وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی:

سالانه 5 تا 8 هزار نفر به دلیل تصادفات مرگ مغزی می شوند

در مراسمی با حضور رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان و رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مدال افتخار برگردن والدین دختر بچه 4 ساله دچار مرگ مغزی که تمامی اعضای این کودک را اهداء کرده بودند، آویخته شد.

به گزارش وبدا، در اختتامیه کارگاه آموزشی تخصصی فراهم آوری اعضای پیوندی در زاهدان که تعدادی از هم استانی های اهداء کننده و گیرنده عضو، جمعی از روسا و معاونان دستگاه های قضایی و اجرایی استان حضور داشتند، دکتر هاشمی شهری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به فرهنگ غنی مردم این مرز و بوم و استفتائات بسیاری که پیرامون اهدای عضو در هر دو مذهب وجود دارد، گفت: 10 درصد از مرگ و میرها به علت مرگ مغزی اتفاق می افتد و این مساله به سه دلیل ضربه به سر، سکته مغزی و کاهش شدید اکسیژن رخ می دهد.

وی با بیان اینکه یک تا 8 عضو یک فرد دچار مرگ مغزی، بسته به مدت زمان گذشته از این مساله، قابل پیوند به انسان های دیگر است، افزود: روزانه 7 تا 10 نفر در کشور به علت نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.

وی با اشاره به قابلیت های پزشکی خاص استان در بحث پیوند اعضاء، تصریح کرد: از سال 1388 تا کنون، 142 مورد پیوند کلیه و 817 مورد پیوند قرنیه در استان انجام شده است.

وی اذعان داشت: در استان سیستان و بلوچستان سالیانه 80 نفر دچار مرگ مغزی می شوند و حداقل ارگان های قابل اهداء 250 ارگان است.

وی با اشاره به وجود بیش از 800 بیمار دیالیزی در استان، گفت: پیوند کلیه برای این افراد، علاوه بر کاستن از رنج هر روزه، زندگی بهتر و بی رنج تری را برای آنها به ارمغان می آورد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنین ابراز امیدواری کرد که در بحث مهم اهدای عضو بتوانند با نگاه بلند تری روبرو شده و جلوی مرگ انسان های بسیاریرا با پیوند عضو اهدائی بگیرند.

دکتر شادنوش، رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم، در این مراسم گفت: علاوه بر استفتائاتی که از علمای اهل سنت درخصوص بلااشکال بودن اهدای عضو و همچنین استفاده از عضو پیوندی وجود داشت، استفتائی از مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز به دستمان رسید که در سال 1389 این فتوا صادر شد و از بلااشکال بودن دریافت و اهدای عضو حکایت دارد.

وی ادامه داد: بالاترین مساله در علم پزشکی پیوند عضو است و جامعه و نظام بهداشت و درمانی که در این مسیر حرکت کند، توفیق خودکفایی  به دست می آورد و این امر، نشان دهنده فعالیت پویا در این مسیر است.


وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سالیانه 16 هزار نفر در کشور بر اثر تصادفات جان خود را از دست می دهند که 5 تا 8 هزار نفر از این تعداد دچار مرگ مغزی می شوند.

وی افزود: حدود 4000 هزار عضو این افراد، قابل پیوند زدن به بیماران است. متاسفانه سال گذشته در کل کشور، حدود هزار عضو اهداء شد، در حالی که 25 هزار بیمار در حال حاضر در صف دریافت عضو هستند.

وی با تاکید بر فرهنگسازی در مبحث اهدای عضو تصریح کرد: اگر عضوی از خانواده مان دچار مرگ مغزی شد، باید بیماران را مانند اعضای خانواده خود بدانیم و برای نجات آنان، مفید و موثر باشیم.

همچنین دکتر کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز در این جلسه اظهار داشت: پیشنهادی درخصوص ایجاد 9 قطب در کشور برای انجام تمام پیوندها ارائه شده است تا در صورت وجود عضو پیوندی، فرآیند اهدای عضو تسریع شود.

وی با اشاره به اینکه تمام مراحل اهداء و پیوند به صورت رایگان انجام می شود، ادامه داد: در مبحث اهدای عضو، هر یک از ما  که تمایل به این عمل خیر و خداپسندانه داریم تا پیش از اینکه دچار سانحه یا بیماری شویم، موضوع را با اعضای خانواده خود در میان بگذاریم تا در صورت وقوع، فرآیند اهداء سریعتر و با رضایت بیشتری انجام شود.

وی افزود: همچنین ساکنان سیستان و بلوچستان  که تمایل به اهدای عضو پس از مرگ، دارند می توانند از طریق ثبت نام در آدرس اینترنتی https://ehda.center/  و یا  ارسال کد ملی به شماره تلفن 3432  کارت اهدای عضو دریافت کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧ - ١٥:٢٣ / شماره خبر: ١٨٠٠٧١ / تعداد نمايش: 580

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج