وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

خدمتی دیگر در عرصه سلامت فارس؛

ایجاد امکان بررسی و پیگیری شبانه روزی نوار قلب در مراکز بهداشتی درمانی استان با کمک متخصصان قلب

دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با ایجاد خدمتی دیگر در عرصه سلامت فارس، در حال شبکه کردن 133مرکز بهداشتی درمانی در استان، به مرکز شیراز، برای ایجاد امکان بررسی و پیگیری نوارقلب های ارسالی، با کمک شبانه روزی متخصصان قلب است.
به گزارش وبدا، قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: در راستای دسترسی بیشتر نیازمندان به ویژه در روستاها به خدمات مشاوره ای درمانی و پیرو نشست های منظم گروه تله مدیسین دانشگاه، برنامه تله کاردیولوژی در سطح استان فارس، با پاسخگویی شبانه روزی متخصص قلب، فعال شده است.
دکتر عبدالخالق کشاورزی این طرح را از نظر گستردگی در کشور منحصر به فرد دانست و افزود: با این تدبیر، بیماران قلبی به سرعت در مراکز بهداشتی درمانی روستایی خود، تعیین تکلیف می شوند.
وی در خصوص برنامه های آینده گروه تله مدیسین دانشگاه، به ویزیت از راه دور در داخل و خارج از کشور، با حضور پزشکان متخصص اشاره کرد؛ همچنین با راه اندازی واحد تله رادیولوژی، گزارش دهی MRI از سوی پزشکان و متخصصان مجرب رادیولوژی در شیراز انجام می شود که نیاز مراجعه بیماران از شهرستان ها به شیراز در این زمینه کاهش یافته است.
دکتر کشاورزی با بیان اینکه برنامه تله كارديولوژي در دانشگاه علوم پزشكي شيراز با همكاري معاونت درمان، معاونت بهداشت، گروه قلب و اداره فناوري ارتباطات و اطلاعات در سطح استان فارس و با پوشش دهي 133 مركز بهداشتي درماني استان به صورت عملياتي و شبانه روزي و بهره مندي از توان متخصصان قلب استان آغاز به كار كرده، گفت: معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، 133 دستگاه با قابليت ارسال نوار قلب بيماران به کمک بستر اينترنتي را خریداری کرده و 86 مركز تحت پيگيري و ارتباط مستقيم با متخصص قلب قرار گرفته اند.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: مرکز MCMC به عنوان محل استقرار متخصص قلب و زيرساخت هاي لازم برای ارتباط مستقيم تمام مراكز پیش بینی شده است.
دکتر کشاورزی با اشاره به آغاز به کار این خدمت جدید، به صورت تدریجی، گفت: از پنجم تا پایان بهمن امسال، 120 نوار قلب ارسالی به این مرکز، بررسی شده، همچنین یکصد مورد مشاوره ارایه و 20 بیمار هم به دستور متخصص قلب فعال در برنامه، برای درمان، اعزام و ارجاع شده اند.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: با پيگيري هاي معاونت درمان و همكاري متخصص قلب مركز، امكان بررسي و پيگيري تمامي نوار قلب هاي گرفته شده در مراكز بهداشتي، درماني به صورت 24 ساعته، به کمک گوشي تلفن همراه و لپ تاپ امكان پذير شده و در حال پيگيري و امكان سنجي برقرار ارتباط تصويري متخصص قلب و پزشك مركز بهداشتي درماني روستايي، به صورت چهره به چهره هستیم./126/205

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٩ اسفند ١٣٩٥ - ١١:٤١ / شماره خبر: ١٥٨٢٣٣ / تعداد نمايش: 3685

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج