وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست كارشناسان دهان و دندان دانشگاه هاي كشور:

نيمي از ٤٥ درصد پرداختي از جيب مردم، به خدمات دندانپزشكي اختصاص دارد/ ضرورت ارتقای كلينيك هاي سيار دندانپزشکی


معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه نيمي از ٤٥ درصد پرداختي از جيب مردم، به خدمات دندانپزشكي اختصاص دارد، گفت: چنانچه بخواهيم در مورد پرداختي از جيب مردم اثربخش عمل كنيم، بايد در حوزه دندانپزشكي كار كنيم.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی در نشست كارشناسان دهان و دندان دانشگاه هاي كشور گفت: در چهارسال گذشته و با اجراي طرح تحول سلامت، اقدامات خوبي در حوزه سلامت انجام شده است، اما مردم اثرات آن را بيشتر در حوزه درمان لمس كردند، واقعيت اين است كه در حوزه بهداشت نيز اقدامات زيرساختي و موثري انجام شد.

وی افزود: يكي از اهداف طرح تحول سلامت، كاهش پرداختي از جيب مردم بود، چراكه قبل از طرح تحول، پرداختي از جيب مردم بيش از ٦٠ درصد بود و اكنون به ٤٥ درصد كاهش يافته است و تا سطح ايده ال كه ٣٠ درصد است، فاصله دارد.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: نيمي از ٤٥ درصد پرداختي از جيب مردم، به خدمات دندانپزشكي اختصاص دارد، بنابراين چنانچه بخواهيم در مورد پرداختي از جيب مردم اثربخش عمل كنيم، بايد در حوزه دندانپزشكي كار كنيم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: بسياري از مردم توانايي مراجعه به دندانپزشك را ندارند، چنانچه همه مردم براي دريافت خدمات دندانپزشكي مراجعه كنند، پرداختي از جيب در حوزه دندانپزشكي آمار بالاتري را به خود اختصاص مي دهد.

وی با بیان اینکه در اين دوره، قرار نيست تمام مشكلات حوزه سلامت کشور را حل كنيم، لذا تعريف بسته هاي مختلف مارا به جايي نمي رساند و بايد به چند اولويت اصلي بپردازیم، ادامه داد: تكميل پرونده الكترونيك سلامت در اين دوره يكي از اولويت هاي حوزه بهداشت است و اين موضوع ربطي به سامانه ها ندارد، زيرا سامانه ها نيز جزيي از پرونده الكترونيك است.

وی بیان کرد: با تكميل پرونده الكترونيك سلامت، پزشك خانواده منسجم تَر شده و به صورت كامل شكل خواهد گرفت.

دکتر رییسی با بیان اینکه ارتقاي كيفيت خدمات اولويت بعدي ما است، گفت: به تمام مديران تاكيد كرده ايم، به جاي تعريف بسته جديد، اقدامات قبلي را عمق ببخشند.

وی گفت: بحث توانمندسازي افراد اولويت بعدي معاونت بهداشت است و پيرو آن برنامه هاي ويژه اي براي عوام و خواص خواهيم داشت كه بخشي از آن به كمك معاونت اجتماعي انجام خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهارداشت: در اين دوره سه شاخص اصلي، مرگ و مير مادران باردار، مرگ و مير نوزادان و سلامت دهان و دندان مدنظر است كه بايد روي آنها كار شود.

وی با تاکید براینکه يكي از مقوله هايي كه مداخله در آن جواب مي دهد، حوزه دندانپزشكي است، گفت: مبحث دندانپزشكي قبل از طرح تحول سلامت تقريبا رها شده بود و بعد از اجراي طرح، احيا شد زيرا قبل از طرح تحول، شاخص هاي سلامت دهان و دندان مناسب نبود و ٩٢ درصد خدمات دندانپزشكي در بخش خصوصي ارائه مي شد.

دکتر رییسی گفت: در دوره قبل، اقدامات خوبي در حوزه دندانپزشكي در سطح مدارس در اكثر نقاط كشور انجام شد و با تجهيز كلينيك هاي سيار در أقصي نقاط ايران، نتايج ثمربخشي ديده شد، لذا اين كلينيك ها بايد ارتقا داده شود.

وی گفت: در حوزه دندانپزشكي قطب ها بايد فعال شوند و در اين ارتباط نيز بايد برنامه ريزي و نظارت صورت گيرد و از طرفی در تدارك يك برنامه هستيم تا در حوزه آموزش در سطح دو و سه كارهايي انجام دهيم كه مردم با صرف هزينه كمتر، خدمت دريافت كنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بر اهمیت نقش پیشگیری بر درمان تاکید کرد و گفت: اگر در حوزه پيشگيري كار شود هزينه ها به طرز چشمگيري كاهش پيدا خواهد كرد، درعین حال با اقداماتي كه درحال حاضر پيگيري مي شود، ظرف سه چهار سال آينده، اتفاق بزرگي در حوزه دندانپزشكي به وقوع خواهد پيوست و دستاوردهاي خوبي نصيب مان خواهد شد. /207

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦ - ١٥:١٨ / شماره خبر: ١٦٩٢٥١ / تعداد نمايش: 2384

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج