وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

قائم مقام وزيربهداشت در امور بين الملل اعلام كرد:

علاقه وزارت بهداشت پاكستان به استفاده از تجربيات ايران در زمينه نظام سلامت


قائم مقام وزيربهداشت در امور بين الملل با بيان اينكه يكي از اهداف سفر وزيربهداشت پاكستان به ايران پيگيري توافقات قبلي است، گفت: با حمايت وزارت بهداشت ايران، پاكستان در مقوله ريشه كني فلج أطفال موفق عمل كرده است.

دكتر محسن اسدي لاري در گفت و گو با وبدا درخصوص جزييات سفر وزيربهداشت پاكستان به ايران گفت: يكي از اهداف سفر وزيربهداشت پاكستان به ايران پيگيري توافقات قبلي است كه اين توافقات در ديدارهاي گذشته دو وزير در كشور پاكستان، ژنو و در حاشيه ديدارهاي منطقه اي، شكل گرفته است.

وي افزود: خانم أفضل ترار به نظام سلامت ايران، در زمينه ارائه مراقبت هاي اوليه سلامت، كنترل بيماري هاي واگير و غيرواگير و اهداف توسعه پايدار به ويژه در مقوله بيمه سلامت و طرح تحول سلامت علاقه داشته و در اين سفر درصدد است تا از تجربيات ايران در اين موارد استفاده كند، چراكه زمينه پوشش همگاني سلامت يك تكليف براي تمام كشورها تا سال ٢٠٣٠ تعيين شده است.

قائم مقام وزيربهداشت در امور بين الملل خاطرنشان كرد: يكي ديگر از برنامه هاي سفر وزیر بهداشت پاکستان، موضوع استفاده از تجربيات ايران در حوزه نظام آموزش پزشكي است كه در سفري كه به اصفهان خواهند داشت، در اين مورد نيز به تفصيل با این نظام آشنا می شود.

وي ادامه داد: همكاري دو كشور در زمينه موضوعات دارويي در دستور كار است، به خصوص جلوگيري از قاچاق دارو و به ويژه داروهاي تقلبي كه در پاكستان ساخته مي شود و به كشورهاي مجاور صادر مي شود يكي از مباحثي است كه مورد تاكيد ايران بوده است.

دكتر اسدي لاري تصريح كرد: هماهنگي مرزي براي كنترل بيماري هاي واگير براي دو كشور مهم است به ويژه براي ايران كه از ورود بيماري هاي مسري و بيماري هاي مشترك انسان و دام به ايران پيشگيري به عمل آيد.

وي بيان كرد: دکتر هاشمی از تلاش هاي نظام سلامت پاكستان در جهت كنترل فلج أطفال حمايت مستمر داشته و خوشبختانه كشور پاكستان در ماه هاي اخير به موفقيت هاي خوبي در زمينه ريشه كني فلج أطفال دست پيدا كرده و تا مدتي ديگر به اين هدف بزرگ خواهد رسيد.

دكتر اسدي لاري با بيان اينكه بحث پزشك خانواده يكي از مباحث مورد علاقه وزير بهداشت پاكستان است، اظهارداشت: در جريان اين ديدار سعي خواهد شد، برنامه عمل تفاهم نامه جامع بهداشتي درماني در حضور دو وزير ايران و پاكستان به امضا برسد.

وي گفت: يكي از مسائلي كه همواره در ديدار دو وزير مورد بحث بوده است، موضوع همكاري در سازمان هاي جهاني به خصوص سازمان بهداشت جهاني و سازمان هاي مرتبط با سلامت در جهان است.

قائم مقام وزيربهداشت در امور بين الملل گفت: انتخاب مدل منطقه اي يكي از نكاتي است كه بايد حتما مورد نظر قرار بگيرد و البته اين موضوع هميشه بين كشورهاي دوست مدنظر بوده است، به خصوص بعداز فوت دكتر فكري رییس دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، اين نياز بيشتر حس مي شود.

دكتر اسدي لاري با بيان اينكه يك گروه بزرگ از همكاران وزارت بهداشت پاكستان و وزارت هاي ايالتي پاكستان، با كمك سازمان بهداشت جهاني خانم أفضل ترار را همراهي مي كنند، افزود: اين گروه قصد دارد از تجربيات ايران در زمينه هاي متفاوت از جمله نظام سلامت روستايي و شهري و بحث پزشك خانواده و بيمه بهره ببرد.

وي توضيح داد: اين گروه مدت يك هفته در تهران، اصفهان و شيراز خواهند ماند و در اين مدت از تجربيات ايران در مواردي كه ذكر شد، استفاده مي كنند و بايد گفت، حضور اين تعداد از مديران ارشد پاكستاني در حوزه سلامت در ايران بي سابقه بوده است. /٢٠٧

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٣ آذر ١٣٩٦ - ١١:٣٧ / شماره خبر: ١٦٩٢٦٦ / تعداد نمايش: 2019

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج