وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در همایش روز جهانی مالاریا:

ایران در آستانه حذف مالاریا است/ تداوم پشتیبانی فنی سازمان بهداشت جهانی در راستای حذف مالاریا در ایران

 
 
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: امسال سیل و آبگرفتگی در ایران قربانیان زیادی داشت و بسیاری از مردم را آواره کرد.ضمن قدردانی از تلاش های همه نیروها باید بگویم که سازمان جهانی بهداشت از ایران حمایت می کند و در این راه تلاش شد که منابع را بسیج و کمک هایی به ایران کنیم.
 
به گزارش وبدا، دکتر کریستف هملمن در همایش روز جهانی مالاریا که با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت در چابهار برگزار شد، خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت در تمام مراحل در سیل های اخیر ایران به ویژه بازسازی و تجهیز سیستم بهداشتی و درمانی در کنار این کشور بوده و برنامه اصلی دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران و دفتر مدیترانه شرقی این سازمان، حمایت از وزارت بهداشت است.
 
وی اظهار داشت: بنده دو بار در دوران گذشته به دلیل خدمت در آفریقا، به مالاریا مبتلا و درمان شدم و باعث افتخار است که بتوانم به حذف مالاریا در ایران کمک کنم.
 
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران خاطرنشان کرد: شعار امسال روز جهانی مالاریا "حذف مالاریا مسئولیت تک تک ما" است که این نشان دهنده کارزاری فراگیر است با هدف آنکه حذف مالاریا در صدر اولویت های سیاسی قرار گیرد، منابع بیشتری به آن اختصاص یابد و جوامع محلی توانمند شوند تا پیشگیری و مراقبت مالاریا را از آن خود بدانند.
 
دکتر هملمن با اشاره به پیشرفت های چشمگیر 20 سال اخیر در جهان برای کاهش بروز و مرگ ناشی از مالاریا، گفت: در سال 2016 برای اولین بار پس از یک دهه شمار بیماران و مرگ بر اثر مالاریا افزایش یافت و در برخی مناطق، استقرار دوباره آن دیده شد. برخی دلایل آن را می توان کاهش سرمایه گذاری کلان از سال 2010، ناآرامی و درگیری ها، از حد گسیختگی نظام سلامت و برنامه ها و همچنین تغییرات اقلیمی دانست.
 
وی با بیان اینکه پیشرفت پاسخ جهانی به مالاریا کند شده است، افزود: برخی کشورها با بار کم بیماری به سرعت به سوی حذف مالاریا حرکت می کنند. برای مثال چین و السالوادور در سال 2017 موارد بوم زاد را برای نخستین بار در کشور خود، صفر گزارش کردند.
 
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران یادآور شد: کشورهایی که در سه سال متوالی هیچ مورد بوم زادی نداشته باشند، می توانند از سازمان بهداشت جهانی گواهی حذف مالاریا درخواست کنند که در سال 2017 دو کشور پاراگوئه و ازبکستان توانستند این گواهی را دریافت کنند.
 
دکتر هملمن ضمن گرامیداشت دستاوردهای مبارزه با مالاریا در ایران، گفت: نظام کشوری سلامت در ایران از سال 1949 یعنی از 70 سال با اجرای برنامه کنترل مالاریا، درگیر مبارزه با این بیماری بوده است. براساس مطالعات موجود در سال گذشته تعداد موارد محلی مالاریا کمتر از بیست مورد بوده است که نشان می دهد ایران در آستانه حذف مالاریا است.
 
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای بازخوردهای دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی، برنامه حذف مالاریا در ایران یکی از نمونه های خوب در منطقه مدیترانه شرقی است و سال گذشته هم کتابی در مورد موفقیت های آن منتشر شد تا این تجربه ها با دیگر کشورها در میان گذاشته شوند. به ویژه برای رفت و آمد فرامرزی جمعیت با کشورهای اندمیک مالاریا، تجربه ایران در فراهم کردن خدمات تشخیص زودهنگام با همکاری داوطلبان محلی در کنار سایر اقدامات، ذکر شدنی است.
 
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران تاکید کرد: به صفر رساندن مالاریا در ایران با همیاری همه ما آغاز شده است و تک تک ما برای پایان دادن به آن باید تلاش کنیم و تداوم پشتیبانی فنی سازمان بهداشت جهانی در راستای حذف مالاریا در ایران را اعلام می کنم.
 
دکتر هملمن یادآور شد: سایر بخش ها از جمله کشاورزی، نیرو، محیط زیست، تجارت و گردشگری باید به همکاری نزدیک با بخش سلامت ادامه دهند و ظرفیت های خود را برای دستیابی به حذف مالاریا بسیج کنند و این مهم را با حمایت سیاسی و قوانین مناسب در ایجاد محیطی توانمندساز تسهیل کرد./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:٠٩ / شماره خبر: ١٨٩٤٢٠ / تعداد نمايش: 232

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج