايجاد 4500 داروخانه جديد
- ايجاد 36 مركز اطلاع رساني دارو و راه اندازي مركز اطلاع رساني غذا
- لغو انحصار در توليد، توزيع و واردات دارو
- تضمين كيفيت و اثر بخشي دارو
- منطقي كردن تجويز و مصرف دارو
- خودكفايي دارو، به گونهاي كه هم اينك 97 درصد داروي مورد نياز كشور در داخل توليد ميشود
- ايجاد زمينه براي توليد داروهاي ضد سرطان تا پايان سال 1384
- توسعه صادرات دارو
- توسعه داروهاي گياهي
- حمايت از توسعه صنايع داروسازي
- ارتقاي سطح ايمني و كيفيت غذا
- افزايش نظارت بر فرآورده‌هاي غذايي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي
- ارتقاي عملكرد در آزمايشگاههاي كنترل غذا و دارو
- افزايش ميزان صادرات دارويي كشور از 3 ميليون دلار به 50 ميليون دلار

* حوزه اشتغال گروه پزشكي:
1- ايجاد چهار حوزه كاري معاونت اشتغال شامل: حوزه كاري طرحهاي داخل كشور، حوزه كاري طرحهاي خارج از كشور، حوزه كاري آموزش و مشاوره و حوزه كاري آمار و اعتبارات
2- ايجاد ستاد اشتغال در دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور
3- تدوين 6 شيوه نامه در راستاي اعطاي وام به فارغ‌التحصيلان گروه پزشكي و عملكرد ستادهاي اشتغال
4- اجراي طرح شناسايي جويندگان كارگروه پزشكي با همكاري شركت پست در سراسر ايران در سال 1381 و ثبت نام آنها با همكاري ستاد اشتغال دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور، كه به ترتيب در سالهاي 1381 و 1382 و 1383 تعداد 27930 نفر، 13095 نفر 8319 نفر در مجموع 49344 نفر جوينده كار گروه پزشكي شناسايي شده است.
5- ايجاد اشتغال براي 77923 جوينده كار گروه پزشكي به ترتيب 38937 نفر، 26832 نفر و 33697 نفر در سالهاي 1381، 1382 و 1383.
6- طراحي شبكه اطلاع رساني تحت وب معاونت اشتغال به آدرس www.employ.hbi.ir
7- راه‌اندازي و اجراي طرح اتوماسيون اداري و paper less كردن مكاتبات اداري بين معاونت اشتغال و ستاد اشتغال دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور.
8- تدوين طرح پروتكل شبكه ملي اشتغال گروه پزشكي با همكاري دبيرخانه شوراي تكفاب
9- برگزاري 6 همايش با همكاري ستاد اشتغال دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور
10- شناسايي واحدهاي درماني مورد نياز طبق طرح سطح بندي خدمات درماني در 10 دانشگاه كشور با همكاري ستاد اشتغال دانشگاهها جهت معرفي پزشكان و پيراپزشكان جوياي كار.
11- جذب و پرداخت مبلغ 140 ميليارد ريال اعتبار از كل 147 ميليارد و 400 ميليون ريال اعتبار تسهيلات وجوه اداره شده تخصيص يافته به اين معاونت از طريق بانك عامل (رفاه كارگران) كه 20 درصد كل آن به مناطق محروم اختصاص داده شد، جذب و پرداخت 116 ميليارد و 585 ميليون ريال از محل اعتبارات سهم بانك عامل (رفاه كارگران) در طول برنامه سوم براي اشتغال جويندگان كار گروه پزشكي؛ راه‌اندازي 8985 مورد طرح از 9766 طرح ارائه شده به بانك عامل. همچنين در سال 83 مبلغ 4 ميليارد ريال اعتبار تخصيص داده شده وجوه اداره شده و حدود 3 ميليارد ريال از محل اعتبارات بانك ملت بين ستاد اشتغال دانشگاه‌هاي علوم پزشكي توزيع شده است. در مجموع در طول برنامه سوم توسعه كلاً مبلغ 000/000/400/187 ريال اعتبار از محل وجوه اداره شده و حدود 000/000/000/150 ريال از محل اعتبارات بانك عامل براي اشتغالزايي افراد گروه پزشكي جوياي كار هزينه شده است.
12- جذب و هزينه كردن 45 ميليارد و 460 ميليون ريال از اعتبارات بند "ج" دفتر فناوري رياست جمهوري در سال 1380 به همراه جذب و هزينه كردن 61 ميليارد ريال تسهيلات بند "ط" دفتر فناوري رياست جمهوري در سال 1381 جهت طرحهاي دارويي و تجهيزاتي گروه پزشكي
13- جذب بالغ بر 191 ميليارد و 540 ميليون ريال از اعتبارات استاني در سال 1381 با همكاري ستاد اشتغال دانشگاههاي علوم پزشكي جهت طرحهاي اشتغالزايي گروه پزشكي
14- افزايش تعداد 527 واحد تعاوني خدمات بهداشتي _درماني با همكاري وزارت تعاون در طول سالهاي 1381 و 1382 كه خود موجب 4980 نفر اشتغالزايي براي افراد گروه پزشكي شده است.
15- چاپ وتكثير كتابچه راهنماي دريافت تسهيلات بانكي و كتابچه آشنايي دانش‌آموختگان پزشكي و پيراپزشكي جوياي كار با قوانين و مقررات مرتبط با اشتغال و مجموعة فعاليت و تسهيلات اعتباري جوياي كار گروه پزشكي در دو نوبت با همكاري دانشگاههاي علوم پزشكي شهيد بهشتي و تهران و چاپ و انتشار 6 شماره فصلنامه علمي_ خبري _ تحليلي در رابطه با اشتغال
16- همكاري با معاونتهاي محترم دربازنگري و اصلاح آيين نامه‌ها و دستور‌العمل‌هاي وزارت با ديدگاه اشتغالزايي و ايجاد فرصتهاي شغلي جديد براي گروه پزشكي با بهره‌گيري از نظرهاي كار شناسي، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تيپ يك كه آييننامههاي مصوب شده شامل:
1. آيين نامه نحوه تأسيس و اداره بيمارستان
2. آيين‌نامه نحوه تأسيس درمانگاهها
3. آيين‌نامه نحوه تأسيس درمانگاه تخصصي ديابت
4. ‌آ‌يين‌نامه راه‌اندازي مركز درمان سوء مصرف مواد
5. آيين‌نامه شوراي بررسي و تدوين فرآورده‌هاي تشخيص طبي ايران
6. دستور العمل نحوه ارسال طرحهاي با اشتغالزايي بالا
7. آيين‌نامه نحوه‌استفاده از همكاري متخصصين (غير بورسيه) ايراني خارج از كشور در زمينه‌هاي ‌علمي (با همكاري معاونت محترم آموزشي)
8. آيين‌نامه اشتغال بكار بهداران تجربي دندان
9. آئين نامه تأسيس آزمايشگاه تشخيص طبي

و آيين نامه هاي آماده براي تصويب شامل:
1. آيين‌نامه تأسيس دفاتر كار مشاوره تغذيه و رژيم درماني
2. آيين‌نامه تأسيس مراكز راديولوژي
3. آيين‌نامه تأسيس مراكز فيزيوتراپي
4. آيين‌نامه تأسيس مراكز جامع توانبخشي
5. آيين‌نامه اجراي قانون اجازه تأسيس مطب
6. آيين‌نامه تأسيس و اداره امور آزمايشگاههاي تشخيص طبي
7. دستورالعمل اجرائي تأسيس شركتهاي تعاوني
8. پيش‌نويس اساسنامه انجمنهاي علمي گروه پزشكي
9. آيين‌نامه اتوپسي‌پري ناتال
10. آيين‌نامه تأسيس مراكز خدمات آمبولانس خصوصي
11. پيش‌نويس توافقنامه تشكيل تعاوني‌هاي خدمات بهداشت مدارس
12. آيين‌نامه تأسيس و اداره مركز پزشكي ورزشي
13. آيين‌نامه تأسيس و اداره مراكز طب مكمل و سنتي
14. دستورالعمل تجزيه و تحليل خطاي پزشكي در معاونتهاي درمان دانشگاهها
15. آيين‌نامه تأسيس مركز جراحي محدود و سرپائي
همچنين اين آيين نامه ها مراحل نهايي پيگيري براي تصويب را طي مي كنند:
1. لايحه رسيدگي به‌ جرائم پزشكي، بهداشتي، داروسازي و دامپزشكي
2. طرح استفاده ‌از خدمات پزشكي و پيراپزشكي در مراكز، اماكن و وسايط نقليه عمومي
16- طراحي تيپ شغلي در رشته‌هاي پرستاري، مامايي و بهداشت
الف- شكل‌گيري كميته اشتغال گروه مامايي و تشكيل16جلسه‌تخصصي‌ درطول‌سال 1383‌و ارائه 4 تيپ شغلي جديد همراه با برنامه‌هاي‌ آموزشي شامل:
* خدمات تخصصي مامايي در مراكز خصوصي
* مراقبتهاي پس از زايمان در منازل
* مشاوره مامايي در كليه مراكز و سازمانهائي كه به نوعي در ارتباط با زنان هستند.
* كارشناس ماما در بهداشت مدارس در رابطه با آشنائي با پديده رشد و تكامل و بلوغ دختران
ب- شكل‌گيري كميته اشتغال گروه پرستاري وتشكيل 30 جلسة تخصصي در طول سال 1383 و ارائه 9 تيپ شغلي جديد.
* پرستاري ورزشي
* پرستاري كار (كارخانه، شركت بيمه و ...)
* پرستاري پرواز
* پرستاري سالمندان
* پرستاري مسافرت (توريسم، پايانه‌هاي مسافرتي و ...)
* پرستاري توانبخشي
* پرستاري خانواده
* پرستاري مدرسه
* پرستاري گروههاي در معرض خطر (زندان، معتادين، مهاجرين، متكريان و ...)
ج- شكل‌گيري كميته اشتغال گروه علوم بهداشتي وتشكيل 10 جلسه تخصصي در طول سال 1383 و پيشنهادات شامل :
* شركتهاي خدمات بهداشت حرفه‌اي و طب كار
* شركتهاي مبارزه با حشرات و جوندگان
* شركتهاي مجري ماده 194 قانون برنامه سوم
* آموزشگاههاي بهداشت اصناف
* مؤسسات و واحدهاي پزشكي مجري ماده 192 قانون برنامه سوم داراي تيم سلامت
* شركتهاي خدمات سلامت مدارس بهداشت عمومي و خانواده
* اشتغال انفرادي با ارائه طرح توجيهي اعم از خدمات (تحقيقاتي، ابداع و ابتكار، سياستگذاري، تدوين مقررات، تأليف و ترجمه و غيره)
د- شكل‌گيري كميته اشتغال گروه پيراپزشكي و ادامه فعاليت آن:
17-در راستاي پذيرش بيماران خارجي فعاليتهاي انجام پذيرفته در اين حوزه منتج به نتايج عملياتي زير شد:
* انتخاب و ارزيابي مراكز درماني واجد شرايط پذيرش بيماران خارجي (شيراز، اصفهان، خراسان، تبريز و اروميه)
* تهيه بروشورهاي تبليغاتي از مراكز درماني منتخب، به زبانهاي فارسي و انگليسي
* راه‌اندازي سايت on line اينترنتي پذيرش بيماران خارجي در دبيرخانه ستاد بين‌المللي خدمات سلامت ايران به‌آدرس www.IranIhs.org به زبانهاي فارسي، انگليسي (و به‌زودي به زبانهاي عربي و روسي)
* راه‌اندازي سايت مراكز درماني منتخب
* تعيين تعرفه‌هاي درماني در سطوح مختلف به منظور ارائه خدمت به صورت يك پكيج جامع شامل تمامي هزينه‌هايي كه بيمار خارجي از بدو ورود به فرودگاه تا بازگشت به كشورش بايد پرداخت كند.
* تشكيل ستاد بين‌المللي سلامت ايران
* تهيه پيش‌نويس آيين نامه اجرايي فعاليت ستاد بين‌المللي سلامت ايران
* انعقاد قرار داد با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در راستاي اجرا و توسعه طرح توريسم پزشكي
* انعقاد قرار داد با برخي از كشورهاي هدف در راستاي پذيرش بيماران آن كشورها و نيز تأسيس دفتر يا كلينيك در آن كشورها
* در راستاي اعزام گروههاي كار پزشكي به خارج از كشور به دنبال فعاليتهاي انجام پذيرفته در سال1382 در زمينه شناسايي، ثبت نام و ارزيابي از متقاضيان در رشته‌هاي مختلف پزشكي و پيرا پزشكي در طي سه مرحله و هماهنگي واطلاع رساني درخصوص مشخصات متقاضيان به دهها كشور وپس از اعزام موفقيت آميز 74 نفر پرستار و ماما به قطر و 60 نفر پرستار و ماما به كويت، در سال 1383 در خصوص اجرايي كردن درخواستهاي واصله به شرح زير اقدامات لازم صورت گرفته است.
* آماده سازي نيروها بر اساس درخواستهاي واصله از عربستان سعودي در گروههاي پرستاري، مامايي و متخصص
* آماده سازي متخصصين مورد نياز كشور عمان بر اساس درخواست واصله از وزارت بهداشت آن كشور
* آماده سازي 400 نفر از پزشكان عمومي براي اعزام به افريقاي جنوبي
* آماده سازي نيروهاي متخصص براي مراكز درماني بحرين
* شناسايي و تأمين مجدد تعدادي ديگر از نيازهاي كويت به پرستار و متخصص
* انجام زمينه سازي‌هاي لازم براي گشودن باب اعزام نيروها به انگليس
18- راه اندازي پايگاه اينترنتي معاونت اشتغال به آدرس www.EMPley.hbi.ir./ و اتوماسيون اداري تحت Web.بين ستاد هاي اشتعال دانشگاههاو حوزه اشتغال ورزي

حوزه بازرگاني:
1- طرح ساماندهي مديريت لوازم و تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي كشور از بهمن سال 1379 در راستاي دستيابي به نيازسنجي، خريد، تحويل، آموزش، نصب و راه اندازي، كار بري، نگهداري پيشگيرانه، تعمير، تنظيم، و بهره برداري مناسب و استاندارد تجهيزات و تاسيسات فراگير، كاهش هزينه ها، انسجام بخشي در عملكرد بهره وري و فرهنگ سازي مطلوب در دانشگاهها/ دانشكده ها و مراكز بهداشتي و درماني.
2- حذف انحصار آزاد سازي و ايجاد رقابت سالم بين شركتهاي توليدي و تجاري با توجه به كيميت برتر و اصولي شدن قيمتهاي ملزومات مصرف پزشكي.
3- بهبود و ارتقاء كيفيت ارائه خدمات بهداشتي، تشخيصي، درماني، آموزشي و پژوهشي ذيربط دانشگاهها و مراكز بهداشتي-درماني كشور بر اساس طرح سطح‌بندي خدمات درماني.
4- تهيه تامين و توزيع به موقع ملزومات ضروري مصرفي مورد نيار بيماران بصورت تك نسخه اي براي جلوگيري از هر گونه بحران احتمالي.
5- از شروع توليد لوازم و تجهيرات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي در داخل كشور حدود دو دهه مي گذرد و كارگاهها و كارخانه هايي كه به صورت مستقيم و غير مستقيم در اين زمينه فعاليت دارند به تعداد قريب به 400 واحد رسيده است كه از 61 واحد در سال 1369 به 392 واحد در 1382 رسيده و به طور متوسط سالانه 50 درصد افزايش نشان مي دهد و در حقيقت در طي اين مدت هر پانزده روز يك واحد صنعتي ايجاد شده است. اين رشد چشمگير طبق يك برنامه مشخص توسعه و با اعمال حمايت از طريق اختصاص ارز يارانه و با مابه التفاوت نرخ ارز در سالهاي اخير در دو بخش تجهيزات سرمايه اي و ماشين‌آلات و مواد اوليه مورد نياز آنها انجام شده است.
6- در مجموع حدود 70 درصد از اقلام مصرفي و سرمايه اي پزشكي از نظر تنوع اقلام در داخل كشور توليد مي شود و توليد اقلام مواد ملزومات و تجهيزات دندانپزشكي در داخل تا بيش از 90 درصد است.
7- محصولات پزشكي توليد داخل كشور در مجموع طي 5سال گذشته حدود 60 درصد افزايش كيفيت داشته است.
8- طي حدود 5 سال اخير مركز مديريت اقتصادي و بازرگاني اين وزارتخانه تلاش موفقي در حمايت از توليدات داخل با كيفيت از نظر مادي و معنوي فرهنگ سازي مصرف، آگاهي، آموزش و .... داشته است .
9- طرح هاي تهيه شناسنامه جامع تجهيزات پزشكي، كاليبراسيون و خدمات پس از فروش با واقعي كردن تعرفه هاي ذيربط نگهداري و بهره گيري مناسب و ... به صورت پاپلوت در حال انجام است.
10- تجهيزات و ملزومات مصرفي پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي با كيفيت حضور و اقبال خود را در بازارهاي بين المللي نشان داد و صادرات يونيت دندانپزشكي، مانيتور تخت بيمار و مركزي ،تخت هاي بيمارستاني از جمله تختهاي آي سي يو و سي سي يو و نيز ملزومات مصرفي صورت گرفت.
11- توزيع مناسب و عادلانه تجهيزات پزشكي با توجه به سياستهاي كلي نظام جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعه مناطق محروم ،نظام سطح بندي خدمات درماني و ايجاد قابليت دسترسي آحاد جامعه در اقصي نقاط كشور به تجهيزات مورد نياز.
12- تشكيل جلسات مشترك با وزارتخانه هايي ذيربط و به ويژه موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي براي تكميل تقويت و تدوين استانداردهاي مربوط به مواد لوازم و تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي.
13- مديريت پيشگيري از افزايش قيمتها و كمبود كالاها در بخش مواد لوازم و تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي با حذف به مرور تخصيص ارز يارانه اي در اقلام مصرفي و سرمايه اي طي سه سال گذشته و در نهايت يكسان سازي نرخ ارز. شايان ذكر است كه در برخي اقلام قيمت ريالي كالا ها تا حدود 50 درصد كاهش نيز داشته است.
14- برگزاري اولين همايش ارتقاء كيفيت و توسعه توليد لوازم و تجهيزات پزشكي در آبان ماه سال 1381 تهران به منظور گسترش بازار توليدات داخلي استاندارد سازي و ارتقا كيفيت، ايجاد سامانه اطلاع رساني و ارتباط صنعت و دانشگاه، و رفع موانع توليد برگزاري سمينار بهينه سازي شيوه هاي انتخاب و خريد تجهيزات و اقلام پزشكي، آزماشگاهي و دندانپزشكي و برنامه ريزي براي برگزاري" اولين همايش ملي ساماندهي مديريت لوازم و تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي كشور" با حضور محققين و پژوهشگران و شركت هاي توليدي و تجاري و بخش هاي لوازم تجهيزات پزشكي دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور در زمستان سال 1384.
15- برنامه ريزي و اجراي طرح ساماندهي مديريت لوازم و تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي كشور براي اولين بار در طي پنج سال اخير.
16- كنترل و تعادل بازار مواد لوازم و تجهيزات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي در راستاي حمايت از توليد داخل با كيفيت
17- حمايت از توليدكنندگان از طريق پيشنهاد تعرفه‌هاي گمركي منطقي به وزارت محترم بازرگاني به طوريكه باعث كاهش چشمگير قاچاق كالاهاي پزشكي و ارتقاء كيفيت توليدات داخلي شده و باعث تشويق سرمايه‌گذاران براي ايجاد خط توليد جديد شده است.
18- ايجاد ارتباط تنگاتنگ با ارگانهاي نظارتي جهت برخورد قانوني با توليد كنندگان و واردكنندگان متخلف
19- پيشنهاد اولويتهاي توليد به سرمايه گذاران و تشويق آنان براي ايجاد خطوط توليد كالاهايي كه فاقد توليد داخلي هستند.
20- ساماندهي و بهره‌گيري مناسب از توان شركتهاي زيرمجموعه وزارت متبوع- شركتهاي پخش فراورده‌هاي پزشكي ايران، سهامي دارويي كشور، توسعه صنايع پزشكي ايران و پالايش و پژوهش خون

 

* حوزه روابط عمومي:
روابط عمومي در وزارت بهداشت در چهار سال اخير، دوره جديدي را تجربه ميكند كه متكي بر تخصص و حرفهاي گرايي است. مهمترين اقدامات اين حوزه به شرح زير است:
الف: اصلاحات ساختاري:
1- اصلاح ساختار سازماني روابط عمومي دانشگاههاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني از قبيل پيشبيني نمودار سازماني جديد، پيشبيني پستهاي تخصصي، پيشبيني شكل گيري روابط عمومي در كليه سطوح سازماني عملياتي به ويژه در بيمارستانها كه با توجه به تائيد مركز توسعه مديريت، قرار است در اصلاح ساختار دانشگاه مدنظر قرار گيرد.
2- ارتقاي جايگاه كارشناسي روابط عمومي وزارتخانة متبوع از اداره كل به دفتر و اصلاح ساختار سازماني با رويكرد علمي- تخصصي
3- تلاش براي استقلال روابط عمومي دانشگاه/ دانشكده از دفتر رياست كه تاكنون 12 مورد مستقل شده اند.
4- استقلال روابط عمومي وزارتخانه از امور بين الملل و ارتقاء جايگاه مدير كل روابط عمومي به مشاور وزير و مديركل روابط عمومي


ب: توسعه و تجهيز نيروي انساني:
1- آموزش كاركنان اداره كل از جمله حضور آنان در 45 برنامه آموزش خدمت
2- برگزاري 15 كارگاه آموزشي تخصصي روابط عمومي براي مديران و كارشناسان روابط عمومي دانشگاهها، به گونهاي كه در اين مدت 400 نفر از آنان در اين دورهها شركت داشتهاند.
3- تهيه كتب و نشريات تخصصي روابط عمومي به تعداد 1200 جلد و نسخه
4- كاهش تعداد نيروي انساني اداره كل از 32 نفر به 21 نفر با رويكرد افزايش تحصيلات آنان و كيفي سازي منابع انساني
پ- بهبود وضعيت بودجه اداره كل:
1- تصويب بودجه مشخص براي روابط عمومي وزارتخانه از حدود صفر به 1000 ميليون ريال
2- تلاش براي استفاده از بودجه ساير معاونتها براي توسعه فعاليتها از جمله در "هفته سلامت" و "هفته بدون دخانيات"
3- جابه جايي اختيار هزينه كرد اعتبارات مشترك برنامه سازي با صدا و سيما از "معاونت سلامت" به "اداره كل روابط عمومي" و افزايش آن از 1500 ميليون ريال به 3000 ميليون ريال


ت - تجهيز و افزايش امكانات اداره كل روابط عمومي:
1- افزايش تعداد اتاقها از 7 به 11 باب
2- افزايش تعداد رايانه از 2 به 5 دستگاه
3- افزايش تعداد تلويزيون از صفر به 3 دستگاه
4- افزايش تعداد راديو و ضبط از 2 به 5 دستگاه
5- افزايش وسايل سمعي و بصري از صفر به 3 دستگاه
ث - حمايت از توسعه روابط عمومي در دانشگاهها و دانشكده ها:
1- اهتمام براي ابلاغ نامه شماره 80701/الف مورخ 19/6/1381 معاون محترم توسعه مديريت و منابع مبني بر تجهيز و تأمين منابع مالي و انساني لازم آنها
2- اهتمام براي ابلاغ نامه شماره 50035 مورخ 8/4/83 مقام عالي وزارت مبني بر تقويت روابط عمومي در دانشگاهها و دانشكده ها
3- اهتمام براي ابلاغ نامه شماره 128102 مورخ 24/8/82 مقام عالي وزارت مبني بر ايجاد ثبات و نگرش تخصصي در انتصاب مديران روابط عمومي
4- اهتمام براي بهبود جايگاه روابط عمومي و تقويت موقعيت مديران روابط عمومي دانشگاهها و دانشكده ها از طريق تصويب:
- دبيري مدير روابط عمومي در "هفته سلامت"
- دبيري مدير روابط عمومي در "هفته بدون دخانيات"
- دبيري مدير روابط عمومي در "شوراي پذيرش و بررسي پيشنهادهاي كاركنان
- عضويت روابط عمومي دانشگاه/ دانشكده در "شوراي فرهنگي دانشگاه"
- دبيري مدير روابط عمومي در "ستاد مناسبتها"


ج - آغاز فعاليتهاي جديد از جمله:
1- انتشار نشريه درون سازماني "سلام همكار"
2- انتشار نشريه برون سازماني "پيام سلامت"
3- ايجاد كميته هاي اطلاع رساني تخصص از جمله در خصوص غذا و تغذيه
4- ايجاد پايگاه اطلاع رساني و الكترونيكي كردن بريده جرايد
5- برگزاري مراسم هفته سلامت با شعار اساسي "انسان سالم؛ محور توسعه پايدار"
6- برگزاري نمايشگاه توانمنديهاي بخش سلامت كشور
7- برگزاري كارگاههاي آموزشي تخصصي روابط عمومي
8- راه اندازي شوراهاي استاني و منطقهاي روابط عمومي (زنجيره ارتباطي)
9- ايجاد دفتر ارتباطات مردمي و ارتباط با NGOs بخش سلامت و آموزش پزشكي و برگزاري منظم نشستهاي ارتباط مردمي و تصويب عضويت NGOs در كميته هاي تصميم سازي و فني وزارتخانه متبوع
10- توجه به سنجش افكار عمومي و ايجاد "دبيرخانه مطالعات افكار عمومي"
11- راه اندازي نظام اطلاع رساني خياباني با نصب بيلبورد در مركز بهداشتي - درماني مشرف به خيابانها و معابر
12- راه اندازي برنامه تقدير از دوستداران سلامت و طراحي "لوح سلامت"، "حامي سلامت" و "يار سلامت"
13- احياي شوراي پذيرش و بررسي پيشنهادهاي كاركنان در ستاد مركزي و پيگيري احياي آن در دانشگاهها كه در حال حاضر در 24 دانشگاه و دانشكده اجرا شده و در اين مدت 1845 پيشنهاد از كاركنان دريافت شده است.
14- تلاش براي ايجاد ضمايم و صفحات خاص سلامت در روزنامهها و توسعه برنامههاي خاص سلامت در صدا و سيما
15- تلاش براي راهاندازي "راديو سلامت" با همكاري سازمان صدا و سيما
16- طراحي نماد بهداشتي آقا و خانم سلامت
17- راهاندازي شوراي هماهنگي روابط عمومي معاونت و سازمانهاي وابسته و برگزاري جلسات ماهانه
18- برگزاري جشنواره روابط عموميهاي برتر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي طي سه دوره
19- تعيين سخنگو براي وزارتخانه
20- راهاندازي سيستم اطلاع رساني گويا
21- هماهنگ سازي فعاليتهاي ارتباطات رسانهاي از طريق تنظيم، تصويب و ابلاغيه شماره 17090 مورخ 22/10/81 مقام عالي وزارت
22- توسعه همكاريهاي بين بخشي و نهادينه سازي آن از جمله با ناجا و امضاي يادداشت تفاهم با اين نيرو و آماده سازي متون يادداشت تفاهم با شهرداري تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
23- اجراي طرح بسيج اطلاع رساني پيشگيري از رفتارهاي مخاطره آميز با همكاري يك ميليون بسيجي و توزيع بالغ بر 25 ميليون بروشور در سطح كشور درباره رفتارهاي مخاطره آميز
24- تدوين برنامه اطلاع رساني ايدز
25- اهتمام براي ساماندهي مناسبتها از طريق تنظيم و تصويب در شوراي معاونين و ارسال ابلاغيه مقام عالي وزارت براي اجراي آن در سطح ستاد و دانشگاهها/ دانشكده ها
26- تدوين منشور اخلاقي روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي


چ - توفيقات و افتخارات:
1- كسب عنوان روابط عمومي برتر كشور در زمينه پژوهش و سنجش افكار در سال 1382
2- كسب عنوان روابط عمومي برتر كشور در زمينه فعاليتهاي :
- مديريتي
- پژوهش و افكارسنجي
- ارتباط با مخاطبان و پاسخگوئي
- آموزش كاركنان
در سال 1383
3- دريافت لوح تقدير "جشنواره علمي روابط عمومي" در زمينه سنجش افكار در سال 1383 به علت اجراي طرح بررسي ميزان اثربخشي فعاليتهاي "هفته بدون دخانيات" در توسعه آگاهي مردم درباره مضرات مصرف سيگار
4- كسب لوح تقدير رياست محترم جمهوري در سال 1382 به علت اطلاع رساني اقدامات دولت در زمينه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دريافت لوح از معاون اول محترم رئيس جمهور
5- دريافت "لوح سلامت" از مقام عالي وزارت به علت اقدام موفق در طرح بسيج واكسيناسيون سرخك و سرخجه در زمينه اطلاع رساني
6- دريافت لوح تقدير از مقام عالي وزارت به علت توفيق در برگزاري شايسته "هفته سلامت"
7- دريافت لوح تقدير نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران به دليل توجه به سلامت ترافيك
8- عضويت در انجمن بين المللي روابط عمومي
9- ايفاي نقش ويژه در موفقيت استيضاح و الحاق مجدد آموزش پزشكي
10- دريافت لوح تقدير از سازمان جهاني بهداشت به علت برگزاري "هفته سلامت"


ح- بعضي از فعاليتها:
- تلاش و پيگيري براي ايجاد بخش خاصي "اخبار سلامت و پزشكي" در بخش خبري ساعت 21 سيما
- اجراي 22 پروژه سنجش افكار از جمله:
* بررسي خشنودي شغلي كاركنان ستاد مركزي وزارتخانه متبوع
* بررسي رضامندي مردم در خصوص اورژانس
* بررسي دسترسي مردم به دارو
* تحليل محتواي انتقادهاي مردم درباره عملكرد وزارتخانه متبوع
* تحليل محتواي نامه هاي مردمي
* تحليل محتواي تذكرات، سئوالات و نامه هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به وزارتخانه متبوع
- چاپ 15 شماره از نشريه سلام همكار
- چاپ 10 شماره از نشريه پيام سلامت
- توليد و انتشار 70 هزار مورد خبر
- برگزاري 7 مورد تور رسانهاي
- برگزاري 4 هزار مورد مصاحبه مطبوعاتي و راديو و تلويزيوني
- پوشش خبري 600 مورد مراسم
- پاسخگويي به رسانه ها به ميزان 1400 مورد
- پاسخگويي به مردم به تعداد 25 هزار نامه مردمي و مراجعات حضوري
- ايجاد 3000 پرونده اجتماعي و ارائه 1500 مورد خدمت به مددجويان
- دريافت 210 پيشنهاد از همكاران و بررسي 180 پيشنهاد و تصويب 4 مورد پيشنهاد براي اجرا
- اجراي 100 برنامه ارتباط مردمي و ملاقات قريب به يك هزار نفر از مردم با مسئولان وزارتخانه
- توليد و پخش سريال "آشتي كنان" از شبكه سوم سيما
- توليد 100 عدد تيزر انيمشن با مضامين ارتقاي فرهنگ سلامت

د - برنامه هاي پيش بيني شده آماده اجرا:
1- اجراي "طرح توسعه ارتباطات انساني در بيمارستانها" كه به تصويب شوراي معاونين نيز رسيده است.
2- برگزاري "سمينار بررسي جايگاه و نقش روابط عمومي در پيشبرد اهداف نظام سلامت و آموزش پزشكي"
3- برگزاري "جشنواره سلامت و NGOs"
4- اجراي طرح جامع "توسعه مطالعات افكار عمومي در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي" كه در دستور كار شوراي معاونين قرار دارد.
5- برگزاري جشنواره فيلم سلامت
6- برگزاري جشنواره نوآوريهاي بخش سلامت و آموزش پزشكي
7- حضور مديران و كارشناسان روابط عمومي ستاد وزارتخانه و دانشگاهها و دانشكده در دوره هاي آموزشي مقطع دار در مقاطع كارشناسي روابط عمومي، كارشناسي ارشد و دكتراي ارتباطات
8- همراهي مدير و كارشناسان روابط عمومي و خبرنگاران در هياتهاي اعزامي وزارت بهداشت به خارج از كشور در سطح ستاد و دانشگاهها
9- توسعه بخش روابط عمومي در عرصه سياسي به منظور تعامل شايسته با احزاب سياسي و گروههاي ذي نفوذ بخش سلامت و آموزش پزشكي
10- ايجاد "رديف اعتباري" براي روابط عمومي دانشگاهها و دانشكده ها و ستاد وزارتخانه
11- مشاركت در ايجاد سيماي سلامت
12- ايجاد بخش خاص وزارتخانه متبوع در شبكه پيام سيما
13- توسعه روابط عمومي الكترونيك و بهره برداري از فناوريهاي نوين ارتباطي
14- تقويت روابط عمومي در بخش آموزش پزشكي و ارتباط با نمايندگان مجلس
15- رسميت بخشيدن به "سخنگويي روابط عمومي" در ستاد وزارتخانه و دانشگاهها و دانشكده ها
16- آغاز پخش برنامه توسعة فرهنگ سلامت با پيامهاي بهداشتي آقا و خانم سلامت
17- تعيين سرانه فرهنگي براي كاركنان ستاد مركزي وزارتخانه متبوع
18- تلاش براي ايجاد مركز ارتقاي فرهنگ سلامت در روابط عمومي وزارتخانه

* حوزه روابط بين الملل:
- گروه سازمانهاي بين المللي:
- WHO (JPRM & Non-JPRM)
- برنامه ريزي و هماهنگي با مديريت اجرائي كميته JPRM (joint Program Planning Review Mission)
- تدوين برنامه ها با همكاري WR
- بررسي و نهائي كردن تغييرات برنامه ها
- نظارت و پايش نحوه اجراي برنامه ها و جذب بودجه
- انجام امور مربوط به اعزام فلوشيپهــاي سازمان جهاني بهداشت شامل: (از محل Non-JPRM, JPRM : 92 نفر طي سالهاي 2005 - 2002)، (معادل همين تعداد پروسه انجام شده، ولي سفر صورت نگرفته و يا در حال انجام است)
- اعزام مربوط به اجلاسها و دوره هاي آموزش كوتاه مدت سازمانهاي بين المللي به ويژه WHO بيش از 1200 نفر (با هزينه سازمانهاي بين المللي و خارج از JPRM)
- همكاري در برگزاري اجلاسها و كارگاههاي آموزشي منطقهاي بيش از 20 مورد (IMCI تبريز، مالاريا در بندرعباس و چابهار، قلب و عروق در اصفهان)
- انجام امور مرتبط با 21 رديف اعتباري تجهيزات در پروژه هاي مشترك JPRM 2002-03 و 43 رديف اعتباري تجهيزات در پروژه هاي مشترك JPRM 2004 -05
- همكاري در برگزاري 129 كارگاه آموزشي داخلي از محل اعتبارات JPRM 2002-03 و 86 كارگاه از محل اعتبارات JPRM 2004- 05
- همكــــاري در بــــرگزاري بيش از 10 كارگاه آموزش داخلي از محل اعتبارات Non-JPRM
- هماهنگي امور مربوط به سفر كوتاه مدت مشاوران خارجي (STC) براي ارائه آموزشهاي فني و تخصصي (531 مورد)
- انجام 294 مورد امور مربوط به پذيرش بورسهاي منطقهاي سازمان جهاني بهداشت Fellow in
- انجام امور مرتبط با انعقاد 30 قرارداد از محل اعتبارات JPRM 2002-03 و انعقاد 37 قرارداد از محل اعتبارات JPRM 2004 - 05
- بررسي، انتخاب و معرفي شخصيتهاي برجسته بهداشتي، درماني و آموزش پزشكي كشور كه منجر به اعطاء 6 مورد جوايز نقدي و غيرنقدي سازمان جهاني بهداشت و مجامع بين المللي شد.
- معرفي متجاوز از 90 نفر كانديداهاي شركت در دوره ايمونولوژي لوزان - سوئيس با همكاري دانشگاههاي علوم پزشكي و مراكز تحقيقاتي

* ساير فعاليتهاي مرتبط با WHO
- انجام هماهنگيهاي مربوط به شركت هيئت وزارت متبوع در اجلاسهاي سالانه مجمع عمومي سازمان جهاني بهداشت WHA و RC....
- هماهنگي براي امضاء معاهده جهاني كنترل دخانيات و تصويب آن در هيئت محترم وزيران، مجلس محترم شوراي اسلامي
- تلاش موثر براي عضويت جمهوري اسلامي ايران در كميسيون عوامل اجتماعي مؤثر بر بهداشت و انتخاب آقاي دكتر مرندي به عنوان كميسيونر كميسيون مذكور
- انتخاب آقاي دكتر صدري زاده به عنوان رئيس كميته A در پنجاه و هشتمين مجمع عمومي سازمان جهاني بهداشت (WHA58)
- همكاري با WHO در تدوين برنامه پنج ساله مشترك با آن سازمان و مشخص كردن اولويتهاي بهداشتي كشور (CCS)
- هماهنگي و تلاش براي انتخاب فردي مناسب براي نماينده سازمان جهاني بهداشت در جمهوري اسلامي ايران
- انجام هماهنگيهاي امور مربوط به قوانين بين المللي بهداشتي (IHR)

* گروه همكاريهاي علمي و بين المللي:
- تهيه و انعقاد بيش از 30 يادداشت تفاهم با كشورهاي مختلف (نظرخواهي از معاونتهاي مختلف، تدوين براساس فرمت MOF، هماهنگي با MOF، اخذ نظر طرف خارجي، ترجمه و امضاء)
- حضور و ارائه پيشنهاد در بيش از 100 اجلاس كميسيون مشترك با كشورها (با مراحل فوق جهت ارائه بندهاي مرتبط)
- برنامه ريزي بازديد هيئتهاي خارجي در سطح وزير و معاونين وزراي بهداشت كشورهاي مختلف با هماهنگي بخشهاي مرتبط (بيش از 70 مورد)
- صدور گواهي هاي اشتغال به كار براي ارائه به سفارتخانه ها و تكميل فرمهاي لاتين ارائه شده از سوي متقاضيان ايراني مايل به اشتغال و تحصيل در خارج از كشور مبني بر تائيد مدارك بيش از 2500 مورد ECFMG, PBC, BNMC, DES (Diplome detude Scientifique)
- صدور گواهي هاي اشتغال به کار براي ارائه به سفارتخانه ها و تکميل فرمهاي لاتين ارائه شده از سوي متقاضيان ايراني مايل به اشتغال و تحصيل در خارج از کشور مبني بر تائيد مدارک بيش از 2500 مورد ECFMG, PBC, BNMC, DES(Diplome detude Scientifique)
- تهيه 21 طرح بهداشتي درماني جهت باز سازي افغانستان ( با هماهنگي ستاد باز سازي افغانستان در وزارت امور خارجه، امور اقتصادي و دارائي و دفتر بهداشت و درمان MPO)
- انجام امور مربوط به مسائل مرتبط به سازمانهاي منطقه اي (اکو، سازمان پزشکان بدون مرز، شوراي فرهنگي و آموزشي بريتانيا ...)
- هماهنگي و همکاري با وابستگان علمي و فرهنگي سفارتخانه هاي مختلف (فرانسه، آلمان، اتريش، آذربايجان، آفريقاي جنوبي، اندونزي و يمن...)

* بانک جهاني (وام شماره 4550 - خدمات اوليه بهداشتي و تغذيه):
- انجام اقدامات اداري و پيگيري امور مربوط به اعزام مأمورين وزارت متبوع به خارج از کشور براي شرکت در دوره هاي آموزش
* WIPO (سازمان جهاني مالکيت معنوي):
- ايجاد هماهنگي بين واحدهاي مرتبط با موضوع
- شرکت در جلسات کارشناسي مربوط به اسناد WIPO
- شرکت در کارگاه ها و اجلاسهاي مربوطه
* WTO (سازمان تجارت جهاني):
- ايجاد هماهنگي بين واحدهاي مرتبط با موضوع
- ارتباط مداوم با وزارت بازرگاني (متولي بحث الحاق)
- مطالعه و بررسي اسناد و قراردادهاي WTO
- بررسي قراردادهاي WTO در رابطه با بهداشت عمومي جهت شرکت مسئولين در اجلاسهاي منطقه اي مربوطه
- انجام کليه امور مربوط به قرارداد TRIPS (جنبه هاي تجاري حقوق مالکيت معنوي)
* سازمان ملل و ساير آژانسهاي وابسته (UN Agencies )
- جمع آوري و بررسي اطلاعات وگزارش فعاليتهاي سازمان ملل و آژانسهاي مربوطه آن در امور مرتبط


* آژانس بين المللي انرژي اتمي:
الف) هماهنگي با سازمان انرژي اتمي پيرامون پروژه هاي مشترک آژانس با نهادهاي ذيربط (داخل کشور)
ب) انجام هماهنگيها و همکاري هاي لازم في مابين وزارت متبوع (معاونت سلامت) و سازمان انرژي اتمي جهت اجراء پروژه هاي مربوطه
* - هماهنگي، ساماندهي و اجراي امور مربوط به پرداخت حق عضويت ها در مجامع، سازمانها و انجمنهاي بين المللي با همکاري اداره کل توافقهاي بين المللي دفتر رياست جمهوري


* ارتباط با وزارت امور خارجه
- کنوانسيونها:
الف) کنوانسيون منع سلاح هاي بيولوژيک: همکاري در تدوين گزارش کشوري و ارائه به اجلاسهاي سالانه و کارشناسي کنوانسيون، انجام هماهنگيها، همکاريها و مکاتبات لازم جهت تسهيل امور مربوطه في مابين بخشهاي تابعه با وزارت امور خارجه، پيگيري امور مربوط به اعزامFocal Point وزارت متبوع جهت شرکت در جلسات داخلي و خارجي، تشکيل چندين جلسه جهت جمع آوري اطلاعات مورد نياز فرم هاي اطمينان ساز بيولوژيک
ب ) کنوانسيون منع سلاح هاي شيميائي: جمع آوري و بررسي اطلاعات دريافتي از وزارت امور خارجه و بخشهاي تابعه، پيگيري امور اداري مربوط به اعزام Focal oint مربوطه
- ساير امور مرتبط: مرجع ملي حقوق کودک (کنوانسيون حقوق کودک)، قطعنامه شوراي امنيت1540، کنوانسيون منع شبيه سازي انسان، امور مربوط به مهاجرين و معلولين، کنوانسيون عدم تبعيض و غيره .....
1- انجام هماهنگي هاي مربوط به تشکيل جلسات کميته هاي کاري وزارت امور خارجه و معرفي نمايندگان وزارت متبوع و انجام هرگونه هماهنگي لازم
2 - مطالعه و بررسي کنوانسيون ها

 

* گروه تشريفات و ماموريتها خارجي:
- ميزباني بيش از 70 هيئت عاليرتبه خارجي
- اعزام بيش از 1600 نفر از کارکنان وزارت متبوع به خارج از کشور براي شرکت در کنفرانسها و مجامع بين المللي
- کمک به اخذ رواديد ميهمانان خارجي کنگره ها، سمينارها و شرکت هاي داروئي و تجهيزات پزشکي کشور
- هماهنگي لازم و ترتيب ملاقات ها رسمي مقامات و نمايندگان سياسي و بهداشتي کشورها با مقام عالي وزارت و ديگر مسئولين وزارت متبوع
- برگزاري مصاحبه هاي ارزيابي از توانائي زبان خارجي کانديداهاي ماموريتهاي خارج از کشور
- اخذ مجوز هاي لازم از هيئت نظارت بر سفر هاي خارجي کارکنان دولت نهاد رياست جمهوري و حراست وزارت متبوع
- اخذ گذرنامه هاي سياسي و خدمت براي مقام عالي وزارت و معاونين محترم و مديران کل وزارت متبوع از وزارت امور خارجه
- همكاري در اعزام گروها براي دوره هاي آموزشي پروژه هاي مشترك با بانك جهاني (PIU)

* حوزه ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات
* گروه ارزيابي عملكرد
1 . مطالعه و تحقيق در رابطه با برنامه هاي ارزيابي عملكرد در مراجع نظارتي ساير كشور ها و تكنيكهاي مختلف ارزيابي (Evaluation)
2 . تدوين جزوه آموزشي آشنايي با تكنيك هاي ارزيابي عملكرد با محتواي
3 . ترجمه و تدوين مجموعه استاندارد هاي ارزيابي (فـرايند- برنامه)
4 . ترجمه و تدوين كتابچه راهنماي ارزيابي برنامه و چك ليست طراحي ارزيابي برنامه
5 . برگزاري كارگاه آموزشي برنامه ريزي استراتژيك جهت روساي ادارات بازرسي و پاسخگويي به شكايات
6 . برگزاري كارگاه آموزشي "تكنيك دلفي" بعنوان يكي از تكنيكهاي ارزيابي عملكرد
7 . تدوين مجموعه "شاخص هاي اختصاصي ارزيابي عملكرد" وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي
8 . ارزيابي ابعاد عمومي عملكرد وزارت متبوع سال 1381 با همكاري مركز توسعه منابع و تحول اداري و ارائه گزارش به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
9 . ارزيابي ابعاد عمومي عملكرد وزارت متبوع سال 1382 با همكاري مركز توسعه منابع و تحول اداري و ارائه گزارش به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
10 . اجراي نخستين دوره ارزيابي ابعاد اختصاصي عملكرد وزارت متبوع
11. ترجمه و اقتباس از نمودار جريان فرايند "پاسخگويي به شكايات" در OMBUDSMAN
12 . ارائه چهار مقاله آموزشي و كاربردي به مركز آموزش مديريت دولتي
13. مشاركت در تدوين شاخص هاي اختصاصي "سازمان بهزيستي كشور" در سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
14 . تدوين شيوه نامه ارائه "گزارش عملكرد" ادارات بازرسي و پاسخگويي به شكايات دانشگاههاو دانشكده هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني كشور
15 . تدوين " طرح ارزيابي تحقيقات و پژوهشهاي كاربردي" و پرسشنامه مربوطه
16 . برگزاري كارگاه آموزشي "ارزيابي عملكرد" در تاريخ هاي 16/9/83 و 17/9/83
17 . پيگيري ميزان اجراي بخشنامه هاي صادره از سوي مقام محترم وزارت


* فعاليتهاي گروه پاسخگويي به شكايات:
- دريافت و پاسخگويي به تعداد 201 فقره شكايت واصله
- تدوين نظام جامع پاسخگويي به شكايات و تصويب آن در اجلاس روساي ادارات بازرسي دانشگاهها وابلاغ اجراي آزمايشي آن
- تهيه و تصويب منشور حقوق شاكي
* فعاليتهاي گروه بازرسي:
• دريافت 201 پرونده گزارش بازرسي از سازمان بازرسي كل كشور و تجزيه و تحليل پيشنهادات آن و ارجاع و پيگيري انجام پيشنهادات و در نهايت اعلام پاسخ آن به سازمان
• مختومه كردن 98 پرونده سازمان بازرسي كل كشور
• انجام تعداد 220 فقره بازرسي توسط بازرسان دفتر از دانشگاههاي علوم پزشكي و سازمانهاي تابعه و پيگيري رفع نواقص امور
• همكاري با گروه پاسخگويي به شكايات جهت بازرسي از پرونده هاي شكايت نيازمند بررسي
• رسيدگي به گزارشهاي دريافتي از كميسيون اصل 90 و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و اعلام پاسخ نهايي

* حوزه انستيتو پاستور ايران
* چكيده فعاليتهاي پژوهشي - آموزشي
- احداث ساختمان بالتازار به منظور افزايش فضاي پژوهشي
* فعاليتهاي آموزشي
* دانشجويان دکتريPh.D. فرآورده هاي بيولوژيک
o 85 نفر پذيرش شده و 67 نفر فارغ التحصيل
* دانشجويان دکـتـري(Ph.D) بيـوتکنـولـوژي داروئـي
o 6 نفر پذيرش شده از سال 1382
* دانشجويان دوره کارشناسي ارشد ميکـروب شنـاسي
o 24 نفر پذيرش شده و 18 نفر فارغ التحصيل


* فعاليتهاي توليدي
- تأسيس و راه‌اندازي آزمايشگاه تحقيق و توسعه در خصوص توليد فرآورده‌هاي داروئي
- تأسيس و راه‌اندازي آزمايشگاه تحقيق و توسعه در خصوص فرآورده‌هاي تشخيصي
- خريد و نصب تجهيزات فرآيندي خطوط توليد و آزمايشگاهي جديد
- بازسازي و نوسازي خطوط توليد آب خالص و آب قابل تزريق
- بازسازي بخش توليد فرآورده‌هاي تزريقي بر اساس مقررات GMP
- اقدام لازم براي اخذ پروانه ساخت كليه محصولات توليدي
- افزايش توليد و فروش کليه محصولات توليدي
- توليد كيتRec Anti HIV 1/2 براي اولين بار در كشور
- بازسازي و تعميرات اساسي برخي از خطوط توليد
- ايجاد و راه‌اندازي سيستم تصفيه آب مرکزي
- اجراي پروژه نوسازي بخش جديد ب ث ژ
* فعاليتهاي پژوهشي
- اجراي 146 طرح و پروژه تحقيقاتي
- 123 مورد همكاري علمي با مراكز تحقيقات داخل كشور
- دريافت گرانت از مراكز بين المللي (53 گرانت)
- چاپ 218 مقاله منتشره در مجلات داخلي و خارجي


* افتخارات، نشانها و جوائز:
- نشان علمي نخلهاي آکادميک فرانسه از نخست وزير فرانسه: جناب آقاي دکتر فياض در سال 1377
- نشان طلاي يونسکو پاستور پاريس: سرکار خانم دکتر رافتي در سال 1380
- رتبه سوم پژوهشگر نمونه وزارت صنايع و معادن: جناب آقاي دکتر تبرائي در سال1380
- مدال آزادي، برادري و برابري سفارت فرانسه در ايران: جناب آقاي دکتر تقي خاني در سال 1382
- برنده بهترين مجله علمي جشنواره رازي: فصلنامه بيومديکال در سال 1382
- جانباز نمونه کشور: جناب آقاي دکتر محمد رضا آقا صادقي در سال 1382
- لوح تقدير تاليف کتاب کتاب مايکو توکسين ها از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: دکتر مهدي رزاقي ابيانه
- نشان درجه سه پژوهش از رياست جمهوري: جناب آقاي دکتر علي محمديان در سال 1383
- صنعت سبز83 از سوي سازمان حفاظت محيط زيست : مجتمع تحقيقاتي توليدي در سال 1383
- لوح تقدير مدير نمونه در امور ايثارگران از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي: جناب آقاي دکتر تقي خاني در سال 1382
* جدول فعاليتهاي توليدي
نام گروه محصولات ميزان توليد واكسن ب ث ژ 000/000/40 دوز ب ث ژ داخل ضايعه‌اي 272ر124 ويال انواع محلول‌هاي تزريقي 140ر286ر10 ويال انواع كيت‌هاي تشخيصي و آنتي ژن 835ر782 ويال واكسن‌ هاري دامي 450ر255 دوز انواع حيوانات آزمايشگاهي 564ر450 سر

* حوزه انتقال خون ايران:
1- تأمين خون كافي از طريق: خون و فرآورده هاي مورد نياز بيمارستاني، تأمين پلاسما براي صنعت پلاسما
2- رسيدن به خودكفايي در تأمين خون و فرآورده هاي خوني
- شاخص جهاني 20 واحد به ازاء هر 1000 نفر جمعيت براي كشورهاي در حال توسعه
- شاخص كشوري 22 واحد به ازاء هر 1000 نفر جمعيت
- ارزيابي ملي: عدم انعكاس و مشكل كمبود خون در بيمارستان به جز مواقع خــاص (بعضي از روزهـاي تابستاني، اوايل رمضان، تداوم تغييرات آب و هوايي)
3-اهداي داوطلبانه خون: برنامه ريزي و حذف خون جايگزين در كشور
در حال حاضر: 96 درصد اهداي داوطلبانه و 4 درصد خون جايگزين داريم كه نشانگر حذف خون جايگزين در 26 استان كشور است.
4- معتبرسازي آزمايشهاي مرتبط با امنيت خون از طريق: ساماندهي واحدهاي كنترل كيفي در استانها، ارزيابيMean±SD آزمايشهاي سراسر كشور و اعتبار سنجي نتايج، برنامه Run control و برنامه كنترلهاي خارجيExternal control
5- اجراي برنامه خود حذفي محرمانه Self Exclusion در اين سيستم به اهدا كننده خون فرصت داده مي شود تا پس از اهداي خون با استفاده از فرم محرمانه خودحذفي از تزريق خون خود به ديگران جلوگيري بعمل آورد.
7- مصرف بهينه و منطقي خون: به حداقل رساندن مصرف خون كامل و دسترسي به فرآورده هاي خوني، به گونهاي كه شاخص سال 1383، فقط 63/4 درصد خون به صورت خون كامل در كشور مصرف شده است.
8- آموزش جامعه پزشكي در مصرف منطقي خون از طريق:
- آموزش طب انتقال خون در برنامه هاي دانشگاهي
- اجراي برنامه هاي آموزشي و پژوهشي و بازآموزي
- انتشار كتاب WHO ويژه پزشكان با عنوان كاربرد باليني خون و فرآورده هاي خوني
- انتشار كتاب استانداردهاي ملي انتقال خون ، رهنمودهاي مراكر انتقال خون در در بريتانيا
- ارائه دستورالعمل ها و Guidline هاي مصرف خون با همكاري معاونت سلامت
- انتشار راهنماي استفاده و انتقال فرآورده هاي خون aabb درمان به وسيله انتقال خون
9- تهيه فرآورده هاي پلاسمائي با آزمايش مجدد (نظام قرنطينه)
بـا ايـن بـرنـامه بــراي كاهش مخاطره انتقال عفونتها در دوره پنجره آزمايشگاهي كه امكان تشخيص براساس روشهــاي آزمايشگاهي امكانپذير نيست و پلاسماي اهداكنندگان تا زمان اهداي مجدد نگهداري و در صـــورت منفي بودن آزمايشها در اهداي مجدد پلاسماي اوليه از قرنطينه خارج و به مصرف خواهد رسيد و پلاسماي جديد وارد نظام قرنطينه خواهد شد تا پس از اهداي مجدد و منفي بودن آزمايش مورد استفاده قرار گيرد .
10- اجراي نظام مديريت جامع كيفيت وISO و مستند سازي
- مشاركت سازماني و اجراي نظام پيشنهادات
- تشكيل تيم هاي ارتقاء كيفيت
- اجراي برنامه ISO
- تدوين استاندارد هاي ملي
- تدوين و اجراي S.O.P
- ثبت اطلاعات، عوارض و واكنش هاي انتقال خون
- اجراي نظام مراقبت از خون و Look back

* حوزه تكفاب:
- راه اندازي پرونده الكترونيك سلامت
- دو برابر كردن باند فعلي دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي علوم پزشكي
- توسعه و تقويت شبكه‌هاي داخلي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و شبكه فيبر نوري دانشگاه تبريز
- طراحي و نصب شبكه فيبر نوري بيمارستان هاي پايلوت
- پياده سازي استاندارد امنيتي ايزو 17799 در بيمارستانهاي پايلوت
- سيستم شناسايي اطلاعات مشترك و همپوشاني در سيستمهاي بيمه
- وب سايت كد ملي سلامت
- ثبت و هماهنگ سازي روالهاي اداري
- Data Dictionary حاصل از پروژه سيستمهاي اطلاعاتي بيمارستاني در سه بيمارستان پايلوت
- طراحي و ايجاد نظام ثبت حوادث با علل خارجي يا شبكه تروما
- ارتقاء سيستم نظام ثبت حوادث با علل خارجي يا شبكه تروما
- تهيه فراخوان طرح و انجام فاز شناخت سيستم مديريت اطلاعات مركز مديريت پيوند بيماريهاي خاص
- پياده‌سازي سيستم اطلاعاتي مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص و ايجاد وب‌ سايت مربوطه
- رجيستري بيماران جراحي قلب
- رجيستري بيماران نارسائي مزمن كليه
- طراحي و اجراي سيستم اطلاعاتي توزيع عادلانه منابع ساختار بستري در كشور
- اجراي پروژه پرونده الكترونيك بيمار در بخش اورژانس 3 بيمارستان پايلوت مشتمل بر پذيرش، ترخيص، مالي، نسخه الكترونيك
- تجزيه و تحليل مدل مرجع اطلاعاتي براي پرونده الكترونيك بيمار و ارائه مدل عملياتي
- راه اندازي 40 وب سايت براي شروع طرح اصلاحات بيمارستاني
- طرح اتوماسيون نظام جديد سلامت در بم
- تهيه فراخوان طرح براي برنامه OCCM (پايش اطلاعات مراكز خدمات سرپايي)
- تهيه فراخوان طرح جهت سيستم زيج حياتي و برنامه DTARH
- تهيه فراخوان طرح براي راه‌اندازي سامانه اطلاعات جغرافيايي بخش بهداشت و درمان
- سيستم اتوماسيون شناسنامه سلامت دانش آموزان
- بانك اطلاعات تجهيزات پزشكي
- خريد نرم‌افزار محاسبه بهاي تمام شده خدمات بيمارستاني جهت دفتر منابع مالي و بودجه
- تهيه فراخوان طرح سيستم اتوماسيون دفتر برنامه‌ريزي مالي و بودجه
- سيستم اتوماسيون دفتر برنامه‌ريزي منابع مالي و بودجه
- سيستم مديريت زنجيره منابع
- تهيه و ايجاد بانك اطلاعاتي غذا و دارو
- تهيه فراخوان طرح جهت سيستم‌هاي اتوماسيون و وب ‌سايت اطلاع‌رساني معاونت غذا و دارو
- ارائه خدمات پشتيباني تيم‌هاي اتوماسيون معاونت غذا و دارو
- نرم‌افزار حضور و غياب و تردد
- سيستم‌هاي تشكيلات، پرسنلي، مشاغل، طبقه‌بندي
- سيستم اتوماسيون اداري يكپارچه وزارت بهداشت
- طرحي و پياده‌سازي سيستم اتوماسيون اداري مركز اطلاعات و ارزيابي
- ايجاد وب‌ سايت اطلاع‌رساني و اتوماسيون دفتر وزارتي
- طراحي و اجراي سيستم اطلاعات برنامه‌ريزي نظام سلامت كشور
- ايجاد شبكه ملي اشتغال
- خدمات پشتيباني سيستم هاي اتوماسيون
- سيستم اتوماسيون كميسيون نشريات
- سيستم اتوماسيون تأليف و ترجمه كتب پزشكي
- كتابخانه ملي الكترونيك سلامت
- وب سايت سلامت ايران
- وب سايت سلامت جوانان
- سيستم اتوماسيون مديريت تحقيق در علوم پزشكي
- سيستم برنامه توسعه چهارم در نظام سلامت
- سيستم پيگيري اجلاس دانشگاه‌ها
- سيستم اتوماسيون مركز اسناد معاونت سلامت
- تهيه وب ‌سايت‌هاي اطلاع‌رساني روابط عمومي، اداره سلامت جوانان، مركز توسعه مديريت، روابط بين‌الملل، تكفاب، دفتر منابع فيزيكي، دفتر منابع مالي، دفتر منابع انساني
- راه‌اندازي پورتال ملي سلامت و سيستم ارائه دهنده سرويس
- نصب و راه‌اندازي سيستم‌هاي نمونه تبادل اطلاعات بيمارستاني روي پورتال
- تهيه گزارش‌هاي آن لاين بيمارستاني در پنج زمينه مديريت ستادي و دانشگاهي روي پورتال

 

***

متن كامل اين گزارش به صورت فايل PDF نيز در زير قابل دريافت است.

 دانلود فايل : Amalkard 1380-84 a.pdf ( 1057KB )

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٨٤ - ١١:٤٨ / شماره خبر: ٣٤٩١ / تعداد نمايش: 42699

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج