وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیان خاطرات سخنگوی وزارت بهداشت از استاد شهریار در اختتامیه نخستین جشنواره شعر جامعه پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در اختتامیه نخستین جشنواره شعر جامعه پزشکی "نبض واژگان" به بیان خاطراتی از استاد شهریار و پدر مرحومشان که از شعرا بود، پرداخت.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، در اختتامیه نخستین جشنواره شعر جامعه پزشکی (نبض واژگان) که یکشنبه شب در سالن همایش های بین المللی رازی برگزار شد، گفت: پدر من استاد ادبیات و شاعر بود، از این رو از کودکی به تکرار به حضور استاد شهریار می رفتیم و هرگاه ایشان مهمانی داشتند، شعر حیدر بابا را می خواندم.

دکتر حریرچی با بیان اینکه پدرشان نیز از شعرا بودند و ایام سالگرد فوت شان است، با بیتی از پدر مرحومشان یادی از ایشان کرده و گفت: نه فقط تنگی این تنگ قفس می کشدم، که ز بس تنگ بود سینه، نفس می کشدم، غمم این نیست که خونین دل و بشکسته پرم، غم مرغان گرفتار قفس می کشدم.

وی در ادامه به بیان خاطره ای از استاد شهریار پرداخت و گفت: به یاد دارم، وقتی در دانشگاه رشته پزشکی قبول شدم، خدمت استاد رسیدم، ایشان گفتند، شما هم پزشکی قبول شدی، می روی و عاشق می شوی و از دوران تحصیل خود در رشته پزشکی یاد کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطره دیگری از استاد شهریار بیان کرد و گفت: آن روزها که برای خدمت به جبهه می رفتم و گاهی تا چندماه به تهران و تبریز نمی رفتم، هر زمان که تماس تلفنی برقرار می کردم، پدرم با هر بهانه ای مرا دعوت به بازگشت می کردند، روزی گفتند، استاد شهریار خواب تو را دیده است و خواسته به تبریز بیایی، من هم قبول کردم و بعداز آن هر دو بزرگوار نصیحت کردند که دیگر به جبهه نرو. اما در توصیف این ماجرا باید چند بیت تضمین استاد از سعدی را بخوانم؛ تیر را قوت پرهیز نباشد ز نشانه، مرغ مسکین چه کند گر نرود از پی دانه، پای عشاق نتوان بست به افسون و فسانه، ای که گفتی مرو اندر پی خوبان زمانه، ما کجائیم در این بحر تفکر تو کجایی./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٦ - ٠٩:٣٩ / شماره خبر: ١٦٦٢٦٤ / تعداد نمايش: 2474

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج