وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر:

با استقرار نظام شبکه بهداشت در کشور، مبارزه با مالاریا تسریع پیدا کرد

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی چابهار از بیماری مالاریا به عنوان یکی از بیماری های کهن فلات ایران و استان سیستان و بلوچستان یاد کرد و گفت: بعد از انقلاب و با استقرار نظام شبکه بهداشت در کشور، مبارزه با این بیماری، تسریع پیدا کرد و شاهد رشد ارائه خدمات به این بیماران و تقویت بیماریابی در کشور بودیم.

دکتر محمد مهران امینی فرد در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار داشت: موارد ابتلا به مالاریا در حال حاضر، کاهش چشمگیر و قابل توجهی داشته و در سال 97، تعداد موارد انتقال محلی مالاریا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به کمتر از 10 مورد رسیده است که برای این منطقه که یکی از کانون هاي مالاریا بوده، افتخار آمیز است.

وی یادآور شد: تعداد کل بیماران مالاریا در کشور کمتر از 30 مورد و در جنوب استان سیستان و بلوچستان 9 مورد بوده و در آستانه حذف مالاریا قرار داریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر با اشاره به جدایی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر از سال 92 از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، گفت: مناطق تحت پوشش این دانشکده، ابتدا شهرستان های ایرانشهر و دلگان بود اما شهرستان های نیکشهر، فنوج، قصر قند و سرباز و سپس چابهار و مهرستان نیز به این دانشکده اضافه و در دی ماه سال گذشته، ارتقای این دانشکده به دانشگاه در شورای گسترش تصویب و توسط رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شد.

به گفته دکتر امینی فرد، وسعت مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر حدود 95 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز یک میلیون و 200 هزار نفر معادل 40 درصد از جمعیت استان سیستان و بلوچستان است.

وی با اشاره به وجود 800 تخت بیمارستانی و 5 بیمارستان در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، گفت: عملیات ساخت ٢ بیمارستان بزرگ در چابهار و ایرانشهر با ظرفیت بیش از 500 تخت بیمارستانی آغاز شده و چندین بیمارستان محلی نیز در مناطق مختلف جنوب این استان ساخته خواهد شد تا ظرف چند سال آینده به شاخص کشوری تخت بیمارستانی یعنی 1.6 تخت به ازای هر هزار نفر برسیم./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٠٦:١٧ / شماره خبر: ١٨٩٤٢٩ / تعداد نمايش: 244

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج