وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پیام معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو به مناسبت روز جهانی غذا

رییس سازمان غذا و دارو در پیامی ۲۴ مهرماه( ۱۶ اکتبر) روز جهانی غذا را به همه دست اندرکاران حوزه غذا « از مزرعه تا سفره» تبریک گفته و ضمن پاسداشت خدمات فعالان این حوزه، در این خصوص نکاتی چند را یادآور شد.

به گزارش وبدا، متن این پیام به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم


۲۴ مهرماه مصادف با ۱۶ اکتبر و سالروز تاسیس سازمان جهانی فائو دیریست که در بسیاری از کشورهای جهان بعنوان « روز جهانی غذا » گرامی داشته می شود و نظر به اهمیت، اولویت و تقدم غذا بر همه مولفه های موثر بر سلامت جامعه، این مهم در نظام سلامت ما در قالب هفته ملی غذا مورد توجه قرار گرفته است.

روز جهانی غذا در سال 2018 در حالی با شعار «تلاش برای دستیابی به گرسنگی صفر»  برگزار می شود که گزارش‌های جهانی حکایت از آن دارد کماکان میزان گرسنگی در سطح جهان رو به افزایش است و جامعه بشری در قرن بیست و یکم، شاهد سوء تغذیه مزمن قریب یک میلیارد نفر انسان است.

جنگ ها، شرایط آب و هوایی ناشی از تغییرات اقلیمی و زیست محیطی، حکمرانی نامطلوب، رکود اقتصادی، خوی استکباری و استثماری قدرتهای جهانی و نظام سرمایه داری، سیاست های ناعادلانه اقتصادی و کم توجهی به عنصر عدالت در تصمیم سازی های ملی و بین المللی، مسیر پیشرفت در نبرد علیه گرسنگی و سوءتغذیه را با مانع مواجه ساخته‌ و بر رنج آدمیان افزوده و زحمات و تلاش های فعالان و دست اندرکاران حوزه غذا و سلامت را دوچندان کرده است .

همزمان روی دیگر این سکه، معضل سوء تغذیه ناشی از چاقی و اضافه وزن و الگوهای غذایی ناسالم نیز سلامت بیش از ۲ میلیارد نفر را در سراسر جهان در معرض خطر قرار داده است . 


به این همه البته آسیب‌های جدی ناشی از مداخلات غیر مسئولانه و غیر اخلاقی نظیر عرضه فرآورده های غذایی جعلی، تقلبی و قاچاق، باقیمانده سموم و ...  را هم باید افزود که از تهدیدات فراروی سلامت غذا است و نگاه ویژه همه دولتها و جوامع را می طلبد .

در این اثنا و بدین مناسبت ، به جاست که ضمن توجه دادن و آگاه‌سازی مردم و جوامع به آسیبهای موجود، از تلاشها و خدمات بی شائبه و روزافزون جمع خستگی ناپذیر فعالان و دست اندرکاران حوزه تامین، تولید، توزیع و نظارت بر غذای سالم از « مزرعه تا سفره» و همه همکاران حوزه غذا و تغذیه در سراسر میهن عزیز اسلامی تقدیر نموده و برای همه این عزیزان، علی الخصوص همراهان این وادی در مجموعه نظام سلامت، سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و دارو دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور که با روحیه جهادی، کیفیت و سلامت را به مردم خود عرضه می دارند، از درگاه ایزد منان، بهترین ها را آرزو داشت.


من الله التوفیق

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧ - ١١:٢٣ / شماره خبر: ١٨٢٣٥٥ / تعداد نمايش: 422

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج