وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزات بهداشت در نشست خبری:

با دستور وزير بهداشت، رسیدگي به مصدومان حادثه زلزله ادامه خواهد داشت

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه طبق دستور وزير بهداشت رسیدگي به مصدومان حادثه ادامه خواهد داشت، گفت: خوشبختانه با استفاده از سامانه سيب، اطلاعات تمامي افراد بررسي شد و تمامي زنان باردار و بيماران خاص مناطق زلزله زده كه نيازمند مراقبت ويژه بودند، شناسايي شدند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری این هفته خود درخصوص ادامه رسیدگی به مصدومان زلزله غرب کشور گفت: طبق دستور وزير بهداشت رسیدگي به مصدومان حادثه ادامه خواهد داشت و مصدوماني كه نيازمند مراقبت طولاني مدت هستند، تحت پوشش مراکز درمانی وزارت بهداشت قرار دارند.

وی افزود: خوشبختانه با استفاده از سامانه سيب، اطلاعات تمامي افراد بررسي شد و تمامي زنان باردار و بيماران خاص مناطق زلزله زده كه نيازمند مراقبت ويژه بودند، شناسايي شدند و همچنین مشاوره های روانشناسي و روانپزشكي براي تمام سطوح سني انجام مي شود و در اين راستا كلاس هاي گروهي برگزار مي شود.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: در مناطق زلزله زده دو بيمارستان آسيب ديده اند، اما هيچ كدام از كادر پزشكي و بيماران زير آوار نماندند؛ زيرا با رخداد پيش لرزه، بيمارستان تخليه شد ضمن اينكه سقف بيمارستان ها فرو نريخته است بنابراين شايعاتي که در خصوص این بیمارستانها منتشر شده است، واقعیت ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: طبق مواد ٣٢ و ٣٣ شرايط عمومي پيمانکاری، ساخت پروژه ها و مسئوليت مقاومت آن برعهده پيمانكار و مهندس مشاور است لذا مهندس مشاور تنها مرجع فني است كه كيفيت كار ساختمان را تاييد مي كند و دستگاه هاي تخصصي مثل وزارت بهداشت، مسئوليت نظارت بر تمام مراحل ساخت يك ساختمان را ندارند.

وی ادامه داد: شكايت وزارت بهداشت از پيمانكار بيمارستان اسلام آباد به منظور پيشگيري از وقوع حوادث مشابه در كشور است زيرا بيمارستان ها بايد أمن باشند تا در صورت وقوع بلایا، مرجع مصدومان باشند.

دکتر حریرچی با بیان اینکه اقدامات بهداشتي درمانی وزارت بهداشت در مناطق حادثه ديده ادامه دارد، اظهارداشت: در مقابله با بیماری های عفونی در مناطق زلزه زده تاکنون مشکلی وجود نداشته است، لذا برخی اقدامات بهداشتی مانند توالت، دفع زباله ها و شرایط اسکان مردم خارج از مسئولیت وزارت بهداشت بوده و نیازمند همکاری بین بخشی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر بیماری عمده ای در مناطق زلزله زده وجود ندارد و شایعه بروز و مشاهده بیماری وبا در این مناطق را رد می کنم، زیرا شرایط اقلیمی آن منطقه و سردی هوا، باعث عدم شیوع وبا می شود.

فرصت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا اول آذر ماه
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه خصوص جزییات آزمون استخدامی وزارت بهداشت تصریح کرد: فرصت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا اول آذر ماه است و به هیچ عنوان تمدید نمی شود.

وی افزود: تاکنون 14125 نفر در این آزمون شرکت کرده اند و انتظار داریم که آمار متقاضیان افزایش یابد و ارقام 6 رقمی شود.

دکتر حریرچی گفت: به متقاضیان ثبت نام در آزمون استخدامی توصیه می کنیم که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنند و توجه داشته باشند که تا پایان دوره استخدامی باید در شهرهایی که انتخاب کرده اند، ماندگار باشند و امکان جابجایی وجود ندارد.

ساختمانها و تخت های بیمارستانی جدید، مقاومت لازم در برابر زلزله را دارند
وی درخصوص وضعیت فرسودگی بیمارستان ها توضیح داد: وزارت بهداشت در دوره های مختلف نگران بیمارستان ها و فرسودگی بیمارستان ها بوده و اولین مطالعه جامع در خصوص فرسودگی مراکز درمانی در سال 86 انجام شد.

دکتر حریرچی گفت: در سال 86، در کشور 545 بیمارستان تحت پوشش وزارت بهداشت شامل 1810 ساختمان درمانی در کشور و 55 بیمارستان دولتی در تهران بررسی شدند و در آن سال، متوسط عمر مراکز درمانی در کل کشور 27 سال و در تهران، 35 سال اعلام شد همچنین 73 درصد از تخت های بیمارستانی در کل کشور و 87 درصد از تخت های بیمارستانی در تهران، فاقد ارزش بهسازی لرزه ای بودند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال 93، در کل کشور 57 درصد از تخت های بیمارستانی فاقد ارزش بهسازی لرزه ای بود و این شاخص در انتهای سال گذشته به 45 درصد کاهش یافت و هدف ما کاهش این شاخص به 30 درصد تا سال 99 است که در قالب طرح تحول سلامت، ساختمانهای جدید و 24 هزار تخت بیمارستانی جدید ساخته شد و تمام این ساختمانها و تخت های بیمارستانی، مقاومت لازم در برابر زلزله را دارند.

وی درخصوص منابع مالی وزارت بهداشت گفت: انتظار تزریق منابع مالی اضافه را نداریم، بلکه منابع مالی مصوب طرح تحول سلامت و متناسب با اقدامات وزارت بهداشت به همان میزان پرداخت شود.

 

دکتر حریرچی گفت: بیمارستانهای دولتی و داروخانه های دولتی و خصوصی، با تعرفه قانونی مصوب دولت خدمات خود را به مردم ارائه دادند اما بنا نبود که بهای خدمات، با تاخیر 12 ماهه پرداخت شود و تنها انتظار ما از سازمانهای بیمه گر و نهادهای تامین کننده منابع مالی این است که بودجه وزارت بهداشت در محدوده قانونی و مصوب پرداخت شود و ریالی اضافه تر نمی خواهیم.

آنچه در طرح تحول سلامت با مردم عهد بستیم را انجام می دهیم
وی با بیان اینکه علیرغم فشار زیاد کاری، آنچه در طرح تحول سلامت با مردم عهد بستیم را انجام می دهیم، گفت: هر یک از مسئولان کشور که در خصوص خدمات دستگاه های اجرایی به مناطق زلزله زده اظهار نظر می کردند، حتما از وزارت بهداشت به عنوان یکی از فعال ترین دستگاه ها در ارائه خدمات به مردم این مناطق نام می بردند و این موفقیت ها، ناشی از زیرساخت های اجرای طرح تحول سلامت است.

وی توضیح داد: فراموش نمی کنیم که در دوران گذشته در برخی از استانهای کشور، قرص ویتامین دی و قطره آهن وجود نداشت اما در حال حاضر علاوه بر تامین کمبودها، می بینیم که کانکس های خانه بهداشت سیار به کرمانشاه اعزام شده زیرا سیستم بهداشتی و درمانی کشور خودش را برای مقابله با چنین حوادثی، آماده کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: انتظار داریم که به همان اندازه سال 93 و احتساب تورم، اعتبار به ما تخصیص دهند، زیرا اجرای برنامه هایی مانند بیمه کردن 8-10 میلیون نفر و پوشش بهداشتی حاشیه شهرها که مورد تایید مجلس، دولت و سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت، نیازمند اعتبار و منابع مالی است.

وی با بیان اینکه بدهی سازمان های بیمه گر به وزارت بهداشت حدود 12 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: طرح تحول سلامت عاری از نقص نیست و نقایص آن اصلاح می شود اما خواسته اصلی مردم این است که طرح تحول سلامت باید ادامه داشته باشد.

دکتر حریرچی درخصوص دفترچه بیمه سلامت گفت: دفترچه بيمه سلامت صندوق هاي متعدد دارد و كاركنان دولت، بيمه روستاييان، خانواده شهدا، طلاب، دانشجويان و غيره هركدام صندوق هاي متفاوت بیمه ای دارند كه روند كارشان به روال قبل ادامه دارد.

 

وی گفت: طبق مصوبه مجلس و آيين نامه مصوب دولت و سازمان بيمه سلامت، افرادي كه مي خواهند به تازگي بيمه شوند، بايد تحت آزمون وسع، شناسایی شوند و بعد تحت پوشش بیمه رایگان قرار بگیرد يا اينكه به جز آزمون وسع، به کمیته امداد مراجعه كنند و باید توجه کرد کسی که قبلا دفترچه بیمه رایگان می‌گرفت و به بیمارستان مراجعه می‌کرد نیز فرانشیز پرداخت می‌کرد.

 

دکتر حریرچی با بیان اینکه قانون می‌گوید اگر کسی می‌خواهد دفترچه بیمه بگیرد باید ۷ درصد حداقل حق بیمه قانون کار را پرداخت کند و دولت ۵۰ درصد را پرداخت می‌ کند، ادامه داد: در حال حاضر این هزینه ماهی حدود ۲۰ هزار تومان برای افرادی که به تازگی می‌ خواهند دفترچه بگیرند، می باشد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق قانون، مدعی العموم دادستان است و وزارت بهداشت در هر عرصه اختیارات متفاوتی دارد، به طور مثال در مورد بهداشت عمومی، بهداشت اماکن، بهداشت حرفه‌ای و ایمنی و کار می‌توانیم به مراجع لازم اعلام کنیم تا مقام قضایی تشخیص داده و اقدام مناسب را انجام دهد.

 

وی گفت: ماليات بر كالاي آسيب رسان براساس قانون تعيين مي شود و دريافت آن به سازمان امور مالياتي مربوط است و قانون كالاهاي آسيب رسان بر سلامت در صحن علني مجلس تصويب نشد و بايد تاكيد كرد كه از لحاظ ماليات بر كالاي آسيب رسان خصوصا دخانيات، در بين كشورها، كمترين ماليات را تعيين كرده ايم. 

 

وی با بیان اینکه تمركز اصلي وزارت بهداشت در مقوله بهداشت دهان و دندان بر پيشگيري است، تصریح کرد: در چهارمين مرحله طرح سلامت بهداشت دهان و دندان ٧ ميليون  دانش آموز را تحت انجام فیشور سيلانت دندان قرار داديم و وزارت بهداشت درخصوص بهداشت دهان و دندان كودكان و نوجوانان روستايي و مادران باردار اقدامات اساسي انجام داده است چراكه اينها در اولويت قرار دارند و باید گفت هيچ وزارت بهداشتي در دنيا اقدامات زيبايي در حوزه دندانپزشكي را پوشش نمي دهد و تمركز آنها هم بر پيشگيري است.

 

وی درخصوص سامانه آیداتیس گفت: سامانه آیداتیس بدون هیچ مشکل و خللی به کار خود ادامه می دهد و برای اطلاع رسانی خلاف واقع در کشور، متاسفیم .

 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: گروهی با نقشه قبلی و پیش بینی اولیه اعلام کردند که به اطلاعات 120 هزار کاربر سامانه آیداتیس دسترسی دارند و آن را منتشر کرده اند و برای جلوگیری از افشای اطلاعات سایر کاربران، 300 هزار دلار پول می خواهند و برخی از رسانه های رسمی این خبر دروغ را منتشر کردند.

 

وی بیان کرد: از روز اول اطمینان داشتیم که این خبر دروغ است زیرا در این سامانه، حرف اول نام پدر کابران، خواسته می شد اما در اطلاعات هویتی منتشر شده، اسامی کامل پدران آنها منتشر شده بود.

 

دکتر حریرچی تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران رسما اعلام کرد که در این سامانه هیچ گونه آسیب پذیری که منجر به دسترسی اطلاعات ذخیره شده شود، وجود نداشته و موارد منتشر شده ساختگی و ارتباطی با داده های ذخیره شده در این سامانه نداشته است و بیان خلاف واقعیات علیه سامانه آیداتیس رسیدگی قضایی می شود.

 

وی گفت: 119 هزار مورد از 120 هزار اطلاعات فاش شده، کاملا دروغ است و اطلاعات حدود 900 نفر مربوط به 9 مرکز است که ممکن است در دفتر این مراکز، مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد وارتباطی به سامانه آیداتیس ندارد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تا روز چهارشنبه هفته گذشته، از 750 هزار نفر، اطلاعات 723942 نفر وارد سامانه آیداتیس شده، 593357 نفر برنامه درمان را دریافت کرده اند و 488405 نفر از طریق این سامانه، دارو دریافت کرده اند، ادامه داد: با تعاملاتی که با دستگاه های نظارتی داشته ایم، در تمام استانهای کشور، مشکلات مربوط به ثبت نام در سامانه حل شده است و رسانه ها در موضوع آیداتیس، تحت تاثیر فضاسازی ها قرار نگیرند. سامانه آیداتیس مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست رییس جمهور است. /206/207


نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٦ - ١٤:٤٧ / شماره خبر: ١٦٩١١٤ / تعداد نمايش: 1707

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج