وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به مناسبت روز جهانی دیابت عنوان کرد:

توقف افزایش دیابت و چاقی تا سال 1404 در دستور کار وزارت بهداشت

دکتر لاریجانی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی دیابت برگزار شد با اشاره به آمار شیوع و عوارض بیماری دیابت در ایران و جهان، از برنامه های ملی برای کنترل بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت یاد کرد و گفت: کشور ما برنامه جامعی برای کنترل بیماری های غیرواگیر دارد و مطالعات ملی گسترده ای برای سنجش شیوع و عوامل خطر این بیماری ها در کشور صورت گرفته است. جمهوری اسلامی ایران اخیرا موفق به کسب جایزه بین المللی برای کنترل بیماری های غیرواگیر شده است.

به گزارش وبدا، در آستانه‌ی روز جهانی دیابت، دکتر باقر لاریجانی نایب رییس کمیته‌ی ملی  بیماری‌های غیرواگیر در نشست خبری که به همین مناسبت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با اشاره به شیوع 11 درصدی دیابت در ایران گفت: توقف افزایش دیابت و چاقی تا سال 2025 در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است و اگر کنترل نشود به 25-20 درصد افزایش خواهد یافت.

 وی تاکید کرد: چاقی رابطه‌ی مستقیم با دیابت دارد و 23 درصد افراد جامعه چاق هستند. 

 دکتر لاریجانی  از ریسک فاکتور سطح سواد افراد جامعه در کنترل دیابت و سایر بیماری‌های غیرواگیر یاد کرد که رابطه‌ی مستقیم و معکوس دارد.

 دکتر لاریجانی با اشاره به دریافت جایزه‌ی بین‌المللی برای طراحی متناسب ایران در کنترل بیماری‌های غیر واگیر و تدوین سند ملی پیشگیری  و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور افزود: هیچ کشوری در دنیا مثل ایران اطلاعات دقیقی در مورد بیماری‌های مختلف و ریسک‌فاکتورهای آن ندارد.

نایب رییس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر  یادآور شد: بیماری‌های تنفسی، قلبی- عروقی، سرطان‌ها و دیابت، 4 بیماری هستند که 80 درصد بیماری‌های غیرواگیر را شامل می‌شوند.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد:  با وجود اینکه دارو و امکانات در کشور به مقدار کافی موجود هست از مجموع کل افراد دیابتی در کشور حدود 60 درصد دارو و درمان دریافت می‌کنند که به علت فرایند طولانی درمان، فقط 36 درصد  از مبتلایان، به خوبی بیماری را کنترل کرده‌اند.

در ادامه‌ی این نشست خبری دکتر لاریجانی با تاکید بر افزایش  فعالیت فیزیکی برای همه‌ی اقشار جامعه، از آن به عنوان یکی از ریسک فاکتورهای موثر در کنترل بیماری‌های غیرواگیر یاد کرد و خاطرنشان کرد:  دیابت، فشارخون، چربی خون و چاقی با هم رابطه دارند و 26 درصد جامعه گرفتار فشارخون هستند و 60 درصد مبتلایان به فشارخون از آن مطلع هستند.

دکتر لاریجانی، مصرف میوه و سبزیجات تازه را عامل سلامتی افراد جامعه معرفی کرد و افزود: با وجود اینکه کشور ما از لحاظ میوه و سبزیجات غنی است متاسفانه فقط 17 درصد از میوه‌کافی استفاده می‌کنند و 42 درصد افراد جامعه به میزان کافی از سبزیجات بهره می‌گیرند.

وی با اشاره به مصرف زیاد نمک در کشور( حدود 12 گرم روزانه به جای 5 گرم) و مصرف کم ماهی تازه(فقط 10 درصد افراد جامعه ماهی تازه مصرف می‌کنند) با وجود منابع غنی در شمال و جنوب کشور از کمترین میزان مصرف الکل در جهان توسط ایرانی‌ها خبر داد.

نایب رییس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر افزود: آمار فوق در حالیست که متاسفانه مردم هزینه‌های گزافی بابت غذاهای ناسالم مثل فست‌فودها پرداخت می‌کنند و اگر این موارد رعایت نشود با مشکلات زیادی مانند دیابت و به تبع آن نابینایی، دیالیز و ... روبه‌رو خواهیم شد.

دکتر لاریجانی با اشاره به مرگ سالیانه‌ی  حدود 4 میلیون نفراز مبتلایان به دیابت  در جهان که 32 هزار نفر آن به ایران تعلق دارد گفت بیماری دیابت در کشورهای آفریقا و مدیترانه‌ی شرقی شیوع بیشتری دارد .

وی افزود: حدود 425 میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند و آمارها حاکی از آنست که تا 3-2 دهه آینده این آمار به 600 میلیون نفر افزایش یابد.

دکتر لاریجانی جمعیت دیابتی‌های ایران را حدود 6-5 میلیون نفر  اعلام کرد که 2 سوم آن از جامعه‌ی شهری هستند و از این جمعیت مبتلا حدود 2 سوم در گروه سنی کار و بهره‌وری قرار دارند.

از دیگر آمارهای ارائه شده در این نشست خبری،  یک قطع عضو در افراد دیابتی در هر 30 ثانیه در دنیاست که به این آمار، مواردی همچون‌ مشکلات قلبی- عروقی، مشکلات چشمی  و هزینه‌های 3-2 برابر پزشکی  یک فرد دیابتی در مقایسه با افراد سالم افزوده می‌شود تا جایی که در برخی از کشورها حدود 17 درصد هزینه‌ی کل بهداشت و درمان، صرف کنترل دیابت می‌شود.

 نایب رییس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر ضمن اشاره برعزم استوار وزارت بهداشت در کنترل بیماری‌های غیرواگیر و دیابت از استراتژی منسجم برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر به عنوان یک سند ملی یاد کرد که یک برنامه‌ی عملیاتی است.

وی پروژه‌ی ایراپن را که در کل دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور بر روی جمعیت تعریف‌شده‌ای در حال اجراست گامی در راستای بررسی مشکلات بیماران دیابتی، قلبی- عروقی و سرطانی دانست تا مورد حمایت قرار بگیرند.

نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ضمن اشاره به برنامه های ملی برای کنترل بیماری دیابت گفت: با همکاری معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت برنامه راه اندازی کلینیک های تخصصی دیابت در سراسر کشور در دست پیگیری است و در نظر است تا بخش خصوصی نیز در راه اندازی این کلینیک ها مشارکت داشته باشد.

دکتر لاریجانی به خدماتی که در حال حاضر در مراکز دانشگاهی مانند پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه می شود اشاره کرد و گفت: کلینیک های دیابت این پژوهشگاه خدمات جامعی را به بیماران ارائه می دهد و کلینیک جدیدی نیز تحت نظارت این پژوهشگاه راه اندازی شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧ - ١١:٥٢ / شماره خبر: ١٨٣٥٧٠ / تعداد نمايش: 328

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج