وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام کرد:

آثار بد استفاده غیر متعارف از هدفون و هندزفری/ راهبردهای پیشگیری از بروز اختلال شنوایی

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آثار بد استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری به ویژه میان نواجوانان و جوانان را تشریح کرد.

به گزارش وبدا، دکتر سعید محمودیان گفت: گوش های ما مسئول دو حس حیاتی اما کاملا متفاوت هستند؛ شنوایی و تعادل. صداهای تشخیص داده شده از طریق گوش ها، اطلاعات اساسی را درباره محیط خارجی به ما می‌دهند و به ما اجازه می‌دهند با روش های پیچیده‌ای چون گفتار، موسیقی، شعر و ادبیات ارتباط برقرار کنیم.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت افزود: علاوه بر این، گوش ها در حس تعادل ما نیز سهم دارند. درک ناخود آگاه وضعیت بدن در فضا به ما اجازه می‌دهد تا بایستیم و حرکت کنیم بدون آنکه زمین بخوریم. سلامت شنوایی یعنی شنیدن یک صحبت معمولی حتی در جمع بدون نگاه کردن به حرکت لب و درک کلمات و جملات محاوره شده.

وی ادامه داد: صدا و شنیدن از بزرگترین نعمت های الهی به موجودات می باشد ولی همین صدا می تواند باعث آسیب به شنوایی شود. قرارگیری انسان در معرض اصوات بلند و یا اصوات نسبتا بلند و دراز مدت مثل  اره، مته، هواپیما، ماشین آلات، موتورسیکلت، بلندگو، وسایل تهویه و غیره می تواند تهدیدی برای شنوایی انسان باشد.

دکتر محمودیان گفت: کار طولانی مدت با آلات موسیقی و یا گوش کردن اصوات از طریق وسایل شخصی مثل هندزفری ها و یا انواع هدفون ها نیز می تواند به شنوایی صدمه بزند. استفاده از هدفون یا هندزفری برای گوش کردن به موسیقی های نسبتا بلند می توانند برای شنوایی بسیار خطرناک و صدمه زننده باشند.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام کرد: قرارگیری بیش از 2 دقیقه در معرض صدایی با شدت 109 دسی‌بل ممکن است به کری موقت انسان منجر شود. به ازای هر 10 دسی‌بل افزایش در شدت صوت افزایشی معادل 10 برابر در قدرت اصوات اتفاق می افتد که همین مقدار به گوش انسان می‌‌رسد.

وی افزود: تاثیر صدا بر سلامت انسان به عواملی نظیر شدت، نوع، نزدیکی به منبع، مداومت، وضعیت، موقعیت و البته حساسیت فرد در مقابل آن بستگی دارد و با این توضیح، شدت اصوات تنها یکی از پارامترهای مهم در اندازه‌گیری و تعیین میزان آسیب به سیستم شنوایی انسان محسوب می‌شود و عوامل ذکر شده قبلی نیز در بروز آسیب تاثیر گذار هستند.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است که اغلب موارد ناشنوایی قابل پیشگیری و درمان هستند و نیمی از همه بیماران مبتلا به کاهش شنوایی از طریق پیشگیری اولیه به این بیماری دچار نمی شوند.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت تصریح کرد: در نوجوانان و جوانان استفاده بیش از حد از هدفون و یا هندزفری، قرار گیری در برابر صداهای غیراستاندارد و بلند، آلودگی صوتی ناشی از ترقه و مواد محترقه در ایامی مانند چهارشنبه آخر سال، به افت شنوایی منجر می شود.

دکتر محمودیان گفت: حد مجاز استفاده از گوش دادن به اصوات با هندزفری ویا هدفون ها جهت آشنایی مطرح می شود. به طور کلي، اگر صدايي از حد مشخصي بالاتر باشد يا با مقدار کم اما در طولاني‏مدت وارد گوش شود، ممکن است باعث آسيب به گوش و کاهش شنوايي شود.

وی افزود: حد صوتي که مي‏تواند اين مشکل را ايجاد کند،70 دسي‏بل تعیین شده است. استفاده از هندزفري به اين دليل که صداهاي محيط را حذف مي‏کند و صدا به‏طور مستقيم وارد گوش مي‏شود، به خصوص اگر شدت صوت زياد باشد قطعا به گوش آسيب وارد خواهد کرد.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: براي اينکه متوجه شويد ميزان صوتي که شنيده‏ايد بيشتر از70 دسي‏بل بوده يا نه و احتمال خطر آسیب شنوایی در اثر صوت مشخص شود ساده ترین و بهترين اقدام ارزیابی دو عامل زیر می باشد: میزان لحن گفتاری خود را همزمان با استفاده از هندزفری و یا هدفون در هنگام گفتگو با دیگران ارزیابی کنید. هرگاه افزایشی در میزان شدت گفتاری شما اتفاق بیافتد به معنی هشدار افزایش عامل خطر برای شنوایی شماست.

وی افزود: هرگاه پس از مدتی گوش دادن به اصوات با واسطه وسایل تحت گوشی و برداشتن وسیله از روی گوشها، تا لحظاتی شنیدن اصوات محیطی در اطرافمان مبهم شنیده شد به معني آن است که دچار کاهش شنوايي موقتي شده‏ايد که نشان‌دهنده آلودگی صوتی می باشد که با واسطه هدفون و هندزفری به گوشهای شما وارد شده است و اين مساله مي‏تواند زنگ خطري براي کاهش شنوايي دائمي باشد.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام کرد: در کشور ما با دو مشکل روبرو هستيم؛ اول آنکه جوانان و نوجوانان مدت زمان طولاني از هدفون، هندزفري استفاده مي‌کنند و دوم آنکه حجم بسيار بالايي از هدفون‌ها و هندزفري‌ها به طور قاچاق وارد کشور مي‌شود که غيراستاندارد است و به‌دليل قيمت پايين آن، افراد بيشتري از آن استفاده مي‌کنند و صدمه‌هايي که به گوش مي‌زنند بسيار بيشتر از هندزفري‌هاي استاندارد است.

وی تصریح کرد: سطوح صوتي که اين هندزفري‌هاي غيراستاندارد ايجاد مي‌کنند بسيار بالاست و صدمه‌هاي بيشتري به گوش وارد مي‌کند به گونه‌اي که باعث آثار مخرب به سلول شنوايي و عصب شنوايي مي‌شود و پيرگوشي زودرس ايجاد خواهد کرد. استفاده از وسایل تحت گوشی مثل هدفون به مدت طولانی حتی با صدای نسبتا کم می تواند آسیب زننده باشد.

دکتر محمودیان گفت: نوجوانان و جوانان معمولا براي ايجاد هيجان، کم‌کم صداي هندزفري را بالا مي‌برند و گوش هم به اين صداي بلند عادت مي‌کند درحالي که به‌تدريج باعث بروز کم شنوايي در فرد مي‌شود. قرار گیری در معرض اصوات آسیب زا به گونه ای است که در ابتدا باعث آسیب شنوايي در محدوده فرکانس‌هاي بالا شده و تخريب آنها را باعث مي‌شوند در این صورت فرد متوجه نمي‌شود دچار آسیب شنوايي شده است.

وی افزود: با ادامه بی توجهی فرد و قرار گیری در معرض اصوات بتدریج فرکانس‌هاي گفتاري نيز تحت تاثير قرار مي‌گيرند و فرد هنگام مکالمه ديگر قادر به درک مطلب و شنیدن طبیعی صدا افراد نخواهد بود. در گروه سنی نوجوانان و جوانان کم‌شنوایی به درجات مختلف در حال افزایش دو برابری است چراکه این عارضه درجات مختلفی دارد و فرد زمانی متوجه می‌شود که کم‌شنوایی باعث کم‌شدن ارتباط وی با محیط اطراف شده و به نوعی پیرگوشی زودهنگام اتفاق افتاده است.

وی بیان داشت: استفاده از هندزفری‌ها با صدای بلند، میزان شنوایی را در فرد به طور مرتب کم می‌کند و سلامت گوش را به خطر می‌اندازد. يکي دیگر از آثار استفاده نادرست از هندزفري در میان افراد ابتلا به وزوز گوش و کم‌شنوايي در سنين نوجواني می باشد. در حال حاضر وزوز گوش بين نوجوانان بسيار افزايش پيدا کرده است. بعد از 3-2 سال استفاده مداوم و نامناسب از هندزفري فرد دچار افت شنوايي و پيرگوشي زودرس مي‌شود.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت ادامه داد: اين درحالي است که اگر يک نفر به صداي موسيقي با 120 دسي‌بل در مدت زمان يک ساعت گوش دهد، قطعا دچار کم‌شنوايي مي‌شود. مهم‌ترين توصيه‌اي که‌ متخصصان علوم اعصاب شنوايي به جوانان مي‌کنند اين است که براي حفظ سلامت گوش حجم صداي هندزفري و هدفون را بيشتر از 50 درصد میزان حجم صوتی خروجی بالا نبرند و مدت زمان استفاده از آن را کاهش دهند و همچنین در زمانهای مختلف استراحت صوتی به گوش های خود بدهند.

دکتر محمودیان گفت: خوردن سبزیجات تازه و میوه ها در مقادیر بالا که حاوی آنتی اکسیدانهای فراوان می باشد در جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به کم شنوایی و وزوز گوش بسیار پر اهمیت می باشد.

مدیر گروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت کار حد مجاز استاندارد اصواتی که هر فرد در طول روز مجاز به شنیدن آنها می باشد را 80 دسي‌بل ظرف مدت 8 ساعت مشخص کرده است. اگر حتي 5 دسي‌بل از اين ميزان بيشتر شود مدت زمان قرار گیری افراد در معرض اين اصوات  بايد به نصف تقلیل داده شود تا به گوش ها و شنوایی آسيبی وارد نشود.

وی افزود: اگر فردي در محيطي قرار گرفت که براي اينکه صدايش به بقيه برسد بايد بلندتر صحبت کند، يعني در معرض آلودگي صوتي قرار گرفته و با کمک اين شاخص مي‌توان فهميد آيا گوشمان در معرض آسيب است يا نه. ميزان صداي هندزفري بايد از 50 درصد کمتر باشد و حتما از گوشي‌هاي هوشمند با برندهای معتبر استفاده شود چون اين گوشي‌هاي هوشمند سطوح صوتي مجاز را در نظر گرفته‌اند.

دکتر محمودیان در پایان گفت: فردي که از هندزفري استفاده مي‌کند بايد هر 10 تا 20 دقيقه هندزفري را از روي گوشش بردارد و استراحت دهد. در محیط‌ های پر سر و صدا از محافظ گوش استفاده کنید. توصیه می‌شود اگر در محیط‌ های پر سر و صدا کار می‌کنید یا وسیله سرگرمی پرصدا دارید حتماً از محافظ گوش استفاده کنید./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧ - ١٢:٥٦ / شماره خبر: ١٨٢٣٦٥ / تعداد نمايش: 615

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج