وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

قائم مقام معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت مطرح کرد:

اصلاح نظام پرداخت، یکی از راه‌های مدیریت هزینه در نظام سلامت

 قائم مقام معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: مدیریت هزینه‌ها در نظام سلامت به  معنای هزینه کرد درست منابع است نه عدم هزینه کرد.
به گزارش وبدا، به نقل از پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، دکتر داوود حاج قاسمعلی درباره مدیریت هزینه در نظام سلامت گفت: مدیریت هزینه‌ها در نظام سلامت به  معنای هزینه کرد درست منابع است نه عدم هزینه کرد و آنچه در مباحث اقتصاد سلامت مطرح می شود این است که سرانه در نظر گرفته شده برای سلامت در ایران در مقایسه با  کشورهای همسایه، مبلغ پایینی به شمار نمی رود؛ اما کیفیت برخی خدمات، مورد تایید گیرنده  و ارائه دهنده خدمت و حتی سازمان‌های بیمه‌گر نیست و علت اصلی این مشکل عدم هزینه کرد صحیح منابع است.
 وی افزود: در کشورهایی مثل انگلستان 30 درصد هزینه‌ها در نظام سلامت به اصطلاح "دور ریز" می شود یا به به عبارت صحیح تر در جای درست خود صرف نمی‌شود در کشور ما نیز علی رغم اینکه طی سال‌های اخیر مباحث مربوط به هزینه کرد منابع نظام سلامت بیشتر از قبل مطرح شده است اما بخشی از هزینه‌ها هدر می رود.
 قائم مقام معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: یکی از دلایل بروز این مشکل نظام پرداخت سلامت کشوراست که باید چاره ای به حال آن اندیشید .
 مثلا نظام پرداخت در بخش بستری به صورت "فی فورسرویس( پرداخت به ازای خدمت) و پرداخت گلوبال( یک‌جا) وجود دارد.
حاج قاسمعلی در توضیح بیشتر گفت: در نظام پرداخت فی فور سرویس هر یک از خدماتی که بیمارستان فهرست می کند توسط بیمه پرداخت می‌شود اما در پرداخت گلوبال برای بستری بیمار چه یک شب و چه بیشترمبلغ مشخصی دریافت می شود.
 البته در حوزه بستری بخشی از پرداختی  به پزشک  در شکل حقوق یا حق الزحمه  بوده  و این در حالیست که فرمول این پرداخت‌ها باید بصورت واحد انجام شود.
وی درپایان با اشاره به  نظام های متفاوت پرداخت خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین روش‌های مدیریت هزینه اصلاح  شیوه پرداخت هاست./237

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٧ - ١٣:١٨ / شماره خبر: ١٧٩٩١٦ / تعداد نمايش: 385

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج