وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سرپرست دانشکده علوم پزشکی خمین:

دخالت افراد غیر متخصص در امر پوست و مو، سلامت عمومی را تهدید می کند

سرپرست دانشکده علوم پزشکی خمین فعالیت غیر مجاز آرایشگاه های زنانه در امر پوست و مو و دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی را تهدید سلامت عمومی دانست.

به گزارش وبدا دکتر جواد جواهری گفت: طب سنتی ایرانی به عنوان افتخار تاریخ کهن ایران از دیر باز جایگاه رفیع و ارزشمندی در درمان بیماریهای مختلف داشته است و اکنون نیز در کنار طب نوین ،جوابگوی درخواست تعدادی از سلامت جویان است.
وی افزود: استقبال وسیع مردم از این مقوله باعث شده عده ای تحت عناوین مختلف از جمله برخی عطاریها و بدون دانش و مهارت کافی و با سوءاستفاده از نیازهای مردمی مبادرت به دخالت غیر مجاز در امر طبابت نمایند که نتیجه اینگونه دخالتهای نابجا در امور طب سنتی، علاوه بر صرف مبالغ هنگفت پول از جیب مردم باعث ایجاد عوارض شدید و بعضا غیر قابل برگشت می شود.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی خمین اظهار داشت: بر اساس ماده 3 قانون مربوط به مقرارت امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال 1374 مجلس و شورای اسلامی هر کس بدون داشتن پروانه رسمی به امور پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، فیزیوتراپی و مامایی اشتغال ورزد و یا بدون پروانه رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اقدام به تاسیس یکی از موسسات پزشکی نماید محل کار توسط وزارت بهداشت تعطیل و به حبس تعزیری از 6ماه تا 3 سال و پرداخت جریمه نقدی از 5 میلیون تا 50 میلیون ریال محکوم خواهد شد.

وی گفت:همچنین خرید و فروش دارو بدون مجوز از وزارت بهداشت و خرید و فروش کلیه فرآورده های تقویتی، تحریک کننده و ویتامین ها و غیره و نیز مشمول جرایم فوق می باشد.

وی گفت: مردم می توانند نسبت به دخالتهای غیرمجاز اعم ازفعالیت غیر مجاز برخی از آرایشگاه های زنانه در خصوص فعالیت در زمینه پوست و مو، فعالیت غیرمجاز برخی از افراد در خصوص ماساِژ درمانی در منزل و تبلیغ در فضای مجازی،حجامت غیر بهداشتی در برخی از روستاها و عطاریها و فروش هر گونه دارو در مراکز تجهیزات پزشکی و عطاریها حساس بوده و هرگونه دخالتهای افراد فاقد صلاحیت را به معاونت درمان و مدیریت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی خمین گزارش کنند.302/159

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٠ بهمن ١٣٩٦ - ١١:٣٠ / شماره خبر: ١٧٢٣٢٠ / تعداد نمايش: 2373

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج