وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان خبر داد:

ثبت 19 موسسه مشاوره و خدمات پرستاری در منزل /بهره‌مندی از خدمات پرستاری در منزل در نهایت اعتماد

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر این که راه‌اندازی موسسات خدمات پرستاری در منزل باید با جلب اعتماد پزشکان و جامعه انجام شود، گفت: مراقبت پرستاری در منزل با تاکید بر پرستاری جامعه‌نگر تحولی سرشار از علم خود‌مراقبتی، آرامش برای خانواده و بیمار و کاهش هزینه‌های دولت و بیماران را به ارمغان می‌آورد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حبیب‌اله موسوی‌بهار در همایش مشاوره و مراقبت پرستاری با بیان اینکه امروزه اهمیت و جایگاه پرستاری موضوعی بدیهی است گفت: با توجه به ظرفیت‌های بالای جامعه پرستاری استان همدان هم‌اکنون بسیاری از بخشهای دانشگاه علوم پزشکی همدان توسط پرستاران باتجربه اداره می‌شود که باید از این فرصت طلایی برای دستیابی به جایگاه مطلوب‌تر پرستاران استفاده شود.
وی یادآور شد که نسبت تعداد پرستاران به جمعیت و تعداد تخت در مقایسه با کشورهای پیشرفته وضعیت مناسبی ندارد و امید است شاخص‌های مربوط به این حوزه بهبود یابد.
رییس دانشگاه با اشاره به اینکه استان همدان در ابعاد مختلف به عنوان استانی برخوردار مطرح است گفت: این استان با بهره‌گیری از مراکز دانشگاهی متعدد و نیروی انسانی توانمند، مرکزیت و توان بالای تخصصی پذیرای بیماران استان‌های مختلف است که می‌توان با بهره‌گیری از این ظرفیت رونق شهر و استان را موجب شد.
وی در ادامه پیگیری دریافت آمار از بیمه‌ها برای مشخص شدن تعداد مراجعه‌کنندگان غیربومی به مراکز درمانی استان همدان را خواستار شد.
دکتر موسوی‌بهار پرستاران را پیام‌آوران سلامت خواند و گفت: موضوع مراکز مشاوره ارائه خدمات پرستاری در منزل برای کاهش هزینه‌های سلامت و رضایت‌مندی و آسایش مردم و به دنبال ظرفیت‌های جامعه پرستاری مطرح شد.
وی افزود: مراقبت پرستاری در منزل با تاکید بر پرستاری جامعه‌نگر تحولی سرشار از علم خود‌مراقبتی، آرامش برای خانواده و بیمار و کاهش هزینه‌های دولت و بیماران را به ارمغان می‌آورد.
رییس دانشگاه کاهش هزینه های حوزه سلامت و جلوگیری از اشغال تخت توسط بیمار و کاهش نیاز به تخت‌های بیمارستانی را از مزایای هوم‌کر دانست و گفت: هم‌اکنون سطح علمی جامعه پرستاری افزایش یافته است و فرصت اشتغال و خدمت‌رسانی بهتر برای جامعه پرستاری بیش از سالهای گذشته فراهم شده است.
وی با بیان اینکه دفتر پرستاری دانشگاه 19 موسسه مشاوره و خدمات پرستاری را ثبت کرده است گفت: بیش از نیمی از این موسسه‌ها فعال هستند و خدمت پرستاری را با تجویز پزشک برای بیمار انجام می‌دهند.
دکتر موسوی‌بهار اضافه کرد: افرادیکه موسسات هوم کر را راه‌اندازی می‌کنند از ابتدا با توجه همه‌جانبه به موضوعات گام بردارند و این مراکز بر اساس اعتماد و قوانین و مقررات پایه گذاری شوند و اعتماد پزشکان و جامعه را کسب کنند.
تشکیل تشکل صنفی، توجه به ابعاد تخصصی، ساخت کلیپ‌هایی تخصصی برای پخش در بیمارستان‌ها، سالن‌های انتظار، مطب‌های پزشکان و اماکن تحت پوشش دانشگاه به منظور آموزش بیماران از دیگر موارد تاکید شده توسط رییس دانشگاه بود.
وی تصریح کرد: پزشکان تمایل بسیاری برای استفاده از خدمات پرستاری در منزل دارند که باید با برنامه‌ریزی و نظارت مناسب از هرگونه سوءاستفاده سودجویان در این حوزه جلوگیری شود.
دکتر موسوی‌بهار در پایان به اهمیت صدور کارت شناسایی دارای بارکد برای جلوگیری از سلب اعتماد خدمات گیرندگان اشاره کرد و از حمایت‌های همیشگی معاونت سیاسی امنیتی استانداری و دفتر پرستاری دانشگاه برای خدمات ارائه شده تشکر کرد./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٥ دی ١٣٩٦ - ٠٧:٤٩ / شماره خبر: ١٧٠٦٩٣ / تعداد نمايش: 2669

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج