وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

توصیه های دارویی در ماه مبارک رمضان

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: افرادی که در ماه مبارک رمضان مجبور به استفاده از دارو هستند باید قبل از روزه داری با پزشک معالج خود مشورت کنند.
 
به گزارش وبدا، دکتر عباس اخگری با بیان اینکه مصرف آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیت های ناشی از آنها دارد، اظهار داشت: در صورت روزه داری، بیماران در فاصله افطار تا سحر باید به میزان کافی آب و مایعات بنوشند.
 
وی تاکید کرد: در صورتی که لازم است دارویی با معده خالی مصرف شود بهترین زمان مصرف دارو یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار است.
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه روزه داران تحت هیچ شرایطی وعده های دارویی خود را به صورت خودسرانه قطع نکنند، تصریح کرد: تغییر در زمان استفاده از دارو ممکن است در روند درمان اختلال وارد کند.
 
دکتر اخگری با بیان اینکه قطع ناگهانی برخی از داروها مانند بیماری صرع بسیار خطرناک است، خاطر نشان کرد: اثر بخشی بسیاری از داروها ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آن در زمان معین دارد بنابراین بیماران در زمان روزه داری به صورت خودسرانه نوبت داروی خود را قطع نکنند.
 
وی افزود: آنتی بیوتیک ها از جمله داروهایی هستند که باید در زمان مشخص مصرف شود و امکان تغییر ساعت آنها وجود ندارد، اما پزشک معالج شما می تواند با در نظر گرفتن نوع بیماری شما آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که بابرنامه روزه داری شما تداخل پیدا نکند.
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک رمضان تحت بررسی پزشکی قرار گیرند.بیماران باید از نظر سطح قند، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش گردند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه رمضان تعیین می شود.
 
دکتر اخگری تاکید کرد: بیمارانی که انسولین مصرف می کنند باید با پزشک خود مشورت کنند و در تمام بیماران دیابتی تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم است./140/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٥٣ / شماره خبر: ١٧٦٨٢٦ / تعداد نمايش: 1150

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج