وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

گزارش عملكرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در دولت نهم (شهريور 1388-1384) - بخش سوم

بخش سوم: دفاتر حوزۀ وزارتی و حوزه ها و سازمان های وابسته

دفاتر حوزۀ وزارتی

n  الف: روابط عمومی

· پاسخگويي به نامه­ها و پيام­های مردمی در اين مدت مورد توجه جدی قرار گرفت به طوری که پاسخگويي و پيگيری نامه­های مردمی بيش از 3 برابر دوره قبل شده و به بيش از 25 هزار نامه مردمی پاسخ داده شده است. هم­چنين ميزان پاسخگويي به تلفن­های مردمی نيز 2 برابر شده و به بيش از 24 هزار مورد رسيده است. از طرفی پاسخگويي و پيگيری امور مراجعان روابط عمومی نيز با 2.6 برابر افزايش نسبت به دوره قبل، به بيش از 12 هزار مورد رسيده است. هم چنين 39 جلسه ملاقات مردمي با مقام محترم وزير برگزار شده که طی آن حدود هزار نفر با ايشان ملاقات کردند. هزاران نفر از اقشار مردم نيز با معاونين ديدار داشته­اند.

· تهيه خبر و گزارش با رشد 25/2 برابر نسبت به قبل به 90 مورد در ماه رسيده است. در طی اين مدت 1300 مورد خبر و گزارش، 700 مورد «اصلاحيه، تكذيبيه، جوابيه و توضيح» به مطبوعات، 316 مورد پوشش خبري از مراسم، مناسبتها و همايشهاي مختلف، 240 مورد ارسال آگهي به وزارت ارشاد و چند مورد هماهنگی برای بازديد مقام محترم وزارت از رسانهها و خبرگزاری­ها انجام شده است.

· پاسخگويي به رسانه­ها نیز از رشد 5 برابری برخوردار بوده است و از 12 مورد در ماه به 60 مورد در طی اين مدت رسيده است. هم­چنين در راستای  ارتباط با رسانهها؛ 1735 مورد مصاحبه و حضور مسئولان وزارتخانه در برنامههاي مختلف صدا و سيما، 296 مورد تهيه و ارسال پيامها و هشدارهاي بهداشتي به صورت زيرنويس به شبكههاي مختلف صدا و سيما، 141 مورد تهيه و ارسال مقالات مكتوب به رسانههاي مختلف، 1640 مورد مصاحبههاي اختصاصي مطبوعات، نشريات و خبرگزاريها با مسئولان و 1410 مورد رسيدگي به انتقادات و پيشنهادهاي چاپ شده در مطبوعات، انجام شده است.  

· ايجاد واحد روابط عمومی الکترونيک و برعهده گرفتن مديريت محتوايي سايت وزارتخانه و طراحی و بارگذاری اطلاعات جديد و فراهم کردن زمينه ارتباطات مردمی از طريق الکترونيک به گونه­ای که در مدت زمان کوتاه، صدها نامه از اين طريق از سراسر نقاط ايران و حتی جهان دريافت و پاسخ داده شده است.انعکاس 200 خبر آخر خبرگزاری­ها و وب سايت­ها و 30 خبر آخر روزنامه ها به صورت Online از طريق وب سايت وزارتخانه، نظرسنجی الکترونيک، دريافت الکترونيک پيشنهادها و ... از جمله ساير فعاليت­ها در اين زمينه است.  

· در طی اين مدت 290 پيشنهاد از کارکنان دريافت شده و بدين ترتيب تعداد پيشنهادهای دريافتی کارکنان نسبت به سال 84، با رشد 2.3 برابری به 510 پيشنهاد رسيده است که تاکنون 11 درصد آن­ها نيز اجرا شده است.

· برگزاري مراسم و مناسبتهاي مختلف ملي و فرهنگي، برگزاري مسابقات فرهنگي و كتاب خواني متعدد، برپايي نمايشگاهها در مناسبتهاي مختلف، انجام تبليغات محيطي و گرامي­داشت شعاير اسلامي، تدوين 8 جلد كتاب و گزارشهاي دورهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به مناسبتهاي مختلف، انجام نظرسنجيهاي درون و برون سازماني، برگزاري نشستهاي فصلي مديران روابط عموميهاي تابعه، برگزاري دورههاي آموزشي روابط عمومي براي مديران و كارشناسان و تدوين ويژهنامههاي مرتبط از جمله ساير فعاليتها است.

· با مجموعه تلاش­های صورت گرفته، اداره کل روابط عمومی وزارتخانه همواره در جشنواره‌های روابط عمومی صاحب رتبه برتر شده است که از جمله آن می­توان به کسب رتبه برتر در زمينه «توليد کتاب دستاوردهای وزارتخانه» در سال 85 و 86، «غرفه برتر در پانزدهمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاري­ها» و «غرفه منتخب در نمايشگاه سی سال عملکرد نظام (ستاد سيمرغ)» در سال 87، نام برد. هم چنين در جشنواره روابط عمومی سال 88 نيز اين اداره کل در سه زمينه؛ « اجراي آئين نامه روابط عمومي»­ و «اطلاع­رسانی پروژه­ها» رتبه دوّم و در بخش « پايگاه اطلاع رسانی الکترونيک» رتبه سوّم را کسب کرد.

 

n  ب: امور بين­الملل

· تقويت فعاليت­هاي مشترك وزارت متبوع و كشورهاي عضو اكو (ECO) كه در اين خصوص مي­توان به برگزاري اجلاس كارشناسان ارشد كشورهاي عضو اكو درباره انفلوآنزاي پرندگان (اسفند 84)، مشاركت در برگزاري اولين اجلاس معاونين وزرای بهداشت كشورهاي عضو اكو در زمينه غذا و دارو، تأسيس شبكه دارويي اكو و مشاركت در برنامه بازديد مطالعاتي مسئولين ارشد بهداشتي كشورهاي عضو اكو از فعاليت­هاي جمعيتي و بهداشتي وزارت متبوع اشاره كرد.

· مديريت کميته اجرائی و برگزاری پنجاه و سومين اجلاس منطقه­ای سازمان جهانی بهداشت (شهريور 85) در اصفهان، مديريت اجرائی و برگزاری دومين اجلاس وزراي بهداشت كشورهاي عضو سازمان کنفرانس اسلامي (اسفند 87)، هم­کاری در برگزاری دومين اجلاس مقدماتی تحقيقات بهداشتی با توجه به عضويت ج.ا.ايران در کميته راهبردی تحقيقات بهداشتی سازمان جهانی بهداشت (TDR)، ریاست اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و ریاست کمیتۀ راهبردی این اجلاس و برگزاری اجلاس تحقق عدالت در سلامت با حضور اعضای مجمع پارلمان­های آسیایی، از جمله فعاليت­ها در زمينه برگزاری اجلاس­های بين­المللی است. 

· عضويت و مشارکت فعالانه در کميته جنوب-جنوب در راستای فعاليت­های مشترک با صندوق جمعيت ملل متحد UNFPA))، عضويت در کميسيون­های تخصصی کنوانسيون­ منع سلاح­های بيولوژيک و شيميائی، عضويت در شورای هماهنگ­کننده برنامه­های ايدز (UNAIDS) در سال 2008، انتخاب ايران به عنوان رئيس پنجاه و سومين اجلاس کميسيون مواد مخدر و عضويت در کنوانسيون منع استعمال دخانيات از جمله دستاوردها در طی اين دوره است.

· تشکيل کميته هم­کاری و هماهنگی تفاهم­نامه پنج جانبه (G5) و هم کاري­هاي بهداشتي في­مابين کشورهاي ايران، افغانستان، پاکستان، عراق و سازمان جهاني بهداشت، تشکيل ستاد همکاري­هاي مرزي با کشور جمهوري آذربايجان و برگزاری جلسات مرزی برای ساماندهی تعاملات بهداشتی دو کشور و هم­ چنين راه­اندازی ستاد هماهنگي کمک­هاي ارسالي به لبنان و فلسطين (در جريان حمله رژيم صهيونيستی به آن­ها) با حضور سفرا و نمايندگان کشورهاي لبنان، فلسطين، ترکیه و ساير سازمان­های مرتبط.

· پيگيری­ و هماهنگی لازم برای سفر مقام محترم وزارت و هيئت­های عالی رتبه وزارت متبوع به بيش از 20 کشور جهان و شرکت در اجلاسيه­های مهم بين­المللی از جمله؛ مجمع جهانی سلامت، هيئت­های اجرائی (EB)، جلسات کميته هماهنگ کننده مشترک بيماری­های گرمسيری (JCB)، کميته­های منطقه­ای (RC) و کميته بررسی گزارش سلامت جهانی 2008 (مراقبت­های اوليه بهداشتی). 

· هماهنگی با وزارت امور خارجه و ساير مراجع ذيربط به منظور امضاي بيش از 16 ياددشت تفاهم و برنامه اجرائی فی مابين وزارت متبوع با کشورهای مختلف که از جمله آن­ها می­توان به انعقاد يادداشت تفاهم فی­مابين وزارت متبوع با کشور چين در زمينه سرمايه­گذاري مشترک در احداث کارخانه­هاي داروئي و پالايشگاه پلاسما، تبادل استاد و دانشجو و برپايي دوره­هاي آموزشی در زمينۀ طب سنتي اشاره کرد.

· هماهنگی و پيگيری لازم به منظور؛ تصويب پروژۀ ايدز در ايران با مشارکت صندوق جهانی (گلوبال فاند)، پيگيری امور مربوط به قوانين بين­المللي بهداشتي (IHR)، برقراری ارتباط منسجم و هدفمند با نهادها و سازمان­های بين المللی و نظارت بر اعزام فلوشيپ­ برنامه­های JPRM و Non JPRM، برگزاري نمايشگاه توانمندي­هاي جمهوري اسلامي ايران در زمينه دارو و تجهيزات پزشکي در کشور مالزی و پيگيری سفر هيئت عمانی برای مصاحبه با پرستاران و ماماهای ايرانی متقاضی اشتغال در آن کشور از جمله ساير فعاليت­ هاست. 

· ميزبانی بيش از 20 هيئت عالی ­رتبه از کشورهای مختلف، اظهارنظر کارشناسی در خصوص بيش از 1216 درخواست مأموريت­های خارج از کشور و اخذ بيش از 913 مجوز از نهاد رياست جمهوری، مشارکت فعال در اجرای برنامه­های مشترک با سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان JPRM از قبيل برگزاری کارگا­ه­های آموزشی، خريد تجهيزات، اعزام مأمورين برای دوره­های آموزشی فلوشيپ، دعوت از مشاورين و متخصصين خارجی، انعقاد قراردادهای کاری معين و... از ساير فعاليت­های امور بين­الملل در طی اين مدت است.

 

n  پ: آمار و فنّآوری اطلاعات

· ایجاد ساختار جدید و تأسیس مرکز مدیریت آمار و فنّاوری اطلاعات در سال 1386 و توسعۀ نمونه سامانۀ پروندۀ الکترونیکی سلامت در همان سال توسط مرکز. در این برنامه بیش از 200 هزار پرونده سلامت به طور الکترونیکی و از مناطق پایلوت سراسر کشور تشکیل شد.

· تصویب طرح سپاس (سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایران) در هیأت وزیران و تدوین برنامه اجرایی و معماری این سامانه برای استقرار در کشور از فعالیت­های مهم زیربنایی صورت گرفته در این دوره است. هم­چنین در این خصوص توسعه و استقرار این سامانه در کشور از سال 1388 آغاز شد.

· فعال­سازی کمیتۀ متناظر ایزو 215 به عنوان متولی استانداردهای بین­المللی سلامت الکترونیکی در دنیا برای اولین بار در کشور و تدوین و به­کارگیری این استانداردها در کشور. در این راستا استانداردهای لازم برای سیستم­های اطلاعاتی بیمارستانی برای اولین بار در کشور تدوین شد و در اختیار تولیدکنندگان و بهره­برداران این سیستم­ها قرار گرفت. هم­چنین طرح توسعه و استقرار کارت هوشمند سلامت و امکان­سنجی نحوه استفاده آن در سیستم سلامت کشور در سال 1388 آغاز شد.

· توسعۀ زیرساخت ارتباطی اتصال الکترونیکی ساختمان­های ستادی وزارت متبوع و بهره­برداری از آن، استقرار سیستم اتوماسیون اداری و هم­چنین توسعه و استقرار پورتال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله اقدامات هم­راستا در تحقق دولت الکترونیکی است که توسط این مرکز انجام شده است.

· در زمینۀ فعالیت­های آمار می­توان به جمع­آوری اطلاعات بیماری­ها، تهیه و تدوین 15نشریه آماری، آمارگیری منظم از موسسات و واحدهای بهداشتی، درمانی و تدوین طرح ساماندهی نظام جامع آمار و اطلاعات سلامت اشاره کرد.

· از ديگر فعاليت­های صورت گرفته در اين زمينه می­توان به مواردی هم­چون تدوين مقدمات راه‌اندازی مراکز رشد و مراکز تحقيقاتی در حوزۀ سلامت الکترونيکی در کشور، تکميل بخش فنّآوری اطلاعات سلامت در نقشۀ جامع علمی کشور، راه‌اندازی رشته دانشگاهی انفورماتيک پزشکی و توسعه فعاليت‌های پژوهشی بنيادی و توسعه‌ای در حوزه سلامت الکترونيکی در کشور اشاره کرد.  

· تهيهRFP  مطالعه فرآيندها و ساماندهی نظام جامع آمار و اطلاعات سلامت، بررسی و پيگيری راه­اندازی GIS در وزارت متبوع، آمارگيری از موسسات و واحدهای بهداشتی- درمانی، جمع­آوری اطلاعات بيماری­ها، طراحی اوليه پورتال آمار، تهيه و تدوين 15 نشريه آماری از جمله فعاليت­های صورت گرفته در زمينه مديريت آمار در سطح وزارتخانه است. 

· از فعالیت­های دیگر این مرکز می­توان به تکمیل بخش فنّاوری اطلاعات سلامت در نقشۀ جامع علمی کشور، کمک به راه­اندازی رشته­های دانشگاهی انفورماتیک پزشکی و فنّاوری اطلاعات سلامت، تدوين استاندارد برای سيستم­های اطلاعاتی مراکز بهداشتی- درمانی سراسر کشور، زمينه‌سازی برای توسعه نرم­افزارهای استاندارد حوزۀ سلامت الکترونيکی، اتصال 50 بيمارستان به طرح سپاس و صدور کارت هوشمند سلامت ايران اشاره کرد.

 

n ت: تجهيزات پزشكي  

· در طي فعاليت دولت نهم رشد چشم­گيري در توليد تجهيزات پزشکي به وجود آمد، تعداد كارخانجات تجهيزات پزشکي در سطح کشور با رشد 28 درصد از 350 شرکت به 450 شرکت و تعداد محصولات توليدي نيز از 450 قلم به 550 قلم افزايش يافت. هم­چنين بيش از 85% از ملزومات پزشكي يك بار مصرف كيت‌هاي آزمايشگاهي، وسايل دندانپزشكي و تعداد چشمگيري از تجهيزات پزشكي با كيفيت بسيار خوب در داخل كشور توليد مي‌شود كه صرفه‌جويي ارزي زيادي را به همراه داشته است.

· حجم صادرات اقلام پزشکي با رشد دو برابری از 27/4 ميليون دلار به ميزان 53/8 ميليون دلار رسيده است. توليد انواع فرآورده­هاي تشخيصي داخلي نيز دو برابر شده و هم­ اکنون به 600 نوع فـرآورده رسيـده است که ميـزان صـادرات فرآورده‌هاي تشخيصي را با رشد 62 درصد به 600 هزار دلار رسانده است.

· شناسنامه­دار کردن شركت­هاي تجهيزات پزشكي و انجام فرآيند ثبت  شركت­ها و كمپاني­هاي بين­المللي به طوري­كه بر اساس اطلاعات ثبت شده، در حال حاضر 2216 شركت تجهيزات پزشكي در كشور فعاليت مي­کنند كه بر اساس ضوابط ابلاغي وزارت متبوع بيش از 5500 كمپاني­ بين­المللي مختلف را در خود جاي داده­اند.

· در طی اين مدت روشهاي کنترل کيفي بر اساس استانداردهاي روز جهاني تغيير کرد و نسبت به ارتقای‌ ضوابط و استانداردهاي توليد و‌ ارتقای كيفيت و كنترل تجهيزات پزشكي اهتمام ويژه­ای شد به طوری­که فقط در سال گذشته 120 گونه از 550 گونه محصولات توليد كشور، موفق به اخذ استانداردهاي اتحاديه اروپا در فرآيند توليد اين تجهيزات شدند.

· ساماندهي برگزاري نمايشگاه­هاي تجهيزات پزشكي، تأكيد بر ارايه خدمات پس از فروش با تصويب ضوابط مربوطه، نظام­مندکردن ارايه خدمات و رتبه­بندي شركت­هاي تجهيزات پزشكي، نظارت و ارزيابي فرآيندهاي مربوط به تجهيزات پزشكي و رسيدگی به چهارهزار مورد شكايت، تخلف و بازرسي در حوزه­هاي وزارت متبوع و هم­چنين نظام­مندكردن ورود، عرضه و توزيع تجهيزات پزشكي به كشور از طريق تدوين ضوابط مربوطه از ساير فعاليت­های اين بخش است.

 

ث: كار آفريني

n  الف: كارآفريني و اشتغال

· تدوين طرح جامع كارآفريني با توجه به قانون اساسي، سند چشم انداز، برنامۀ چهارم توسعه، برنامۀ كاري دولت نهم، سياست­هاي وزارت متبوع و وظايف نوزده گانه دفاتر كارآفريني مصوب هيأت محترم دولت با مدل استراتژيك در سال 1384 که داراي چشم­انداز، رسالت، هدف كلي و  19 هدف اختصاصي، 9 مأموريت، 56 استراتژي و 148 برنامه است. هم­چنین برنامۀ عملياتي سالانه نیز در طی سال­های اخیر تدوین شده است. 

· منطقه­بندي كشوري دفاتر كارآفريني دانشگاه­ها به هشت منطقه، تشكيل كارگروه­هاي چهارگانه (ديدباني، كارگروه آموزشي، كارگروه تطبيق دانش و مهارت با نياز بازار كار و كارگروه آسيب شناسي) با مشاركت دانشگاه­ها، تعريف و تدوين مشاغل جديد با رويكرد كارآفريني، پيشنهاد چارت تشكيلاتي، شرح وظايف و پست­هاي سازماني به مركز تحول اداري از فعالیت­های صورت گرفته در زمینۀ اصلاح ساختار سازمانی است.

· مشارکت و حضور فعال در مجامع و جلسات مربوط به كارآفريني به صورت درون و برون سازماني از قبیل؛ مشاركت در طرح­هاي زودبازده و روند اعطاي تسهيلات به طرح­هاي كارآفريني و اشتغال­زايي حوزه گروه پزشكي، مشاركت در طرح تمام­شماري بنگاه­هاي زودبازده در كل كشور با همكاري وزارت كار و مشاركت موثر در برگزاري جشنواره سالانه كارآفريني كشوري و معرفي مقالات و كارآفرينان برتر.

· برگزاري چندین نشست با تعاوني­هاي بهداشتي- درماني و مراكز كاريابي براي سازماندهي به وضعيت اشتغال غيردولتي، برگزاري چندين جلسه با وزارت كار و امور اجتماعي، وزارت امور خارجه، وزارت تعاون و دانشگاه­ها در زمينه توسعۀ وضعيت اشتغال و كارآفريني در داخل و خارج كشور و برگزاري جلسات كارشناسي با كارگروه اشتغال و سرمايه­گذاري استاني شهر تهران در زمينه همكاري­هاي متقابل از فعاليت­های صورت گرفته در زمینۀ برگزاری نشست­ها است.

· انعقاد چندین تفاهم­نامه کاری در طی چهار سال اخیر که از جملۀ آن­ها می­توان به تفاهم­نامه با وزارت كار و امور اجتماعي، صندوق مهر امام رضا (ع) و بنياد شهيد اشاره کرد. هم­چنین تفاهم­نامه با صندوق تعاون و بانك توسعه صادرات براي حمايت از صدور دارو و تجهيزات پزشكي و تفاهم­نامه طرح كارورزي با وزارت كار و امور اجتماعي براي 5000 نيروي گروه پزشكي و پيراپزشكي نیز منعقد شده است.

· فعاليت در زمينۀ اشتغال خارج از كشور و اعزام 29 پزشك عمومي به آفريقاي جنوبي و برگزاري آزمون علمي و مهارت­هاي زبان براي بيش از 400 نفر ماما و پرستار براي اعزام به كشور عمان با هم­کاری هيأت علمي دانشگاه­هاي ايران و گروه سه نفره عماني، برگزاري نشست مشترك با نمايندگان كشور قطر در زمينۀ اعزام نيروهاي گروه پزشكي ايران با آن كشورها و پيگيري اشتغال خارج از كشور و هم­كاري با وزارتخانه­هاي كار و امور خارجه از فعالیت­های صورت گرفته در زمينۀ اشتغال خارج از كشور است.

· تدوين شاخص­هاي كارآفريني براي رتبه­بندي دانشگاه­هاي علوم پزشكي، تدوين، بررسي و بازنگري طرح­هاي تيپ شغلي براي مشاغل مختلف، تدوين شيوه­نامه­هاي جذب منابع مالي و تسهيلات دفاتر كارآفريني، بازنگري و تدوين طرح­هاي تيپ گروه پزشكي و پيراپزشكي، تدوين طرح تشكيل آژانس­ها و تعاوني­هاي همگن با هم­كاري سازمان نظام پرستاري و تدوين نظام­نامه طرح كارورزي از جمله دیگر فعالیت­های این دوره است.

· نظارت دوره­ای بر عملكرد دانشگاه­ها در زمينۀ بنگاه­ها و توسعۀ فرهنگ كارآفريني، تدوين و اجراي طرح نظارت جامع چرخشي و انجام مسافرت­هاي نظارتي و بازديدهاي كارشناسي از دفاتر كارآفريني دانشگاه­ها و طرح­هاي بخش خصوصي و تعاوني كشور و حصول نتايج قابل قبول از فعالیت­های نظارتی صورت گرفته در این زمینه است.

· با توجه به تدوين طرح جامع كارآفريني و اشتغال در ابتداي كار دولت نهم و داشتن بيش از 100 تيتر برنامۀ اجرايي، به طور متوسط براي هر سال بین 40- 30 برنامه با هم­كاري دانشگاه­هاي علوم پزشكي سراسر كشور از بين برنامه­هاي موجود انتخاب و اولويت­بندي ­شده است. از طرفی پيشنهاد تشكيل و راه­اندازي رشته كارآفريني نظام سلامت و انجام مطالعات علمي و برگزاري جلسات تخصصي مربوطه با حوزه­هاي ذيربط و دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و همكاري دانشكده كارآفريني دانشگاه تهران انجام شده است.

· شركت فعال در جلسات هم­انديشي وزارت كار و ساير دستگاه مرتبط در خصوص تدوين سياست­ها و برنامه­هاي قانون برنامه پنجم توسعه، حضور موثر در اجلاسيه­های دفاتر كارآفريني وزارت كار و امور اجتماعي، حضور موثر در شوراي سياست­گزاري اشتغال تربيت مدرس و جهاد دانشگاهي، حضور در جلسات شوراي­عالي اشتغال به نمايندگي از وزارت متبوع و ارايه گزارش عملكرد اين وزارت در يكي از جلسات بخش دیگری از فعالیت­های مشارکتی انجام شده است. 

· برگزاري چند همايش علمي و اداري براي كارشناسان و مسئولين دفاتر كارآفريني دانشگاه­ها، مشاركت با جهاد دانشگاهي تهران و تربيت مدرس در برگزاري كنگره­هاي علمي كارآفريني و اشتغال، برگزاري نشست­هاي و همايش­هاي كارآفريني، برگزاري كنگره علمي كارآفريني كشوري با هم­كاري دانشگاه شهيد بهشتي و دانشكده كارآفريني، ارائه يك دوره آموزش كارآفريني به تمام دانشجويان سال­هاي آخر دانشگاه­هاي علوم پزشكي كشور با هم­كاري دانشكده كارآفريني دانشگاه تهران. تدوين طرح برگزاري كنگره علمي كارآفريني كه اجراي آن به سال جاري موكول شد از فعالیت­های آموزشی انجام شده است. 

· انتشار سه كتاب تخصصي كارآفريني در نظام سلامت، تدوين كتاب فرهنگ ملي مشاغل در نظام سلامت، آموزش كارآفريني به اساتيد و مديران شاغل در وزارت متبوع هر 6 ماه يك­بار به هر نفر، راه­اندازي كارگروه كارآفريني و اشتغال در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، شناسايي و معرفي كارآفرينان برتر در علوم سلامت، انتشار بولتن­هاي آموزشي كارآفريني و بازطراحي "طرح جامع كارآفريني" از جمله دیگر فعالیت­های اخیر در زمینۀ کارآفرینی است.

· حمايت از صادرات كالا و خدمات سلامت با هم­كاري بانك توسعه صادرات و مركز فناوري­هاي رياست جمهوري، پيگيري موضوع توريسم سلامت و راه­اندازي دهكده سلامتي مجازي، پيگيري وضعيت اشتغال نيروهاي نظام سلامت در قالب آژانس­هاي تخصصي و تعاوني­هاي خدمات بهداشتي- درماني، بازنگري طرح­هاي تيپ شغلي متناسب با اقتضاي نظام سلامت، اعلام اولويت­هاي پژوهش و تحقيقات در زمينه كارآفريني و اشتغال از سایر فعالیت­های اشتغالزایی است.

· راه­اندازي و تقويت وب­سايت كارآفريني به منظور ارايۀ خدمات آموزشي، علمي و آشنايي مراجعين و كارآفرينان با روندهاي اداري و پيگيري امور، تكميل بانك اطلاعات اشتغال گروه پزشكي و تعيين نرخ اشتغال و نرخ بيكاري، تعيين تكليف پايش و نظارت مشاغل خانگي و ارایه راه­كار و راه­حل­هاي مناسب براي مشاغل مرتبط با E-Health و IT و هم­چنین طراحي نرم­افزار طرح كارورزي با ابداع اين دفتر با محوريت معاون دفتر و كارشناس فناوري اطلاعات كه موجب تسريع در روند گزارش­دهي و صرفه­جويي در وقت و هزينه­ها مي­شود.

 

n  ب – ارايۀ تسهيلات

· پي­گيري اعطاي تسهيلات از طرق مختلف اعم از رياست جمهوري، وزارت كار، بانک­ها و... صورت گرفته است. این تسهیلات عبارتند از: تسهيلات آيين­نامۀ گسترش­ بنگاه­هاي زودبازده اقتصادي و كارآفرين، تسهيلات صندوق مهر امام رضا (ع)، تسهيلات مادۀ 87 قانون برنامۀ چهارم توسعه، تسهيلات صندوق تعاون و تسهيلات تفاهم­نامه بانك توسعۀ صادرات که در ذیل میزان تسهیلات هر کدام بیان می­شود.

· تسهيلات آيين­نامه گسترش­ بنگاه­هاي زودبازده اقتصادي و كارآفرين بدین شرح است: تعداد طرح معرفي شده به كارگروه­هاي اشتغال و سرمايه­گذاري استان­ها در طی این مدت حدود 11200 طرح با ارزش ریالی 9513 میلیارد ریال است. هم­چنین تعداد طرح­هاي تاييد شده توسط بانك حدود 6950 طرح با ارزش ریالی 3033 میلیارد ریال است. اشتغال زايي بر اساس كل طرح هاي معرفي شده 44460 و اشتغال­زايي محقق شده 23720 مورد است.

· تسهيلات صندوق مهر امام رضا (ع) بدین شرح است: تعداد طرح معرفي شده به شعب صندوق استان­ها 750 طرح با ارزش ريالي 63 میلیارد ریال، تعداد طرح­هاي تاييد شده توسط بانك 212 طرح با ارزش ریالی حدود 17 میلیارد ریال است. اشتغال­زايي محقق شده نیز حدود 1000 مورد است.

· تسهيلات مادۀ 87 قانون برنامۀ چهارم توسعه بدین شرح است: تعداد طرح معرفي شده به دفتر كارآفريني وزارت  متبوع 63 طرح با ارزش ريالي 450 میلیارد ریال و تعداد طرح­هاي تاييد شده در کارگروه 25 طرح با ارزش ریالی بیش از 252 میلیارد ریال است.

· تسهيلات صندوق تعاون بدین شرح است: تعداد كل طرح­هاي معرفي شده به بانك حدود 900 طرح که نزدیک 360 طرح مورد تصویب بانک قرار گرفت. ارزش ريالي طرح­هاي مصوب بانك 86 میلیارد ریال و ارزش ريالي تسهيلات پرداختي حدود 119 میلیارد ریال است. اشتغال­زايي طرح­هاي مصوب بانك 2800 مورد و اشتغال­زايي محقق شده 1356 مورد است.

· تسهيلات تفاهم­نامه بانك توسعۀ صادرات بدین شرح است: تعداد طرح­هاي مصوب و پرداختي بانك 60 طرح با ارزش ریالی حدود 1330 میلیارد ریال است.

· اشتغال­زايي از محل ساير حوزه­هاي نظام سلامت نیز شامل: 9000 مورد اشتغال­زايي از محل مجوزهاي صادره، 14700مورد اشتغال­زايي از محل استخدام پيماني مصوبۀ مجلس شوراي اسلامي، 25000 مورد اشتغال­زايي از محل نيروهاي طرحي و ضريب K، 17000مورد اشتغال­زايي از محل اجراي مصوبۀ هيأت وزيران در خصوص جذب و استخدام، 6000 مورد اشتغال­زايي از محل اجراي ماده 88 و 136 قوانين برنامه که جمعاً حدود 72 هزار مورد است.

· جمع كل اشتغال­زايي از محل تسهيلات 48254 نفر و ارزش ريالي طرح­هاي معرفي شده به بانك­هاي عامل 11473 میلیارد ریال است. جمع کل تسهيلات مصوب بانك يا پرداخت شده نیز بیش از 4748 میلیارد ریال در طی این مدت بوده است. از طرفی جمع کل اشتغال­زایی از محل ساير حوزه­هاي نظام سلامت نیز حدود 72 هزار نفر است که بدین ترتیب کل موارد اشتغال­زایی در طی این مدت حدود 120 هزار مورد می­رسد.

 

n  ج: بازرسی و ارزیابی عملکرد

· تعداد پرونده­های رسیدگی شده در طی این مدت افزایش یافته است و در مجموع در چهار سال اخیر بیش از 167 هزار پرونده رسیدگی شده است که نسبت به دوره­های قبل چند برابر افزایش داشته است. به عنوان مثال در حالی­که تعداد پرونده­های رسیدگی شده در دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات در سال 83، کمتر از 1000 مورد بوده است در طی سال­های 84 تا 87 به ترتیب به 35450، 45935، 34538 و 51250 مورد رسیده است.

 

د: دفتر مشاور وزير در امور زنان
·تدوين نقشۀ جامع سلامت زنان و ارایه آن به دبيرخانه تدوين نقشۀ جامع علمي كشور، مستندسازي شاخص‌هاي توسعۀ انساني و سلامت زنان در 30 سال اخير، تدوين سند سياست­هاي راهبردي سلامت زنان با هم­كاري سازمان جهانی بهداشت (WHO) و هم­چنین استخراج و برنامه‌ريزي اجرايي اولويت‌هاي سلامتي زنان در سطح منطقه و ملي به منظور كاهش بار بيماري­هاي زنان و ارائه آن به واحدهاي مربوط بر اساس مطالعه بار بيماري­ها در كشور.
·هماهنگي و تبادل نظر با مشاورين رؤساي دانشگاه­هاي علوم پزشكي در امور زنان به منظور ارتقای سطح سلامت زنان و پيگيري و پاسخ­گويي برای رفع مشكلات زنان شاغل، دانشجويان و اساتيد وزارت متبوع و دانشگاه­ها و هم­چنین حضور و تعامل در برنامه‌هاي درون سازمانی در راستاي مساعدت، مشاركت و هم­كاري در اجراي برنامه‌ها و طرح­هاي موثر در سلامت زنان. 
·مشاركت در تدوين سياست­ها و برنامه‌هاي كلان حوزۀ سلامت زنان، مشاركت در تدوين و تصويب سياست­هاي سلامت زنان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، هم­كاري در تدوين برنامۀ پنجم توسعۀ كشور در كارگروه­ تخصصي خانواده، جوانان و سرمایه اجتماعی و کارگروه فرهنگي و ديني، مشاركت در بسترسازي اجراي طرح پيش­گيري از سرطان‌ دهانۀ رحم (سرويكس) و برنامۀ پيش­گيري از پوكي استخوان در زنان از جمله فعالیت­های مشارکتی با حوزه­های برون­سازمانی است.
·ارایۀ خدمات ارزيابي سلامت به زنان سرپرست خانوار در 13 دانشگاه علوم پزشكي با پوشش 35 هزار نفر و هم­چنین اجراي طرح پيش­گيري از خشونت خانگي عليه زنان با هم­كاري معاونت سلامت و انستيتو روان­پزشكي ايران که طی آن؛ 900 نفر از كارشناسان بهداشت روان مراكز بهداشتي درماني دانشگاه­ها آموزش دیدند. در این راستا كتاب­ مباني پيش­گيري از خشونت عليه زنان در اسلام، كتاب خشونت عليه زنان از نگاه علم و دين و پيش‌نويس اوليه آموزش پيش­گيري از خشونت خانگي براي كاركنان خدمات بهداشتي درماني تدوین شد.
·تلاش برای تصويب افزايش مرخصي بعد از زايمان از 4 ماه به 6 ماه که خوشبختانه با تعامل موثر با مجلس شورای اسلامی، مركز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر حوزه­های مرتبط، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به آن رای موافق داده و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
·برگزاري كارگاه­هاي مهارت­هاي زندگي در سطوح؛ مشاورين مراكز مشاورۀ دانشجويي، مربيان آموزشي، اساتيد و اعضای هيأت علمي دانشگاه­هاي علوم پزشکی، آموزش­هاي حين خدمت كاركنان و كوريكولوم آموزشي دانشجويان در رشته‌هاي مرتبط و هم­چنین برگزاري كارگاه آموزشي تبين نقش زنان و مردان در سلامت خانواده براي تعدادي از كارشناسان بهداشتي و درماني وزارت متبوع.
·هماهنگی و هم­کاری با سایر وزارتخانه­ها و دستگاه­های دولتی و تلاش در هم­سویی سیاست­ها و برنامه­های مرتبط با سلامت دستگاه­های دولتی با سیاست­ها و برنامه­های وزارت متبوع و جلب نظر مشاورین وزرای سایر وزارتخانه­ها در امور زنان برای برگزاری دوره­های آموزشی مرتبط در آن سازمان­ها در راستای تحقق توسعۀ آموزش­های بهداشتی و سلامتی در جامعه. 
·برگزاري نشست ملي سلامت زنان و خانواده با حضور مشاورين دستگاه­هاي دولتي مرتبط در امور زنان، حساس‌سازي و ايجاد بستر لازم براي برنامه‌هاي مشاورۀ‌ زوجين جوان قبل و بعد از ازدواج و حضور و ارايۀ نظرات كارشناسي در جلسات برون‌بخشي از جمله نهادهاي قانونگذاري براي حل مسائل حقوقي زنان از جمله سایر فعالیت­هاست. 

چ: مجمع خیرین سلامت کشور

n  الف: پیشینۀ تشکیل ستاد و مجمع خیرین سلامت

· در سال 1385 وزیر محترم وقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اتفاق تعدادی از خیرین سلامت استان فارس با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و معظم­له برای مشارکت مردم در امر سلامت توصیه کردند.

· دعوت به هم­کاری از جناب حاج آقای نیری توسط وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حضور در عرصۀ سلامت و بهره­گیری از تجربیات چندین دهه فعالیت ایشان و انتصاب نامبرده به عنوان مشاور وزیر و رئیس ستاد مرکزی خیرین سلامت، طی حکم شماره 175766 مورخ 17/5/86 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

· تشکیل و راه­اندازی هیأت امنای مجمع خیرین سلامت کشور با حضور تعداد 53 نفر از نخبگان و امنای از خیرین برجسته تهران و تهیه و تنظیم اساسنامه (مجمع خیرین سلامت کشور)، تصویب آن در هیأت امناء و پیشنهاد به وزاررت کشور برای ثبت به عنوان سازمان غیردولتی مردم نهاد.

 

n  ب: فعالیت­های ستاد مرکزی

· تشکیل مجمع عمومی و انتخاب اعضای هیأت مدیره، تشکیل شورای مشارکت­های مردمی، تشکیل مجمع خیرین بیمارستانی در تعداد 12 بیمارستان تهران با همکاری شورای اصناف کشور.   

· اقدام لازم و پیگیری برای ثبت اساسنامه مجمع خیرین سلامت در وزارت کشور، تشکیل شورای طرح و برنامه و برگزاری 4 جلسه با 6 مورد مصوبه و برگزاری چهار اجلاس هیأت امناء (مجمع عمومی)، برگزاری 31 جلسه هیأت مدیره با 106 مورد مصوبه.

· سازمان­دهی دفتر مرکزی مجمع خیرین سلامت کشور و تهیه بانک اطلاعات از وضعیت بیش از دو هزار نفر از خیرین عضو مجمع خیرین در استان­ها.

· بازدید از تعدادی از دانشگاه­ها و بیمارستان­ها در تهران و استان­ها و تأمین بخشی از نیروی انسانی و لوازم مورد نیاز و فعال کردن ستاد اجرایی مرکز.

 

n  ج: فعالیت­های استانی

· تشکیل و راه­اندازی شعبات مجمع خیرین سلامت در 28 استان کشور و 2 شهرستان دارای دانشگاه علوم پزشکی و تشکیل و راه­اندازی مجمع خیرین سلامت تهران بزرگ و حضور فعال در جلسات هیأت امناء و انتخاب هیأت مدیره مجمع خیرین سلامت در استان­ها.

· مشارکت در برگزاری مراسم تجلیل از خیرین سلامت در استان­های مختلف و حضور فعال در این مراسم که در شهرهای تهران (اردیبهشت 87)، بندرعباس (فروردین 88)، کاشان (اردیبهشت 88)، اصفهان (تیر 88)، شیراز (مرداد 88)، محلات (شهریور 88) و کرمان برگزار شد.

· حضور در مراسم کلنگ­زنی، افتتاح و بهره­برداری از پروژه­های بهداشتی و درمانی در استان­ها شامل موارد ذیل: کلنگ­زنی 7 پروژه بهداشتی- درمانی در شهر کاشان با کمک خیرین محترم کاشانی به میزان 120 میلیارد ریال، کلنگ­زنی بیمارستان 20 تختخوابی و 2 مرکز بهداشتی- درمانی در شهر سیریک- استان هرمزگان و بهره­برداری یکی از این دو مرکز در روستای گروک.

· افتتاح و بهره­برداری از مرکز بهداشتی- درمانی مرحوم سیدرضا عرب زنجانی و بانو اقدس نبیّی در شهر زنجان، کلنگ­زنی احداث مرکز رادیوتراپی و کلنگ­زنی احداث محل اسکان همراه بیمار در بیرجند و کلنگ­زنی مرکز بهداشتی- درمانی روستای دشتک از شهرستان اردل با کمک خیر محترم مهندس اردشیر الیاسی بختیاری به میزان یک میلیارد ریال.

· احداث مرکز ناباروری در مرکز آموزشی پزشکی- درمانی بعثت سنندج با کمک بانی محترم جعفر ضمیر به میزان 3 میلیارد ریال و احداث مرکز پلی کلینیک بیمارستان امام حسین بیجار در استان کردستان با کمک خیر محترم مهندس الله مرادی به میزان یک میلیارد و 600 میلیون ریال.

· افتتاح و بهره­برداری از بخش پیوند اعضا در بیمارستان افضلی­پور کرمان با کمک خیریه نفیس کرمانی به میزان 21 میلیارد ریال، کلنگ­زنی 8 پروژه فرهنگی، ورزشی، درمانی در شهر کرمان با کمک خیرین محترم زنگی­آبادی، نظری، ایران­بخش، جلال­پور، اسلام کیش، عبدالله نژاد، رنجبر، یزدانی و مظهری و کلنگ­زنی مرکز رسیدگی به بیماران خاص و صعب­العلاج در بیمارستان امام رضا(ع) سیرجان با کمک خیر محترم آقای خواجویی به میزان 8 میلیارد ریال.

· افتتاح و بهره­برداری از بیمارستان غدیر شیراز با کمک خیر محترم سیمین­دخت مدرسی به میزان 100 میلیارد ریال و بهره­برداری از بیمارستان آنکولوژی امیر در شیراز با کمک خیر محترم زهرا سعادت به میزان 150 میلیارد ریال.

· افتتاح و بهره­برداری از بخش جراحی و اتاق عمل بیمارستان امام خمینی شهرستان محلات- استان مرکزی با کمک خیر محترم مهندس احمد دلیجانی به میزان 2 میلیارد ریال و افتتاح و بهره­برداری از اتاق عمل بیمارستان ایت­الله خوانساری در شهر اراک با کمک خانواده مرحوم حسین رفیعی به میزان 3 میلیارد ریال.

· افتتاح و بهره­برداری از مرکز بهداشتی- درمانی شهدای مهدیه در شهرکرد با کمک خیر محترم حاج عبدالرضا توکلی به میزان یک میلیارد و 650 میلیون ریال و خرید تعداد 4 مورد تجهیزات پزشکی برای مراکز بهداشتی- درمانی استان سمنان توسط خیرین محترم به ارزش 851 میلیون ریال.

· در مجموع در این مدت بیش از هزار مورد پروژه بهداشتی- درمانی در استان­ها با پیش­بینی هزینه معادل 2517 میلیارد ریال در دست اقدام است که از این مبلغ معادل 1840 میلیارد ریال آن توسط خیرین محترم سلامت تعهد شده و تأمین و پرداخت خواهد شد.

· دیدار دبیرکل به اتفاق اعضای هیأت مدیره با شخصیت­های معنوی و اجرایی کشور به منظور تشریح جایگاه و اهداف مجمع خیرین و ضرورت ایجاد تسهیلات لازم برای ایجاد زمینۀ حضور فعال­تر و گسترده­تر خیرین در عرصۀ سلامت که از جملۀ آن­ها می­توان به دیدار با برخی از علماء و مراجع عظام از جمله حضرات آیت­الله صافی گلپایگانی، آیت­الله نوری همدانی، آیت­الله مکارم شیرازی، آیت­الله یزدی، آیت­الله مقتدایی و حجت الاسلام شهرستانی، دیدار با رییس جمهوری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار با تولیت آستان امام خمینی (ره)، دیدار با معاون اول رئیس جمهوری و دیدار با رییس سازمان صدا و سیما اشاره کرد.

 

سازمان­های وابسته

n  سازمان انتقال خون

· افزايش 25% خون­گيري در كشور و رسيدن به اهدای خون 100% داوطلبانه از مهم­ترین دستاوردهای این دوره است که با اقداماتی هم­چون؛ جلب مشارکت داوطلبانه و بالابردن ضریب سلامت خون از طریق انجام مطالعات و تدوین استانداردهای بهداشتی و رعایت استانداردهای بین­المللی، اطلاع­رسانی و ایجاد فرهنگ اهدای خون داوطلبانه و حذف خون جایگزین حاصل شده است.

· مجهز شدن پايگاه­هاي انتقال خون به صندلي­هاي اتوماتيك اهداي خون به ميزان 70% كل تخت­ها که این صندلی­ها تماماً مطابق با استانداردهای جهانی بهداشت و در راستای جلب رضایت اهداکنندگان خون در کشور مستقر و مورد بهره­برداری قرار گرفت.  

· افزايش اهداي مستمر خون به ميزان 41 درصد با توجه به سیاست­های کلان سازمان انتقال خون و ساماندهی و جذب اهداکنندگان مستمر خون صورت گرفت. در این راستا علاوه بر فرهنگ­سازی مناسب، تشویق و ترغیب اهداکنندگان خون به طور منظم و ایجاد بانک اطلاعاتی از این افراد انجام شد  که نتیجتاً به افزایش 41% اهداکنندگان مستمر خون انجامید. 

· كاهش شيوع HBS Ag در اهداءكنندگان خون از 6/1% به 41/0%، كاهش شيوع HCV در خون­هاي اهدايي و هم­چنين ثابت نگه­داشتن شيوع انتقال HIV در اهداءكنندگان علي­رغم افزايش آن در جامعه با اصلاح سيستم جذب اهداكنندگان و به­کارگیری روش­های استاندارد جهانی و ایجاد فیلترینگ مناسب و موثر در جذب اهداکنندگان خون.  

· استقرار دستگاه­هاي اتوميشن غربال­گري در 20 استان كشور و استقرار دستگاه­هاي اتوميشن تعيين گروه خون در 10 استان كشور از دیگر اقدامات انجام شده این سازمان است که در راستای بالا بردن میزان ضریب سلامت خون صورت گرفته است.

· راه­اندازي يك مركز خون اشعه ديده برای اولین بار در کشور که با توجه به اعمال تحریم­ها در کشور، خرید، نصب و راه­اندازی دستگاه تابش اشعه خون اقدامی ارزنده است که پس از نصب و راه­اندازی مورد بهره­برداری قرار گرفت. بدین ترتیب در حال حاضر امکان ارائه خون اشعه دیده به متقاضیان فراهم است.

· «تولید چسب فیبرینی» از جمله مطالعات نوین سازمان انتقال خون است که از پلاسمای خون تأمین شده و در درمان خونریزی و ترمیم زخم­های بدن کاربرد دارد و احتمال انتقال عفونت را نیز کاهش می­دهد. هم اکنون این چسب در سازمان انتقال خون تولید و به­عنوان یک فرآورده مطمئن و قابل ارائه به بیمار در اتاق عمل با کمترین هزینه است.

· کسب مجوز و راه­اندازی موسسۀ عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون یکی دیگر از مهم­ترین دستاوردهای اخیر سازمان انتقال خون است که سیاست اصلی آن جذب دانشجویان با رشته­های مرتبط با انتقال خون و بسترسازی لازم برای پرورش نیروی کارآمد و هم­چنین ارتقای سطح علمی نیروهای موجود است. این موسسه هم اکنون در حال فعالیت مستمر است.

· تأمين ذخاير استراتژيك سازمان (كيت و كيسه) به مدت يك­سال که در راستای دوراندیشی و تعریف استراتژی در سازمان، کمیتۀ استراتژیک سازمان تصمیم به تأمین اقلام و مایحتاج استراتژیک سازمان خصوصاً (کیت و کیسه خون) برای ذخیره­سازی و مصرف یک­سال پایگاه­های سراسر کشور گرفت که  پس از تأمین بودجه و برگزاری تشریفات مناقصه عملی شد.

· افزايش ذخاير خوني به ميزان مصرف 9 روز كشور که با توجه به سیاست­های ذخیره­سازی خون در پایگاه­های انتقال خون کشور صورت گرفته است. این سازمان در حال حاضر با توجه به افزایش ذخایر خونی امکان تأمین مصرف 9 روز خون کشور را داشته که در شرایط خاص و بحرانی آمادگی تأمین و توزیع این ذخایر خونی را خواهد داشت.

· در راستای درمان از طریق پلاسما فرزیس، با تأمین دستگاه­ها و فضای فیزیکی لازم، درمانگاه فرزیس درمانی در ستاد مرکزی سازمان تأسیس شد که اقدام به انجام فرزیس درمانی برای بیماران و با استفاده از بهترین دستگاه­های اتوماتیک می­کند. در حال حاضر 70% پلاسما فرزيس درماني به روش اتوميت صورت می­گیرد.

· ارزیابی و پایش 90% بانك خون بيمارستان­هاي مصرف­كننده خون، یکی دیگر از دستاوردهای حاصله در سازمان انتقال خون است که با نظارت دقیق بر عملکرد بانک­های خون بیمارستانی و استفادۀ بهینه از خون­های توزیع شده در بیمارستان­ها حاصل شده است.

· افزايش مطلوبيت محصولات سلولي و پلاسمايي تولیدی به ميزان 80% كل محصولات که با توجه به نظارت دقیق بر نحوۀ محصولات سلولی و پلاسمایی با بهره­گیری از استانداردهای بین­المللی و جهانی حاصل شده است. از این طریق اطمینان خاطر بیماران نیازمند در سلامت این محصولات افزایش یافته است.

· تهيه 60% خون مورد نياز بيماران تالاسمي با استفاده از كيسه­هاي Presto rage، از خدمات ارايه شده سازمان به بیماران تالاسمی است. عملکرد این نوع کیسه انجام فیلتر خون قبل از تزریق به بیماران تالاسمی است و از التهابات پس از تزریق جلوگیری می­کند.

· ارسال بالغ بر سي­صدهزار ليتر پلاسمای تولیدی داخل به شركت­هاي پالايش­گر در طی سال­های اخیر برای تأمين داروهاي بيولوژيك ضروري كشور و توسعۀ صنعت پلاسما نیاز داخلی کشور.

· توسعۀ روابط و هم­كاري­هاي بين­المللي با سازمان جهانی بهداشت (WHO) و فعالیت­هایی هم­چون؛ برگزاری کنگرۀ بین­المللی طب انتقال خون، برگزاری سمینارهای مختلف در ایران و سایر کشورها، بازدید کارشناسان WHO و کسب برخی مجوزها مطابق با استانداردهای WHO از جملۀ آن­هاست.

· انجام اقدامات موثر برای حفظ و اصلاح زنجيرۀ سرد پايگاه­هاي انتقال خون سراسر كشور از طريق خرید و تجهیز 50 دستگاه خودرو خون­رسان و تجهیز آن­ها به سردخانه­های ثابت با ژنراتور برق اضطراری و کلدباکس. هم اکنون این خودروها در سراسر کشور در حال ارائه خدمات هستند.

· رشد شاخص اهدای خون به میزان 25 در هر هزار نفر جمعیت که نسبت به سنوات گذشته این میزان افزایش بسیار چشم­گیری داشته و در رفع نیازهای بیماران موثر بوده است.

· تدوین و ایجاد ساختار شبکۀ خون­رسانی کشوری به منظور استانداردسازی فعالیت پایگاه­های انتقال خون سراسر کشور و ارتقای سیستم­های نظارتی و گزارش­گیری به منظور هماهنگ­سازی فرآیندهای تولید و مصرف خون و فرآورده های خونی در سراسر کشور.

 

n  انستیتو پاستور ایران

· انستیتو پاستور ايران توسط هیئت امناء زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اداره می­شود و رابطه تنگاتنگ و هماهنگی فعالی با انستیتوهای پزشکی، سازمان­های بین­المللی و سایر انستیتو پاستورهای جهان به خصوص انستیتو پاستور پاریس دارد. انستیتو دارای سه معاونت پژوهشی، پشتیبانی و تولید و مدیریت­هایی چون مدیریت آموزش، روابط عمومی و امور بین الملل، حراست و مالی در مجموعه حوزه ریاست انستیتو است. گسترش دامنۀ تحقیقات کاربردی بخش سلامت، تولید محصولات بیولوژیک، ارايه راه­کارهای علمی و عملی برای بهبود کیفی محصولات بیولوژیکی، آزمایشگاهی و مطالعه آن بر روی حیوانات آزمایشگاهی و آموزش در سطوح تحصیلات تکمیلی در زمینه­های خاصی از سلامت از اهداف انستیتو پاستو است.

.

n  الف: فعالیت­های انستیتو پاستور

· در زمینه فعالیت­های پژوهشی در طی چهار سال اخیر 209 طرح تحقیقاتی مصوب و 114 طرح تحقیقاتی خاتمه یافته است. هم­چنین 361 مقاله خارجی و 316 مقاله داخلی منتشر شده است. پژوهشگران انستیتو پاستور در این مدت در 122 کنگره خارجی شرکت کرده­اند. 

· اجرای طرح­ها و پروژه­های تحقیقاتی کاربردی، طرح­ها و پروژهش­های کاربردی با جهت­گیری تولید فرآورده­ها، طرح­ها و پروژه­های علمی با جهت­گیری بررسی وضعیت بیماری­های شایع در کشور و ارائه طریق در کنترل آن­ها و اجرای طرح­ها و پروژه­های تحقیقاتی بنیادی از فعالیت­های تحقیقاتی انستیتو است.

· در طی این مدت بخش­ها و آزمایشگاه­های انستیتو پاستور توسعه یافت و در حال حاضر تعداد بخش­ها و آزمایشگاه­ها به 25 بخش و آزمایشگاه رسیده است. این بخش­ها عبارتند از: بخش اپیدمیولوژی، ایمونولوژی، انگل­شناسی، باکتریولوژی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، بیولوژی مولکولی، بانک سلولی، پایلوت بیوتکنولوژی، فیزیولوژی و فارماکولوژی، قارچ شناسی، بیماری­های ریوی، گروه تحقیقات بالینی، بخش واکسیناسیون، ویروس­شناسی، تحقیقات و مرکز رفرانس هاری، هپاتیت و ایدز. و آزمایشگاه­ها عبارتند از: آزمایشگاه آربوویروس، ایمونولوژی مولکولی و تحقیقات واکسن، آنفلوانزا، آزمایشگاه آب، غذا و محیط، آزمایشگاه سیستماتیک مولکولی، شیمی دارویی، نانوبیوتکنولوژی و  آزمایشگاه هورمون شناسی.

· تولید فرآورده­های بیولوژیک به منظور استفاده از آن­ها در تشخیص و بررسی بیماری­ها و تولید فرآورده­های بیولوژیک دارویی، واکسن هپاتیت B، اریتروپویتین، استرپتوکیناز و اینترفرون آلفا از جمله فعالیت­های تولیدی انستیتو پاستور است.

· انجام فعالیت­های آموزشی متعدد از قبیل: برگزاری دوره­های آموزشی بلندمدت شامل دوره دکتری تخصصی (Ph.D) در رشته فرآورده­های بیولوژیک، دکتری تخصصی در رشته بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی و دوره کارشناسی ارشد در رشته باکتری­شناسی، برگزاری دوره­های آموزشی کوتاه مدت شامل دوره­های کارورزی، کارآموزی، کارگاه­های آموزشی و پژوهشی و اجرای دوره­های دکتری (Ph.D) مشترک با هم­کاری دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی و پژوهش داخل و خارج از کشور.

· در طی این مدت 61 نفر دانشجو در مقطع دکترای تخصصی (PhD) در سه رشتۀ فرآورده­های بیولوژیک، زیست فناوری پزشکی و بیوتکنولوژی دارویی و  18 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش شده­اند.

· انجام فعالیت­های خدمات بهداشتی-درمانی شامل؛ ارايۀ خدمات بهداشتی، درمانی و تشخیصی مانند بیماری­های قارچی، ارایه خدمات بهداشتی و انجام واکسیناسیون عمومی و بین­المللی و واکسیناسیون هاری.

· تیم پاسخ سریع بیماری­های عفونی؛ به دنبال افزايش تماس­های بين­المللی، تهديدات ناشی از انتقال بيماری توسط پرندگان مهاجر، تغييرات آب و هوایی منطقه­ای، بيماري­های مشترك انسان و دام و بالاخره تهديدات بيوتروريستی و امكان ايجاد اپيدمي­های عفونی، نگرانی قابل توجهی در بين كشورها ايجاد کرده است. از این رو در این زمینه در سال­های اخیر انستیتو پاستور اقدامات ارزنده­ای انجام داده و هم­اکنون در حال تجهیز دستگاه­ها و خرید وسایل و نوشتن پروتوکال است.

· در طی این مدت چندین «تفاهم­نامه» کاری با وزارتخانه­ها، سازمان­ها و دانشگاه­ها به امضاء رسید که از جملۀ آن­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد: تفاهم­نامه با آزمایشگاه ملی مرجع، تفاهم­نامه مشترک با مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران در خصوص کارهای آینده مرتبط، تفاهم­نامه با دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه همکاری­های مشترک آموزشی و تحقیقاتی، تفاهم­نامه همکاری­های علمی و پژوهشی با دانشگاه علوم پزشکی سمنان، تفاهم­نامه با معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص آزمایشگاه­های مرجع انستیتو و امضاء قرارداد واگذاری تولید واکسنHib, BCG, DTP, MMR  و تتراوالان، انعقاد تفاهم­نامه برای انجام پروژه­هاي مشترك و انجام پايان­نامه­هاي دانشجويي با رئیس انستیتو اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی بلاروس آقای پروفسور لئولید تیتوف، انعقاد تفاهم­نامه با كشور گامبيا پس از بازدید از مجتمع تولیدی و با کشورهای سوریه، نیجریه و مالی هم تفاهم­نامه­ها در حال نهایی شدن است.

· در طی این مدت ده­ها «آئين­نامه» به تصویب رسید که از جملۀ جدیدترین آن­ها می­توان به موارد ذیل اشاره کرد: تصویب آئین­نامه مالکیت فکری و تشکیل دفتر مالکیت فکری برای رعایت حقوق محققین، تصویب آئین­نامه نحوه استفاده مشترک پژوهشگران از تجهیزات ویژه آزمایشگاهی انستیتو، تصویب آئین­نامه کارآموزی دانشجویان و محققین علاقه­مند، تصویب آئین­نامه دوره دکتری تخصصی پژوهشی، تصویب آئین­نامه اجرائی تشویق مقالات در مجلات معتبر داخلی و بین­المللی، تصویب آئین­نامه ایمنی زیستی، تصویب آئین­نامه دوره فرا دکتری (Post doctoral)، تصویب آئین­نامه اجرائی کلینیک و آزمایشگاه­های خدمات تخصصی انستیتو، تصویب آئین­نامه شورای پژوهشی انستیتو، تصویب آئین­نامه شورای تحصیلات تکمیلی. 

· مرجع شدن آزمایشگاه اشریشیاکلی انستیتو، تشکیل كارگروه­هاي مختلف برای تسریع و هماهنگي در امور انستیتو، راه­اندازی دفتر تجاری­سازی و بازرگانی در راستای انتقال تکنولوژی و صادرات محصولات با نگاه منطقه­ای و بین­المللی، راه­اندازی آزمایشگاه هیبریدوما، راه­اندازی اطاق پاک Clean Room بخش سل، راه­اندازی مرکز خدمات تخصصی انستیتو، به­روز کردن تعرفه­های دولتی با هماهنگی مراکز ذیربط و انتفاع پرسنل از ارائه خدمات، بررسي و ارائه پيشنهاداتي در لايحۀ ايمني زيستي و شروع به کار شورای ایمنی زیستی انستیتو از جملۀ فعالیت­های دیگر انستیتو پاستور است.

 

n  ب: فعالیت­ مجتمع­ها و واحدهای زیرمجموعه

· مجتمع تولیدی، تحقیقاتی کرج در سال 1367 در زمینی به وسعت 18 هکتار تأسیس شد. فعالیت اصلی این مجتمع در زمینۀ تحقیقات، تولید واکسن، فرآورده­های بیولوژیک و دارو است. بخش­های این مجتمع توسعه یافته و شامل 9 بخش است. در مقایسه کل تولید مجتمع، از 3.9 میلیون کالا در سال 84 به 4.6 میلیون کالا در سال 88 رسیده است. ارزش محصولات تولید شده در مجتمع از 21.8 میلیارد ریال به 63.5 میلیارد ریال در این مدت افزایش یافته است.

· مجتمع ملی تولید فرآورده­های نوترکیب؛ اين بخش با هدف توليد واکسن هپاتيتB، استرپتوکيناز، اريتروپوئيتين و اينترفرون تأسيس شد. اين محصولات به کمک تکنيک­های مهندسی ژنتيک و به روش نوترکيب ساخته می­شود. در حال حاضر اين قسمت با راه­اندازی بخش­های کنترل کيفيت و تضمين کيفيت، رسماً فعاليت خود را آغاز کرده و وارد مرحله توليد شده است. برنامه آتی این مجتمع تولید بتا اینترفرون b1، TBA و انسولین است. این مجتمع همکاری­هایی با کوبا، هند، مالزی و فرانسه در تولید منوکلونال آنتی­بادی، واکسن پنتا والان، واکسن هموفیلوس آنفلوانزا و... در دست اقدام دارد. 

·  انستیتو پاستور پایگاه شمیران؛ این انستیتو در سال 1384 شروع به کار کرد. مرحوم آقای دکتر صبار فرمانفرمائیان منزل مسکونی خود را به منظور راه­اندازی شعبه شمال تهران انستیتو و درمانگاه تخصصی در وقف کرد. در ابتدا بخش واکسیناسیون این مرکز راه­اندازی شد که مشغول ارائه خدمات است. در حال حاضر تکمیل آزمایشگاه­های پاسخ سریع و ژنتیک و مرکز تله کنفرانس بین­المللی در حال پیگیری است.

· انستیتو پاستور پایگاه آمل؛ پایگاه آمل در سال 1373 با هدف کنترل بیماری­هاي مشترک انسان و دام و با راه­اندازي بخش هاري شروع به فعاليت کرد. در پي آن بخش­های انگل­شناسي، قارچ شناسي، ميکروب شناسي، بیماری­هاي ريوي و سل و بيوشيمي شروع به فعاليت کردند. در بدو تأسيس در يک ساختمان استيجاري شروع به فعاليت کرد و سپس در زمينی اهدایی از سوی خيرين آمل به مساحت 23هزار مترمربع، ساختماني در دو طبقه به مساحت 3هزار مترمربع احداث شد. بخش­هاي این مرکز با امکانات پيشرفته­ به هم­کاري با مراکز علمي و دانشگاهي ادامه مي­دهند. اين مرکز علاوه بر بخش هاري که فعاليت عادی داشته، ساير بخش­ها نيز طرح­هايي در زمينه بیماری­هاي قارچي، انگلي و ميکروبي را به اتمام رسانده و به مراکز بهداشتي ارائه می­دهند.

· پارک بیوتکنولوژی؛ تأسیس پارک ملی زیست فناوری بوعلی سینا جنب مجتمع تولیدی، تحقیقاتی کرج در شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسۀ 643 مورخ 22/2/88 تصویب شد. هدف از تأسیس این پارک تدوین چشم­انداز و چالش­های پیش­روی راه­اندازی پارک ملی بیوتکنولوژی پاستور و برنامه­ریزی عملیاتی برای راه­اندازی بهینه این مجموعه اعلام شده است. اساسنامه پارک ملی زیست فن­آوری بوعلی سینا در جلسه 197 شورای گسترش دانشگاه­های علوم پزشکی تصویب شد.

·  شبكۀ پزشكي مولكولي كشور؛ دولت جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعۀ مبتني بر دانايي و به استناد بند (ج) ماده 46 قانون برنامۀ چهارم توسعه، مبني بر نوسازي شيوه­هاي مديريت بخش پژوهش از جمله شبكۀ­ واحدهاي علمي و فناوري همگن به عنوان دستگاه اجرايي از شبکه­های مذکور حمایت کرد.  اين شبکه در سال 1379 با عضويت 5 مرکز شروع به کار کرد. به سرعت طی يک سال 7 مرکز جديد را  به عضويت پذيرفت. در سال 1381 نيز با 20 عضو کار خود را دنبال کرد. در حال حاضر اين شبکه با 37 عضو به فعاليت خود ادامه می دهد.

· شبكۀ شرق مديترانه­اي ژنتيک و بيوتکنولوژي سلامت (EMHGBN)؛ شبکۀ شرق مديترانه­اي ژنتيک و بيوتکنولوژي سلامت (EMHGBN)، با هم­کاري نمايندگاني از مراکز منتخب برتر (مرتبط با سلامت) در زمينۀ بيولوژي مولکولي، بيوتکنولوژي و ژنتيک در منطقۀ مديترانه شرقي با نظر و تلاش­هاي WHO/EMRO در سال 2004 تأسيس شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١١ مرداد ١٣٨٨ - ٠١:٥٠ / شماره خبر: ٤٢٦٣ / تعداد نمايش: 23637

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج