وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت چهل و دومین سالگرد تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی:

ناوگان اورژانس در بخش زمینی، هوایی و دریایی در دولت دوازدهم، تقویت خواهد شد/ ضرورت آموزش مستمر و مداوم نیروهای اورژانس کشور

وزیر بهداشت ضمن تبریک به مناسبت سالروز تاسیس اورژانس، گفت: بیش از 42 سال است که اورژانس به مردم کشور خدمات ارائه می دهد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم گرامیداشت چهل و دومین سالگرد تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی با اشاره به بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی، آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تبریک گفت و همزمانی آن با ماه محرم و آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی داشت.

وزیر بهداشت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، خاطرنشان کرد: آنها در راه دین، عزت و مجد و دفاع از کشور و در مسیر امام حسین(ع) جان خود را فدا کردند و امیدواریم که شهدا، خانواده های ایثارگران و به ویژه شهدای وزارت بهداشت با شهدای کربلا، محشور شوند.

دکتر هاشمی به خدمات گسترده و ارزشمند اورژانس در کشور اشاره کرد و افزود: نیروهای اورژانس در طول شبانه روز، هزاران ماموریت انجام می دهند و مسئولیت سازمان اورژانس کشور، بسیار سنگین و همراه با برای آنها و بیماران است.

وزیر بهداشت از اقدامات انجام شده اورژانس در سالها و دوران گذشته تقدیر کرد و گفت: در 4 سال گذشته 33 پایگاه اورژانس هوایی در کشور راه اندازی کند و خوشحالیم که 2400 دستگاه آمبولانس جدید در سراسر کشور توزیع و حداقل 120 اورژانس بیمارستانی تجهیز شد و تعداد زیادی از نیروهای اورژانس تحت آموزش قرار گرفتند اما همه این اقدامات باید در راستای افزایش رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت انجام شود.

دکتر هاشمی تاکید کرد: انتظار داریم که مردم از عملکرد وزارت بهداشت، رضایت داشته باشند و خدا را شاکرم که در مجموعه وزارت بهداشت، یکی از بخش هایی که کمترین شکایت و نارضایتی مردم را به دنبال داشته، اورژانس بوده است و ماموریت های اورژانس برای افرادی انجام می شود که آمادگی آن حادثه را نداشته اند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید تلاش خود را برای خدمت به مردم افزایش دهیم تا زمان حضور نیروهای اورژانس در سوانح، حوادث و بالین بیماران در شهرها، جاده ها و مناطق صعب العبور، به حداقل برسد و حتما ناوگان اورژانس در بخش زمینی، هوایی و دریایی در دولت دوازدهم، تقویت خواهد شد.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت آموزش و افزایش آگاهی مردم در کاهش حوادث و سوانح، گفت: زمانی که تصادف و نزاعی رخ می دهد مردم باید بدانند که چه اقداماتی انجام دهند. حتی اپراتورهای اورژانس115 کشور، در زمان بروز حوادث و سوانح، می توانند نقش مهمی در آرامش مردم و بیماران داشته باشند زیرا همه افراد و از جمله بنده، در زمان بروز حوادث، سوانح یا بروز بیماری ها ممکن است با تجربه فراوان، نتوانیم با آرامش، اقدامات اولیه را انجام دهیم و تصمیم گیری کنیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: بیماران و حادثه دیدگان، زمانی که با اورژانس 115 تماس می گیرند، آنها را واسطی بین خود و خدا می دانند و مهم است که اپراتورها، بیماران و انتقال مصدومان را به طور صحیح، اولویت بندی کنند و با همراهان بیماران همکاری و آنها را راهنمایی کنند تا همکاران اورژانس به موقع حضور یابند بنابراین تماس اولیه با اپراتورهای اورژانس و زمان رسیدن آمبولانس ها(یا موتورلانس و بالگرد اورژانس) خیلی مهم است زیرا هر ثانیه در زمان رسیدن آمبولانس برای بیماران، مصدومان و همراهان آنها به اندازه یک سال، می گذرد.

دکتر هاشمی اظهار داشت: گاهی اوقات می بینید که تقدیر الهی این گونه است که عمر یک فرد به اتمام رسیده و کاری از دست ما بر نمی آیند اما چندین ثانیه یا یک دقیقه تاخیر در رسیدن به محل حادثه و بالین بیماران، به حساب اورژانس گذاشته می شود و باید حتما به موقع و کمتر از زمان مقرر شده و البته با رعایت احتیاط، به محل حوادث یا بالین بیماران برسیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هر فردی از اورژانس که بر بالین بیماران یا مصدومان حاضر می شود، باید دارای اطلاعات کافی پزشکی باشد، افزود: آموزش نیروهای اورژانس، حتما باید مداوم باشد و در سازمان اورژانس کشور، سلسله مراتب رعایت شود و پیشکسوتان در حوزه آموزش، مسئول هستند و باید دیده شوند و مهم است که نیروی اورژانس، بیشتر از همراه بیماران یا مصدومان، در حوزه پزشکی اطلاعات داشته باشد و بتواند اقدامات اولیه را به خوبی انجام دهد.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: لازم است که سازمان امور استخدامی و نیز برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس به سازمان اورژانس کشور کمک کنند و نقش آنها در ارتقای آموزش ها، بکارگیری نیروی مورد نیاز در اورژانس، علاقه مندی به این شغل و اطمینان از روش هایی برای حمایت از نیروهای اورژانس بسیار مهم است و رسانه ها به ویژه رسانه ملی می توانند در معرفی این شغل و ترغیب بهترین ها برای جذب در سازمان اورژانس کشور، نقش موثری داشته باشند.

وزیر بهداشت گفت: نمی توان نیروهای اورژانس را به صورت دو یا سه ساله به خدمت بگیریم چرا که دانش و مهارت پرسنل اورژانس، بسیار مهم است و امیدواریم با برنامه های مناسب سازمان اورژانس کشور، بتوانیم نیروهای اورژانس را بیش از گذشته، توانمند کنیم.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: اگر بیمار، مصدوم یا همراهان آنها با اورژانس تماس بگیرند، حتما اپراتورهای اورژانس 115 با آرامش پاسخ آنها را می دهند چراکه خودشان را مسئول می دانند تا مردم آرامش بیشتری داشته باشند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: امیدوارم در دولت دوازدهم شاهد همکاری جدی و مناسب اورژانس و معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی باشیم و اورژانس نباید جزیره ای عمل کند زیرا کار ما، تیمی است و باید با همکاری همدیگر بتوانیم امور مردم در حوزه سلامت را سامان ببخشیم. بنابراین هماهنگی بیشتری در حوزه های اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی، معاونت درمان و بهداشت مورد نیاز است.

دکتر هاشمی تاکید کرد: اقدامات وزارت بهداشت و اورژانس، مربوط به معلول حوادث و سوانح است اما باید کاری کنیم که علت، رخ ندهد. آمار بالای حوادث، سوانح، نزاع و رفتارهای پرخطر باید مورد توجه قرار گیرد و راهکارهای پیشگیری از آنها بررسی و اجرا شود و توسعه اورژانس و بیمارستان هنر نیست باید علت بروز حوادث، سوانح، بیماری ها و رفتارهای پرخطر را از بین ببریم.

دکتر هاشمی با ابراز تاسف از این که در حال حاضر، نزاع دومین عامل مرگ مردم در مراجعه به اورژانس های کشور، ناشی از حوادث است، تاکید کرد: شایسته نیست که در کشور اسلامی ایران، چنین آماری از حوادث، تلفات و آسیب های اجتماعی داشته باشیم و ریشه تمام آنها، مربوط به فرهنگ است و هر وقت از فرهنگ صحبت می شود، برخی تصور می کنند که گرامیداشت محرم و یاد سید الشهدا (ع) فقط روضه و عزاداری است در حالیکه علاوه بر این شعائر که در جای خودش محترم است باید از فرصت محرم و ایام شهادت حضرت سید الشهدا(ع) در مجالس و تریبونها برای ارتقای فرهنگی و اخلاقی کشور استفاده کنیم.

دکتر هاشمی افزود: نیروهای اورژانس خودشان را به آب و آتش می زنند که در شرایط سخت آب و هوایی و سردی و بوران، جان یک نفر یا مادر باردار را نجات بدهند و وقتی یک نوزاد در بالگرد یا آمبولانس متولد می شود، همه خوشحال می شوند اما از بین رفتن جوانان در نزاع ها، بسیار تاسف آور و ناراحت کننده و البته قابل پیشگیری است و امیدواریم شاهد بروز این حوادث نباشیم که البته، مسئولیت آن، با دستگاه های فرهنگی در کشور است.

دکتر هاشمی تاکید کرد: نباید دروغ بگوییم زیرا موجب افزایش نزاع و اضطراب در جامعه می شود، نباید حق مردم را ضایع و به دیگران، ضعیفان و یتیمان ظلم کنیم . ربا خواری و کم فروشی نکنیم و اینها همه فرهنگ و دستورات دین و مسیر اباعبدالله الحسین(ع) است. بنابراین باید از بروز این حوادث و آسیب های اجتماعی، پیشگیری کنیم.

دکتر هاشمی از توسعه 5 هزار تخت بیمارستانی جدید بخش اورژانس بیمارستان های کشور در دولت یازدهم خبر داد و گفت: با وجود توسعه تخت های بیمارستانی، همچنان بخش های اورژانس بیمارستان ها شلوغ است که بخشی از آن مربوط به مردم و بخش دیگر مربوط به مسئولان است. بخشی که مربوط به مردم است، به تکرار نیاز دارد و تکرار، باعث آموزش و در نهایت مانعی برای بروز حوادث می شود و امیدواریم که سایر دستگاه های اجرایی در کشور به سازمان اورژانس کمک کنند چراکه کمک به اورژانس، کمک به فرهنگ مردم است و مردم باید در فرهنگ رانندگی، تحصیل مال حلال و روابط شخصی با دیگران، مراعات کنند و رعایت این موارد، در داشتن جامعه سالم، بسیار مهم و اساسی است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید مشکلات روحی و روانی مردم را کاهش دهیم نه اینکه از تریبون های مختلف، به افزایش آن کمک کنیم زیرا موجب نزاع، طلاق و آسیب های اجتماعی می شود و کار اورژانس، بیمارستانها و بخش بهداشت و درمان را در کشور، بیشتر می کند و کاهش ورودی به مراکز درمانی، مهم است.

دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: رضایت مردم رضایت خداوند را به همراه دارد و این بالاترین سرمایه است و امیدواریم که کارکنان حوزه سلامت و اورژانس، قدر کار خود را بیشتر بدانند زیرا بیشترین حضور را در زندگی شخصی مردم دارند و افتخار کمی نیست که مردم به اورژانس اعتماد و اطمینان دارند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١ مهر ١٣٩٦ - ١٤:٠٧ / شماره خبر: ١٦٦٤٤٧ / تعداد نمايش: 2662

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج