وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان غذا و دارو در مراسم تقدیر از دست‌اندر کاران تولید ژل موضعی درمان سالک عنوان کرد:

سالک بیماری مناطق حاشیه ای و فراموش شده/ لزوم حمایت از تولید نانو داروها

رییس سازمان غذا و دارو گفت: سالک در حاشیه شهرها و قشر ضعیف شیوع دارد و بعضا فراموش شده است. 

به گزارش وبدا، دکتر غلامرضا اصغری در مراسم تقدیر از دست‌اندر کاران تولید ژل موضعی نانولیپوزومی آمفوتریسین برای درمان سالک با نام تجاری سینا آمفولیش با اشاره به اینکه توجه چندانی به تولید دارو بیماری هایی مانند سالک نشده است، افزود: دلیل این امر نداشتن صرفه اقتصادی برای تولید چنین داروهایی است و چه بسا اقشار ضعیف که بیشتر مبتلایان را تشکیل می داده اند، توان هزینه های بالای آن را ندارند؛ براساس پیشنهاد دست‌اندرکاران تولید این نانو دارو، خرید آن توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت می تواند به این بیماران کمک کند.

 رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بیشتر مبتلایان به سالک حاشیه‌نشین‌ها هستند، تصریح کرد: افرادی که در حاشیه شهرها و بعضا مخروبه ها زندگی می کنند، بیشتر در معرض سالک قرار دارند و به دلیل شرایط اقتصادی، چه بسا حتی امکان تهیه پشه بند ساده را نیز ندارند.

 

وی با تقدیر از بکار گرفتن علم روز برای تولید داروی بیمارانی که توان پرداخت هزینه داروهای گرانقیمت را ندارند، گفت: تحقیق برای یافتن داروهای جدید این بیماران بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

 دکتر اصغری افزود: بسیاری از بیماری ها مانند سالک در حاشیه قرار گرفته اند، درحالیکه چنین طرح هایی نیاز به توجه بیشتر و تامین منابع مالی دارد. سیستم تجاری معمولا در جایی سرمایه گذاری می کند که بتواند هزینه تولید را جبران و سودآوری قابل توجهی داشته باشد. از تیم تولید این دارو قدردانی ویژه می کنیم که با به خدمت گرفتن تکنولوژی جدید در این زمینه به بیماران و مردم و اقشار با اقتصاد ضعیف خدمت رسانی می کنند.

 به گفته وی نانو از علومی محسوب می شود که می تواند تحول قابل توجهی در تمام زمینه ها ایجاد کند، بنابراین باید از مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان که در این حوزه فعالیت دارند حمایت ویژه کرد. 

در ادامه محمودرضا جعفری، رییس هیات مدیره شرکت اکسیر نانوسینا به فرآیند ساخت، آزمایشات بالینی صورت گرفته روی این محصول، اثر بخشی و ایمنی آن اشاره کرده و بر لزوم حمایت سازمان غذا و دارو و مجموعه وزارت بهداشت از این دارو با توجه به ابتلای قشر ضعیف جامعه به بیماری سالک تاکید کرد.

وی با ابراز خرسندی از حمایت سازمان غذا و دارو عنوان کرد: بدون حمایت ستاد فناوری نانو و سازمان غذا و دارو امکان رسیدن این محصول مهم به بازار میسر نبود.

 

دبیر ستاد توسعه فناوری نیز با اشاره به توجه ویژه سازمان غذا و دارو به شرکت های دانش بنیان و حمایت از کمیته فناوری نانو، تصریح کرد: تجاری سازی محصولات سلامت محور مبتنی بر فناوری نانو با کمک این کمیته و در همکاری نزدیک با ادارات کل سازمان غذا و دارو را الگویی موفق در میان سایر دستگاه های دولتی و حتی در بین کشورهای پیشرفته  است.

گفتنی است: درمان هاي رايج سالک استفاده از تركيبات آنتيموان 5 ظرفيتي آنتيموآن، و درمان هاي موضعي تزريق داخل ضايعه‌اي تركيبات آنتيموان 5 ظرفيتي، كرایوتراپي، ترموتراپي  است. استفاده از تركيبات آنتيموان 5 ظرفيتي تزريقي هنوز هم بعنوان مهمترين راه براي درمان سالک در جهان مطرح است ولي متاسفانه پاسخ به درمان بسيار پائين است و موارد مقاومت دارويي نيز مکرر گزارش شده است و این دارو با قیمت قابل توجه از خارج کشور وارد می شود.

از مزایای داروی ژل موضعی نانولیپوزومال آمفوتریسین B تحت نام تجاری سینا آمفولیش سهولت استفاده و دسترسی به آن، نداشتن عارضه جدی و پاسخ دهی مناسب بیماری به درمان است. طبق گزارش ارائه شده در این جلسه داروی مذکور تنها درمان موضعی با استفاده از فرآورده نیمه جامد بوده که موضوع صادرات آن بطور جدی در دست پیگیری است./302/225

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧ - ٠٨:٠٠ / شماره خبر: ١٨٢٣٥٦ / تعداد نمايش: 371

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج