وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اولویت های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شددکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بازدید از پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه، ضرورت فعالیت های پژوهشی و اولویت های آن در دانشگاه را اعلام کرد.

به گزارش وبدا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز خرسندی ازحضور درجمع اساتید پژوهشکده غدد دانشگاه، اظهار داشت: این پژوهشکده یکی از بزرگترین ثمرات دانشگاه است و ارزش افزوده زیادی برای دانشگاه ایجاد کرده و از افتخارات دانشگاه است.
بدون همکاری های بین المللی، مراکز تحقیقاتی نمی توانند در مسیر رشد علمی جهش بزرگی داشته باشند
وی گفت: زیرساختهای ما نیاز به توسعه دارد و سرمایه گذاری در توسعه این زیرساختها بسیار ضروری است و همکاریهای علمی در سطح ملی و بین المللی باید برنامه ریزی شده و توسعه یابد چون روزگار تحقیقات انفرادی و تک محوری گذشته است و همه به دنبال تحقیقات چند مرکزی و حتی چند کشوری هستند.
پژوهش های حوزه سلامت بدون شرکت های دانش بنیان راه به جایی نمی برد
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت: فعالیت شرکتهای دانش بنیان باید گسترش یافته و ارتباط پژوهش با حوزه های مختلف دانشگاه نیز باید تعریف شود که در برنامه جامع دانشگاه دیده خواهد شد.
ارتقاء سلامت مردم، رفاه اجتماعی و خلق ثروت؛ اهداف نهایی پژوهشهای پزشکی
دکتر آقاجانی با تاکید بر بحث تحول در دانشگاه ها و حرکت به سمت رفاه اجتماعی، تصریح کرد: ما باید قطعا متحول شویم. دانشگاه ما در بعضی قسمت ها در سطح دانشگاه های تیپ یک هستیم، دربرخی موارد در سطح دانشگاه های تیپ دو و در موارد بسیار معدود نیز به سمت دانشگاه های سطح سه حرکت کرده ایم درحالی که از سطح چهار خبری نیست. این یعنی ما هنوز خیلی به سمت جامعه و رفاه اجتماعی نرفته ایم. همچنین در سطح سه هم نقشی در رشد تکنولوژی نداریم،و باید تلاش شود که ما از این سیر جهانی عقب نمانیم.
وی با اشاره به وجود زیرساخت نسبتا خوب در دانشگاه اظهار داشت: ما دارای 70 مرکز تحقیقاتی و 5 پژوهشکده هستیم که این مرکز بزرگترین پژوهشکده دانشگاه به شمار می رود. وجود بیش از 1400 نفر عضو هیات علمی که گروهی از آنان اعضای هیات علمی پژوهشی هستند. بیمارستانهای متعدد، شبکه بهداشتی گسترده همگی از ذخایر بزرگ برای گسترش پژوهش در این دانشگاه می باشند.
نقش مهم مراکز تحقیقاتی در اقتصاد سلامت/ کاهش هزینه های غیر ضرور پزشکی، از مسیر پژوهش می گذرد
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ما در چارچوب طبابت دچار مشکل هستیم از کلینیک فاصله گرفته و بیشتر به سمت پاراکلینیک رفته ایم و به نظر نمی آید که بر پایه پزشکی مبتنی بر شواهد کارکنیم و براساس هزینه سودمند و هزینه اثر بخشی حرکت کنیم ، یعنی یک حرکت منسجم و تعریف شده در نظام طب ما دیده نمی شود.
وی افزود: هزینه های سلامت در کشور ما به دلیل پیرتر شدن جامعه و تغییر الگوی بیماری ها از بیماری های واگیر به غیرواگیر و رشد تکنولوژی های پزشکی به سرعت در حال افزایش است. درحالیکه منابع مالی کشور ما بخصوص در حوزه سلامت محدود است. بنابراین وظیفه محققان ما این است که با استفاده از ارزیابی فناوری سلامت و تحقیق و پژوهش در زمینه راهنماهای بالینی و پروتکل های درمانی و روشهای تجویز و مصرف منطقی دارو در جهت هزینه اثربخش شدن خدمات بهداشتی درمانی تلاش کنند.
وی با بیان این مطلب که در زیر هجوم تکنولوژی پزشکی به شکل زیگزاگی و غیرهدفمند در حال حرکت هستیم و نمی دانیم؛گفت: در یک کلام باید هوشمندی در مجموعه جامعه پزشکی ایجاد شود تا به جای این که در حرکت پر شتاب تکنولوژی پزشکی کمرنگ شویم، با ذکاوت و درایت و مبتنی بر پژوهش انتخاب کنیم و این انتخاب وظیفه پژوهشکده ها می باشد.
وقت آن رسیده که بیش از تعداد مقالات پژوهش های پزشکی به فکر عمق بخشیدن به آنها باشیم
دکتر آقاجانی گفت: زمانی سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی GDP حدود 5.5 بود الان به حدود 8.5 رسیده اما همچنان ما به شدت در بحران قرار داریم و پژوهشکده ها به ویژه این مرکز باید روی این موضوع کار کنند.
وی همچنین راه اندازی مراکز تحقیقات بالینی در بیمارستانها را کار ارزنده ای برشمرد و تاکید کرد که این مسیر با جدیت ادامه خواهد یافت.
میزان تولید مقالات علمی صرفاً یک شاخص در پژوهش است و نه هدف/ پرداختن به HSR یک ضرورت غیرقابل اجتناب
وی HSR ،اقتصاد سلامت ، گایدلاینها و سیاست سلامت را از اولویتهایی مشخص شده برای پژوهش در دانشگاه برشمرد و گفت: عمق بخشیدن به پژوهشها نکته مهم دیگری است. یعنی امروزه تولید مقاله فقط یک شاخص است و افتخار به شمار نمی آید. مهم این است که مقاله چه تاثیری بر روی تولید ثروت، نظام سلامت، ارتقای سطح سلامت و رفاه مردم می گذارد و چه تکنولوژیی از این مقالات حاصل می شود؟ ضمن اینکه باید متوجه باشیم که نباید همه اتکای ما فقط به منابع بسیار محدود دولت باشد.

پژوهش های پزشکی بایستی به زبان مردم از طریق رسانه ها بیان شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: یکی از تاکیدات ما حضور پژوهش در رسانه است. چقدر از ظرفیت رسانه برای این منظور استفاده می کنیم؟ باید این ارتباط گسترش پیدا کند. یک سوی این ارتباط پژوهشکده ها و سوی دیگر روابط عمومی و رسانه ها قرار دارند. بهمین خاطر باید از دستاوردهایی که در ارتباطات با رسانه ها حاصل می شود نهایت استفاده را ببریم تا مردم از کارهای بزرگی که محققین ما انجام می دهند اطلاع پیدا کنند.
ارتباط گسترده مراکز تحقیقاتی با رسانه ها، نتایج پژوهش های پزشکی را برای مردم ملموس خواهد کرد
بنابراین باید پژوهش ها در صدا و سیما، خبرگزاری ها ، نشریات و مطبوعات مرتب انعکاس داشته باشد و بهترین ابزار برای غلبه بر فضای منفی موجود برای جامعه پزشکی همین اطلاع رسانی و حضور پژوهش در رسانه ها ست./125/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦ - ١٠:٠٠ / شماره خبر: ١٦٩١٦٣ / تعداد نمايش: 2568

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج